Компенсація за відпустку військовим: хто і за яких умов може отримати виплати

В Україні пропонують компенсувати деяким категоріям військових невикористану відпустку

Компенсація військовослужбовцям за невикористану відпустку: хто має право
Українські військовослужбовці зможуть отримати гроші замість відпустки

В Україні пропонують компенсувати деяким категоріям військовослужбовців невикористану відпустку, коли він проходив військову службу. Зокрема, планується надати виплати для компенсації невитраченої відпустки у разі звільнення з військової служби. Це має стосуватися невикористаних днів, зокрема за минулі роки.

Верховна Рада України ухвалила в цілому законопроєкт № 9638 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення соціального захисту військовослужбовців, поліцейських та деяких інших осіб". Його направили на підпис Президенту України. Цей законопроєкт передбачає зміни в законодавстві щодо соцзабезпечення військовослужбовців. Зокрема, після підписання, військові отримають нові виплати і допомогу. А саме - планується надати виплати для компенсації невитраченої відпустки у разі звільнення з військової служби. Це має стосуватися невикористаних днів, зокрема за минулі роки.

Зміни мають торкнутися основної та додаткової відпустки для деяких військових. Депутати пропонують відповідні коригування у пункт 14 статті 10 закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей". За проєктом, у рік звільнення військовослужбовців зі служби у разі невикористання ними щорічної основної або додаткової відпустки їм виплачується грошова компенсація за всі невикористані за час проходження військової служби дні щорічних основної та додаткової відпусток.

Це стосується:

  • військовослужбовців за контрактною службою;
  • військовослужбовців по мобілізації;

Крім військовослужбовців строкової військової служби, які звільняються з військової служби, за винятком осіб, які звільняються зі служби за віком, станом здоров’я, у зв’язку з прямим підпорядкуванням близькій особі та у зв’язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів:

  • додаткової відпустки військовослужбовцям, які мають дітей або повнолітню дитину-особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи;
  • додаткової відпустки, передбаченої ст 162 Закону України "Про відпустки" (УБД, особи з інвалідністю внаслідок війни, статус яких визначено Законом України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту).

Крім того, члени родини загиблого військового отримуватимуть грошову компенсацію за невикористані ними дні щорічної основної (додаткової) відпустки.

Учасники бойових дій мають право на додаткову відпустку

В Україні трудові відносини регулюються відповідним законодавством. Фахівці Південного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці розповіли, чи виплачується грошова компенсація за невикористану додаткову відпустку учаснику бойових дій (УБД) при звільненні. У відомстві зазначили, що види щорічних відпусток наведені пунктом 1 частини 1 ст 4 закону "Про відпустки". До них належать:

  • щорічна основна відпустка;
  • додаткова відпустка за роботу зі шкідливими та важкими умовами праці;
  • додаткова відпустка за особливий характер праці;
  • інші додаткові відпустки, передбачені законодавством.

Надання учасникам бойових дій, інвалідам війни, статус яких визначений законом "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", додаткової відпустки зі збереженням зарплати тривалістю 14 календарних днів на рік передбачено статтею 77-2 КЗпП України, статтею 16-2 закону "Про відпустки" та пунктом 12 статті 12 закону "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

"Виплата грошової компенсації за невикористані дні за іншими видами додаткових відпусток статтею 83 КЗпП України та статтею 24 закону України "Про відпустки" не передбачена", – йдеться у повідомленні.

Так, відповідно до ст. 83 КЗпП України, ст. 24 закону "Про відпустки" грошова компенсація за невикористану відпустку може бути стягнена на вимогу працівника за всі дні невикористаної ним основної й додаткової щорічної відпустки та додаткової відпустки для працівників, які мають дітей, тільки в разі звільнення його з роботи, а під час неї – лише за частину цих відпусток за умови, що тривалість наданих йому при цьому щорічної й додаткової відпусток становить не менше 24 календарних днів та що працівник не є особою віком до 18 років. Інші, крім зазначених, відпустки надаються лише за призначенням і грошовою компенсацією замінюватись не можуть.

Додаткова відпустка учасникам бойових дій, що визначена 77-2 КЗпП України, статтею 16-2 закону "Про відпустки", не належить до категорії щорічних відпусток, а отже на неї не поширюються норми, передбачені для щорічних відпусток. Фахівці пояснили, що додаткова відпустка УБД надається у календарному році, а не за робочий рік, тобто незалежно від стажу роботи. Оплата такої відпустки здійснюється коштом підприємства, а для її отримання статус працівника має бути підтверджений відповідним посвідченням УБД або інваліда війни.

"У разі невикористання зазначеної додаткової відпустки, її не можна перенести на наступний календарний рік, не можна подовжити у разі хвороби працівника та не можна ділити на частини. Отже, законодавством не передбачено можливості заміни зазначеної додаткової відпустки грошовою компенсацією", – резюмували у Держпраці.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube