Корупційний скандал в ТЦК: у полтавського воєнкома виявили надмірні статки

Читать на русском

У заступника голови військкомату знайшли активів на суму понад 1,8 мільйонів гривень

Читать на русском
Корупційний скандал в Полтавському ТЦК
Слідство підозрює, що йдеться про отримання неправомірної вигоди

У заступника голови військкомату знайшли активів на суму понад 1,8 мільйонів гривень

Схоже на те, що в Україні підіймається черговий корупційний скандал навколо ТЦК (військкоматів). Силовики з Національного агентства запобігання корупції (НАЗК) підозрюють заступника начальника Полтавського ТЦК в набутті необґрунтованих активів. Сума, якою володіє чоловік, складає понад 1,8 мільйонів гривень. 

Про це повідомляє пресслужба НАЗК в своєму Telegram-каналі. Зазначається, що інформація була отримана під час моніторингу способу життя військового. 

Так, згідно з даними слідчих, в травні поточного року воєнком придбав собі новий автомобіль представницького класу. Йдеться про TOYOTA RAV4, вартість якої становить біля 1,5 мільйона гривень. Це близько 40 тисяч доларів - сума, яка є непідйомною для більшості українців і яка точно не релевантна середній зарплатні співробітників ТЦК.

Цього ж місяця (травня) мати чоловіка придбала квартиру в Полтаві. Її вартість склала майже 2 мільйони гривень - це ще біля 53-55 тисяч доларів. Тобто сукупно вже йдеться про суму біля 100 тисяч доларів. 

"Доходи, отримані нею (мамою - ред.) та... чоловіком не давали змоги здійснити таку покупку", - акцентують в НАЗК.

Під час моніторингу антикорупціонери дійшли до висновку, що квартиру, яка за площею мала майже 98 квадратних метрів, придбав для матері саме воєнком. При цьому різниця між вартістю набутого майна та законними доходами родини становить понад 1,8 мільйона гривень.

"Матеріали моніторингу способу життя стосовно посадовця передано до Спеціалізованої антикорупційної прокуратури для вирішення питання щодо звернення до суду з позовом про визнання активів необґрунтованим та стягнення їх в дохід держави за статею 290 Цивільно процесуального кодексу України", - резюмували в НАЗК. 

Зазначимо, що дана стаття з 2019 року є кримінальною. Відповідний законопроєкт був підписаний президентом Зеленським ще в листопаді того року. 

Корупційні скандали в ТЦК не припиняються: що відбувається?

Нагадаємо, що з початку повномасштабної агресії росії - 24 лютого 2022 року - в Україні триває загальна мобілізація. Чоловіків забирають на війну проти окупантів, причому нерідко - проти їх волі, адже величезний потік добровольців, який мав місце на початку війни, давно закінчився.

Багато з тих громадян, які не бажають відправлятися на фронт, стараються уникнути візитів до ТЦК в той чи інший спосіб. Доходить як до смішного, так і до страшного: коли чоловік, наприклад, ламає ногу своїй дружині, а потім виїздить за кордон в якості опікуна. 

Там, де є попит, є і пропозиція: це фундаментальний закон економіки, який діє в будь-якій країні в будь-які часи. Тож не дивно, що саме військкомати стали під час бойових дій ледь не основним розсадником та джерелом корупції в Україні. У всякому випадку, точно одним із основних. 

Про те, що у ТЦК існує корупція, всі й так знали давно: це секрет Полішинеля. Втім, саме під час великої війни це питання актуалізувалося напрочуд гостро, адже в тому числі через здирництво в ТЦК ЗСУ відстають по мобілізаційним планам. Тож "нагорі" вирішили ставити питання руба та хоча б спробувати боротися з явищем.

Все почалося зі скандалу навколо одеського воєнкома Борисова. Це вже стало "притчею во язицех": в очільника ТЦК знайшли майна на багато мільйонів євро. Після широкого суспільного резонансу військового заарештували, а Зеленський дав особисте доручення перевірити абсолютно всі військкомати в країні на предмет корупційних діянь.

Перелік вражає: з тих пір фактичного кожного дня у ЗМІ повідомляють про нові випадки викриття різного роду "схем" по "відкосу" від армії. Вже відкриті сотні кримінальних проваджень. Розслідування та моніторинг не припиняються ні на день, однак навряд чи можна констатувати, що корупції стало значно менше. Адже в медіа потрапляє лише верхівка айсбергу, причому верхівка ця є напрочуд маленькою та незначною. 

Причина ж насправді полягає не тільки й не стільки у військкоматах чи конкретних персонах, які їх очолюють. Причина - фундаментальна системність корупції в Україні як, власне, своєрідного базису нашої держави взагалі. Адже впродовж десятиліть незалежності формувався саме такий політичний режим (режим у виключно політологічному значенні), де корупція є фундаментом як соціальних, так і політичних відносин. Тож неможливо побороти корупцію в одних тільки ТЦК, не подолавши її всюди чи майже всюди. 

До того ж свої корективи вносить війна. Поки існують чоловіки, які понад усе не бажають йти на фронт та ладні зробити для цього будь-що - все одно існуватиме й якась корупційна схема, яка дозволить їм це зробити. Важливо розуміти, що корупція є "гідрою": відрубаючи одну голову, виростає дві, і цей процес є безкінечним. 

До прикладу: навіть під час Другої світової в СРСР, де тоді панував наджорсткий тоталітарний режим Йосипа Сталіна, а за корупцію розстрілювали майже без суду чи в кращому випадку засилали до Сибіру на десятки років - навіть тоді на тих чи інших рівнях можна було "домовитися", щоб чийогось сина, батька або чоловіка не надсилали на фронт або хоча б надсилали на "теплі" тилові місця. Так, через це не було аж таким вже поширеним явищем, як сьогодні в Україні - однак факт того, що це існувало, є беззаперечним. 

Тож в якості резюме можна ще раз акцентувати на тому, що проблема не в ТЦК як таких, а в системі, яка цю корупцію продукує і не залишає інших варіантів вирішення проблеми. Кадрові перестановки, звичайно, дещо приведуть до ладу всю цю машин - однак, скоріше за все, лише тимчасово. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.