Андрій Закревський вважає, що у 2025 році значно збільшаться тарифи на розподіл електроенергії для бізнесу та можуть збільшитися комунальні платежі для населення
Голова правління Асоціації Нафта та газ України Андрій Закревський поспілкувався з Інформатором. На його думку, наприкінці 2025 року на українців може чекати подорожчання комунальних послуг. А от для бізнесу значно зросте тариф на розподіл електроенергії.
За словами експерта з енергетики та голови правління Асоціації "Нафта та газ України" Андрія Закревського, підвищення тарифів на комунальні послуги в Україні можливе під кінець 2025 року. Це може відбутися на фоні збільшення витрат на електроенергію. До цього тарифи будуть намагатися утримувати від зростання. Конкретні цифри наразі назвати складно.
Втім, є й інші думки. Наприклад, колишній генеральний директор державного "Оператора газотранспортної системи" Сергій Макогон прогнозує, що через відмову України від транспортування російського газу з 1 січня 2025 року можу зрости тарифи на транспортування газу для бізнесу зростуть на 5% - наприклад, зараз ГК "Нафтогаз України" пропонує бізнесу купувати природний газ, за 19,2 грн за кубометр (з ПДВ). Відповідно платити потрібно буде 20,16 грн за кубометр. А от для населення тарифи від цього не збільшаться, адже діє мораторій на підвищення тарифу на газ до завершення воєнного стану + 6 місяців після нього. Проте якщо мораторій знімуть, то тариф для населення може зрости з 7,96 грн/куб. м до 8,76 грн/куб. м (тобто на 10%).
А голова Спілки споживачів комунальних послуг Олег Попенко вважає, що у червні 2025 року тариф на електроенергію для населення можуть підняти до 6,48 грн/кВт-год. Адже на початку 2024 року ринкову вартість називали у 6,5-7 грн/кВт-год. За його оцінками, за 2-3 роки тариф може зрости навіть до 9 грн/кВт-год. Втім, гендиректор YASNO Сергій Коваленко зазначив, що наразі подібних розмов про підвищення тарифу на електроенергію для населення не ведеться.
Нагадуємо, що з 1 червня 2024 року населення платить 4,32 грн/кВт-год - щонайменше до 30 квітня 2025 року. Тому актуальним є питання економії електроенергії. А мораторій на підвищення комунальних тарифів під час війни стосується лише опалення, гарячої води та газу - все інше може дорожчати.
Директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко вважає, що наразі немає серйозних приводів для підвищення тарифу на електроенергію для населення. В умовах війни тариф не такий і низький, а різницю у тарифах для населення (населення сплачує менше, ніж становить ринкова вартість електроенергії) компенсує державний "Енергоатом", який має на це необхідні кошти. Під час повномасштабної війни електроенергія для населення вже подорожчала у 2,5 рази. Тим паче, що у перспективі можливих майбутніх виборів чинна влада навряд чи захоче додаткових ударів по своїх рейтингах.
А що Андрій Закревський вважає точним - то це майбутнє збільшення середніх тарифів на розподіл електроенергії для бізнесу. Він зазначає, що через активні удари росіян по українській енергетичній інфраструктурі бізнес вкладатиме дедалі більше грошей у побудову децентралізованої енергетики та зеленої генерації - принаймні для своїх потреб, щоб не залежати від обмежень, до яких вдається "Укренерго". Це вже робить великий бізнес, а за його прикладом може піти і малий. Принаймні, встановлення сонячних панелей та вітрових електростанцій не надто дорого коштує. Втім, буде розгалужена тарифна сітка залежно від походження електроенергії. А от тарифи на розподіл електроенергії для бізнесу можуть зрости в рази - до середнього значення у 16 грн/кВт-год.
"Найголовніше - я не знаю іншого шляху, як зміну тарифних сіток на їх ускладнення, що буде через деякий час з’являтися у зеленій енергетиці. Можна укладати прямі угоди на забезпечення себе зеленою енергією. Вони будуть призводити до урізноманітнення цін - денних, нічних (як в Європі). Це буде призводити до того, що середньозважений тариф буде дорожчати в Україні. Тому що у нас є проблема з маневровою генерацією. А вартість аварійної генерації у нас зараз десь 16 грн/кВт, як показали аукціони. Тому я думаю, що середньозважена ціна в Україні буде зростати і підбиратися до 16 грн. Скоро будуть прирівнюватися і європейські ціни. У нас будуть моменти і коли ціна буде копійчана (завдяки вітровій - зеленій) . А буде ціна і дуже велика, коли потрібно буде включати газові станції. Буде різноманіття цін у бік збільшення", - наголошує Андрій Закревський.
У середині грудня НКРЕКП підвищила з 1 січня 2025 року тариф "Укренерго" на передачу електроенергії майже на 30% – до 686 грн/МВт-год (без ПДВ). І це на тлі того, що ціна на електроенергію для бізнесу в Україні за 2024 рік істотно зросла. На думку Федерації профспілок України, лише таке підвищення тарифу призведе до збільшення витрат промисловості на 27 млрд грн на рік, не кажучи вже про підвищення інших тарифів для непобутових споживачів.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.