Котяча м'ята: що це таке, та чи безпечна вона для вашої кицьки

Читать на русском

Більшість котів дуже приваблює котяча м’ята, але інтенсивність реакції на неї - різна.

Читать на русском
Котики, тварини, вчені
Котяча м'ята - наркотик для котиків?

Більшість котів дуже приваблює котяча м’ята, але інтенсивність реакції на неї - різна.

Котяча м'ята набуває популярності у якості легкого стимулятора для кицьок, після взаємодії з яким ті здатні на веселі витівки. Звісно спостерігати за цим смішно, та чи корисно це для пухнастиків. Інформатор розбирався в цьому питанні. 

Статус котячої м’яти пояснюється специфічною хімічною сполукою у її складі - під назвою непалакатлон, яку рослина природним чином виділяє, якщо пошкодити її листя чи стебло, пише IFLScience. 

Вважається, що ця хімічна речовина зв’язується з білковими рецепторами в носі кота, які потім стимулюють сенсорні нейрони, що й призводить до змін у діяльності мозку тварини. Саме ця речовина викликає реакцію котячих на непоказну рослину з родини м’ятних. 

Nepeta cataria - більш відома як котяча м’ята або котовник - здалеку дещо схожа на кущі лаванди рослина, котра походить з Європи та Азії й добре відома своїми властивостями приваблювати котів та левів. Гризучи її, пухнастики починають смішно дуріти, не всі і не завжди, але більшість і зазвичай. 

Ці афекти тимчасово змінюють свідомість і зазвичай можуть тривати від п’яти до 15 хвилин. Деякі коти реагують набагато інтенсивніше та довше за інших. Цікаво, що здатність реагувати на котячу м’яту вважається спадковою, а приблизно кожна третя доросла кішка несприйнятлива до її впливу.

Інші вчені стверджують, що всі коти володіють здатністю реагувати на котячу м’яту. Однак деякі з них активні, а інші більш пасивні. Причому відмінності в інтенсивності реакції залежать від віку та статі.

В чому користь котячої м'яти

Багатьох котів дуже приваблює котяча м’ята, і вони активно шукатимуть її в своєму оточенні. З цих причин котячу м’яту часто у висушеному вигляді використовують, щоб заохотити котів користуватися своїми дряпками – замість підлокітника нашого дивана :) Її також зазвичай кладуть в котячі іграшки або висаджують біля будинків.

Вважається, що куріння котячої м’яти викликає у людей відчуття, подібні до ефекту від марихуани чи ЛСД. Цілком можливо, що коти можуть відчувати подібні ефекти. Згідно даним нового дослідження, котяча м’ята може мати досить потужні властивості для гарного самопочуття кошенят.

Цікаво, що його автори також виявили, що котів, покритих непалакталолом, рідше турбують комарі. Це пояснює вроджений потяг кішок до цієї рослини.

Чи варто давати коту - котячу м'яту

Далеко не всі вчені поділяють захват щодо поведінки котів під впливом котячої м'яти. Підвищене збудження та змінений стан свідомості, що, ймовірно, виникають серед тварин, які активно реагують, не завжди можуть бути бажаним досвідом, вважають скептики.

В ситуаціях, коли коти відчувають занепокоєння чи невпевненість робити цього точно не варто. Котяча м'ята - не діє на пухнастиків, немов валеріанка на людей. Вона здатна викликати галюцинації, а це не найкращі ліки для схвильованого звіра. 

Якщо ж улюблена іграшка вашої кицьки містить котячу м'яту, то дозволяйте гратися нею у виключно безпечному місці. Ще одна порада від ветеринарів та вчених - не чіпайте вашу кицьку, допоки та перебуває у стані ейфорії, аби не налякати та не спровокувати її. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.