Дізнаємось, чим особлива обліпиха, як її вживати та рецепти смачного чаю із цих плодів.
Обліпиха – невеликий чагарник або дерево з дрібним сизим листям, колючками й своєрідними гронами жовтогарячих ягід, які мають унікальні властивості.
Народилася обліпиха у Східній Азії. Ягода широко використовувалася в тибетській та китайській медицині. Обліпиха та її лікувальні властивості відомі з давніх-давен. Згадки про плоди обліпихи зустрічаються в джерелах Стародавньої Греції.
Сьогодні чагарник росте на всій території Європи, його можна також зустріти в Пакистані та Індії. Зазвичай ягоди дозрівають наприкінці літа чи на початку осені, тому їхнім сезоном вважається вересень-жовтень.
Рослина відрізняється морозостійкістю, а тому без проблем переносить холод до -45 ° C, але при цьому вона не засохне і під час тривалої посухи.
Плоди містять 190 різних біологічно активних речовин. Не даремно їх вважають «помаранчевим золотом» і широко застосовують у лікувальних та профілактичних цілях. З ягід виготовляється обліпихова олія, сік, а з коріння, листя, кори готуються відвари та настоянки.
У яких випадках обліпиха застосовується для медичних цілей? Які захворювання допомагає полегшити, вилікувати? Чи існують протипоказання до її вживання і кому слід бути обережним під час використання? Нумо розбиратись.
Ягода відома своїми корисними властивостями. Це чудове джерело мінералів, вітамінів та антиоксидантів. Проте мало хто знає, що вона нормалізує підвищений тиск і здатна зменшити прояви стресу.
Гіпертонія – найбільш поширена хвороба у світі, яка може призвести до серйозних наслідків, таких як інсульт або серцевий напад. Зниження кров'яного тиску – важливий фактор у профілактиці та лікуванні цього захворювання.
Вживання обліпихи, яка містить велику кількість корисних елементів і вітамінів, необхідних для підтримання здоров'я серцево-судинної системи – один з ефективних способів боротьби з гіпертонією.
Це зумовлено наступними причинами:
Крім того, обліпиха має м'яку сечогінну дію та протизапальні властивості, які можуть допомогти в усуненні наслідків атеросклерозу та інших захворювань.
Обліпиха також вважається дієвим засобом для боротьби зі стресом та тривогою, що пояснюється її впливом на нервову систему та рівень гормонів стресу.
Вітамін В6, який міститься в ягодах, бере участь у синтезі нейромедіаторів, відповідальних за покращення настрою та зниження нервової напруги. Біологічно активні речовини, своєю чергою, збільшують рівень серотоніну, так званого «гормону щастя», допомагають організму успішніше справлятися зі стресом.
Листя, ягоди, кора мають наступні корисні властивості, які обумовлені багатим складом рослини:
Ягоди обліпихи – природний антибіотик. Вони проявляють протизапальний та бактерицидний ефект, застосовуються при застудних і вірусних захворюваннях, вважаються відмінним імуностимулятором. Обліпиха має ранозагоювальну властивість, прискорюючи грануляцію й епітелізацію пошкоджених тканин.
Обліпиха також використовується для лікування гінекологічних захворювань. Захист та відновлення слизових оболонок – ось чим корисна ця ягода для організму жінок.
Завдяки вмісту фолієвої кислоти обліпиха при вагітності підтримує нормальний стан плода. Природні сполуки у складі ягоди також використовуються для лікування ендоцервіциту та ерозії шийки матки.
Крім цього, з обліпихи виготовляється безліч косметичних продуктів. Олія рослини – популярний інгредієнт засобів догляду за шкірою. Її можна зустріти в кремах, масках, помадах, шампунях та гелях для душу.
При місцевому застосуванні вона знімає подразнення, глибоко зволожує епідерміс, лікує акне, бореться з ознаками старіння та захищає шкіру від впливу негативних факторів навколишнього середовища.
Багато хто замислюється про те, що лікує обліпиха, при яких захворюваннях вона може бути корисною. Гіпертонія – не єдиний недуг, з яким ягода допомагає успішно боротися.
Її використання особливо ефективне у доповненні до загального лікування та підтримки організму. Розглянемо найбільш поширені захворювання, при яких обліпиха може бути корисною:
В залежності від хвороби та причин її виникнення, обліпиха може застосовуватися як зовнішньо, так і внутрішньо. Наприклад, внутрішньо вживається обліпихова олія при гастриті, зовнішньо – при артриті, опіках, висипаннях і т.д.
