Коли Україна знову отримає можливість для експорту зерна: прогноз від Володимира Фесенка

Відновлення Зернової угоди хоче Туреччина і її підтримує ООН та чимало країн світу, які імпортують продовольство. Йдеться про країни глобального Півдня та Китай

Політолог Володимир Фесенко
Політолог Володимир Фесенко

На думку політолога Володимира Фесенка, питання поновлення Зернової угоди, з якої росія вийшла 17 липня, буде обговорюватись не переговорах путіна з Ердоганом в серпні. Крім того, відновлення судоходства в Чорному морі, зокрема торгівельного, буде частиною мирних переговорів, які, на думку експерта, можуть розпочатися наприкінці 2023 року. 

“Є різні варіанти подальшого розвитку подій. Найбільш вірогідний полягає в тому, що Зернова угода буде відновлена після зустрічі Ердогана з путіним, яка запланована на серпень. