Коли відбудеться Глобальний саміт миру, присвячений Формулі миру Зеленського та до чого призведе, - прогноз Володимира Фесенка

Читать на русском

Проведення Глобального саміту миру стане можливим після того, як на рівні радників та дипломатів буде узгоджена спільна позиція, яку можна буде ухвалити на зустрічі лідерів

Читать на русском
Політолог Володимир Фесенко
Політолог Володимир Фесенко

Проведення Глобального саміту миру стане можливим після того, як на рівні радників та дипломатів буде узгоджена спільна позиція, яку можна буде ухвалити на зустрічі лідерів

Форум у Саудівській Аравії, присвячений обговоренню Формули миру Зеленського, який пройшов 5-6 серпня та зібрав представників понад 40 країн, в тому числі Китая, став етапом підготовки до Глобального саміту миру. На думку політолога Володимира Фесенка, він може пройти наприкінці 2023 року та значно посилить рівень підтримки України в світі. 

За словами Володимира Фесенка переговори щодо підготовки до Глобального саміту миру надалі триватимуть. З високою долею вірогідності можна сказати, що наступний раунд відбудеться у вересні. Можливо, в Індії на полях Саміту Великої двадцятки. Але поки що остаточно рішення не прийняте. Там, чи в іншому місці, переговори у вересні в форматі зустрічі радників точно будуть.

“Мета української дипломатії - вийти на Глобальний саміт миру, на зустріч на найвищому рівні. Це перспективний формат переговорів України, Заходу та країн Азії і Глобального півдня. Проведення Глобального саміту миру стане можливим після того, як на рівні радників та дипломатів буде узгоджена спільна позиція, яку можна буде ухвалити на зустрічі лідерів. Не думаю, що це відбудеться раніше, ніж місяці через три”, - сказав Володимир Фесенко.

На думку політолога, не обов’язково на Глобальному саміті миру буде підписано якийсь мирний договір.

“Я очікую підписання спільного документу. У ньому може бути заявлено, що необхідно забезпечити продовольчу безпеку, а для цього - відновити зернову угоду. Або забезпечити ядерну та екологічну безпеку, відновити дію норм міжнародного права. Тобто з 10 пунктів Формули миру Зеленського можна буде узгодити 5-6. У будь-якому випадку не варто чекати ультиматумів путіну. Варто очікувати підтримку з боку Китаю та інших країн Азії та Глобального Півдня низки пунктів Формули миру президента Зеленського. Це реалістично”, - сказав Володимир Фесенко.

Політолог не виключаю, що Китай підпишеться під деякими пунктами Формули миру Зеленського та буде тиснути на росію для їх реалізації.

"Китай не зацікавлений в затягуванні війни, тож він може підштовхувати рф до певних конструктивних дій, до реалістичних переговорів не в формі ультиматумів і вимог. Проте, будемо реалістами. В перспективі, якщо мова піде про реальні мирні переговори, єдине, про що можна буде базово домовитись - це припинення вогню. Тут мова буде йти не лише про припинення воєнних дій, а й припинення обстрілів, ракетних атак та атак дронами з обох боків, забезпечення безперешкодного судноплавства в Чорному морі та безпеки в повітрі. При такі речі домовитись можна. Є речі, по яким компроміс буде взагалі неможливий. Це територіальні питання. Якщо на момент переговорів частина території України буде залишатися під російською окупацією, безумовно, Україна не буде погоджуватись визнавати цей стан речей. В свою чергу, росія не буде нам просто так добровільно повертати окуповані території. Росія не погодиться з половиною, якщо не більше, пунктів Формули мира президента Зеленського. Цей документ готувався не для переговорів з росією. Він потрібен для узгодження з різними країнами світу та посилення переговорних позицій України. це та стратегічна мета та стратегічна ціль, до якої ми будемо рухатись поетапно, крок за кроком”, - сказав Володимир Фесенко.

На думку політолога, реальні переговори про припинення війни можливі. В них велику роль можуть відігравати Китай, Туреччина. Вони можуть тиснути на росію. Але все залежатиме від ситуації на фронті та всередині самої росії. Поки що ризик для Китаю та більшості країн Глобального Півдня полягає в тому, що росія може затягнути цю війну ще на рік-півтора, як мінімум, до президентських виборів в США. 

“Є проблемні питання та знайти точки дотику буде непросто. По деяких питаннях є принципові розбіжності. Тож виникає питання, як долати розбіжності між Формулою миру президента Зеленського та мирною позицією Китая. Важливо зрозуміти, що Формула миру Зеленського - це програма максимум. Вона може бути реалізована в повному обсязі лише за однієї обставини: повної поразки росії.А що робити, якщо доведеться домовлятися про припинення бойових дій, а повної поразки росії не буде? У цьому випадку Формула миру Зеленського буде реалізована лише частково. Це не буде означати, що ми від неї відмовимось. Її 10 пунктів - це стратегічна мета України. Її реалізація може бути поетапною - спочатку будуть виконані одні пункти, потім - інші”, - сказав Володимир Фесенко.

Формула мира Володмира Зеленського

Президент України Володимир Зеленський представив Формулу миру під час зустрічі G20 у листопаді 2022 року на Балі в Індонезії. План із 10 пунктів передбачає негайне виведення російських солдат з окупованих українських територій та створення суду для розгляду військових злочинів, скоєних московськими військами. Крім того, план передбачає заходи щодо забезпечення безпеки експорту харчових продуктів, зниження ядерних ризиків та руйнування навколишнього середовища. 

Як раніше повідомляв Інформатор, 5 та 6 серпня у Джидді (Саудівська Аравія), відбулась зустріч радників світових лідерів, де обговорюють мирний план України. На зібрання приїхало близько 40 країн-учасниць, більшість з яких вже визначилися, як зроблять свій внесок. Глава Офісу президента Андрій Єрмак за дорученням Зеленського, очолював українську делегацію у Джидді. За його словами, попри різні погляди на деякі ситуації, зустріч все ж стала кроком до практичної реалізації мирних ініціатив, запропонованих Україною.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.