Попри унікальні властивості, обліпиха – це не тільки користь, а і можлива шкода. Для більшості ягода безпечна, але є деякі категорії людей, яким необхідно вживати її з обережністю.
Перед тим, як застосовувати плоди для лікувальних та профілактичних цілей, варто виключити наявність таких хвороб:
Жінки, що годують груддю, належать до групи людей, яким теж протипоказано надмірне вживання обліпихи. Це пов'язано з тим, що у новонароджених діток недозрілий шлунково-кишковий тракт, і такі «яскраві» плоди можуть спровокувати алергічну реакцію.
Обліпиха здатна впливати на ефективність деяких ліків, які призначені для терапії шлунково-кишкових, аутоімунних та серцево-судинних захворювань, онкології.
Перед тим, як приймати будь-які добавки з екстрактом обліпихи, необхідно проконсультуватися з лікарем.
У свіжому вигляді вживати в їжу плоди обліпихи можуть далеко не всі через її специфічний і виражений кислуватий присмак. Проте є варіант розв'язання цієї проблеми – щось приготувати.
Найпоширеніший рецепт – це обліпиха, перетерта з цукром. Популярне і смачне варення – чудова вітамінна добавка до зимового чаювання.
Водночас обліпиха з цукром використовується для приготування чаю, а в спеку з неї роблять лимонад. Якщо у вас є свіжі ягоди, можна створити фреш або смузі з додаванням будь-яких фруктів.
Як ще вживати обліпиху? З неї роблять сорбет, морозиво та муси, додають як підливу в десерти, наприклад, панакоту або чизкейк. Гарячий чай і холодний лимонад з плодів виступають основою для коктейлів.
Як би ви не використовували ягоди, слід пам'ятати, що, чим менша термічна обробка, тим більше в них зберігається корисних властивостей.
Обліпиха багата на вітаміни, мікро- і макроелементи, кислоти та інші корисні речовини. Вона зміцнює імунітет, підтримує нервову систему, має антиоксидантні властивості та не тільки. Ягода ідеально підходить для приготування напоїв як улітку, так і взимку. Якщо ви хочете вгамувати спрагу, підбадьоритися та оздоровитися одночасно, приготуйте чай обліпиховий.
Обліпиха для чаю використовується у свіжому або замороженому вигляді, як пюре з цукром або без.
Можна по-різному приготувати напій, в якому будуть доречні плоди. Класичний чай з обліпихою – рецепт найпоширеніший: знадобиться чорний чай, ягоди, окріп і мед. При цьому на 1-2 порції береться в середньому 50 г обліпихи, 1 ст. л. чаю, 200 мл води та приблизно 1-2 ч. л. меду.
Обліпиху слід розім'яти й розбавити невеликою кількістю теплої води. Готова суміш додається до звичайного чорного чаю. Отриманий напій підсолоджується медом на ваш смак.
Окрім класичного способу, пропонуємо вашій увазі 3 найцікавіші, на нашу думку, рецепти.
Вам знадобиться:
Для приготування чаю промиті ягоди залийте водою та варіть протягом 5 хвилин. Потім покладіть до них нарізаний кільцями вимитий апельсин. Після того, як напій повторно закипів, додайте чорний чай та прянощі.
Перед вживанням залиште чай настоятися хвилин 5-10. Подавати слід з медом чи цукром.
Вам знадобиться:
У цьому рецепті немає чайних листків, тому напій можна назвати настоєм. Він дуже смачний та ароматний, а тому чудово підійде для частування гостей.
Натріть очищений корінь імбиру на дрібній тертці, промийте ягоди та перемніть їх до пюреподібного стану. У заварник покладіть натертий імбир, пюре, корицю й зірочки бодяна. Залийте окропом і настоюйте хвилин 5-10.
Кількість окропу регулюйте на свій смак. Подавайте із медом.
Вам знадобиться:
Для приготування ретельно промийте ягоди, лимон та апельсин. Якщо використовуєте заморожену обліпиху на зиму, обдайте окропом.
Розімніть плоди, щоб утворилося пюре, змішайте з дрібно натертою цедрою апельсина, нарізаними кільцями лимона і корицею. Залийте все це окропом (близько 1 л) і залиште на 10 хвилин.
Подавайте готовий напій гарячим з медом. Для прикраси можна додати до кожної чашки цілі ягоди обліпихи.
Приємного чаювання!
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.