Кому і якого розміру призначається пенсія у зв’язку з втратою годувальника? Пояснює Пенсійний фонд

Кому і якого розміру призначається пенсія у зв’язку з втратою годувальника? Пояснює Пенсійний фонд

Читать на русском

Дітям така пенсія призначається незалежно від того, чи були вони на утриманні померлого

Читать на русском
Кому і якого розміру призначається пенсія у зв’язку з втратою годувальника? Пояснює Пенсійний фонд
Гроші не загоють втрати, але допоможуть вижити

Дітям така пенсія призначається незалежно від того, чи були вони на утриманні померлого

Останнім часом до Пенсійного фонду збільшилася кількість питань, щодо надання такого виду пенсії, як у зв'язку з втратою годувальника. Кому саме призначається пенсія? Пояснення по всім категоріям.

 Кому призначається пенсія у зв’язку з втратою годувальника 

 В ПФУ роз’яснили, що така пенсія призначається непрацездатним членам сім'ї померлого годувальника, які були на його утриманні.

До непрацездатних членів сім’ї належать, зокрема:

  • чоловік (дружина), батько, мати, якщо вони є особами з інвалідністю або досягли віку 65 років, або віку, передбаченого статтею 26 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”;
  • діти до 18 років або старші цього віку, якщо вони стали особами з інвалідністю до досягнення 18 років;
  • діти, які навчаються, – до завершення навчання, але не довше 23 років; 
  • діти-сироти – до 23 років;
  • чоловік (дружина), один з батьків або брат чи сестра, дідусь чи бабуся годувальника незалежно від віку і працездатності, які не працюють і зайняті доглядом за дитиною годувальника до досягнення нею 8 років.

 При цьому дітям пенсія у зв’язку з втратою годувальника призначається незалежно від того, чи були вони на його утриманні. Умови призначення, порядок обчислення та розміри пенсій у зв’язку з втратою годувальника залежать від Закону, згідно з яким призначається така пенсія.

 Пенсії у зв'язку з втратою годувальника із солідарної системи

 Призначаються за наявності у годувальника на день смерті страхового стажу від 1 до 15 років (необхідна тривалість страхового стажу залежить від віку, в якому помер годувальник). Розміри пенсій у зв’язку з втратою годувальника визначаються виходячи з розміру пенсії за віком померлого годувальника:

  •  50 % пенсії за віком – на одного непрацездатного члена сім'ї;
  •  100 % пенсії за віком – на двох та більше непрацездатних членів сім'ї.

 Розмір пенсії у зв'язку з втратою годувальника не може бути нижче:

  •  100 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, – на одного непрацездатного члена сім'ї;
  • 120 % – на двох;
  • 150 % – на трьох і більше непрацездатних членів сім'ї.

 Пенсії в разі втрати годувальника за померлого/загиблого військовослужбовця

Пенсія в разі втрати годувальника за померлого/загиблого військовослужбовця призначається членам сім’ї якщо годувальник:

  •  помер/загинув у період проходження служби або не пізніше трьох місяців після звільнення зі служби або пізніше цього строку, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних у період проходження служби;
  •  на момент смерті був “військовим” пенсіонером.

Розмір пенсії залежить від причини смерті годувальника. Якщо годувальник помер/загинув при виконанні обов’язків військової служби, пенсія призначається:

  • у розмірі 70% грошового забезпечення померлого/загиблого годувальника на кожного непрацездатного члена сім’ї – батька, дружини (чоловіка), або іншого непрацездатного члена сім’ї померлого/загиблого годувальника, якщо право на пенсію має один непрацездатний член сім’ї;
  • у розмірі 50% грошового забезпечення померлого/загиблого годувальника на кожного непрацездатного члена сім’ї якщо право на пенсію мають два і більше непрацездатних члени сім’ї (крім батьків, дружини (чоловіка)).

 Якщо годувальник помер/загинув внаслідок нещасного випадку, не пов’язаного з виконанням обов’язків військової служби, пенсія обчислюється в розмірі 30% грошового забезпечення годувальника. Пенсія в разі втрати годувальника на кожного непрацездатного члена сім’ї не може бути меншою ніж два розміри прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Раніше ми повідомляли, що у грудні в Україні востаннє за рік відбудеться індексація пенсій. Перерахунок сум виплат пов’язаний із підвищенням прожиткового мінімуму, передбаченого у бюджеті на 2022 рік. Ті, хто мають мінімальні пенсії, отримають незначне підвищення у сумі 66 гривень, а до максимальних додадуть 660 гривень.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.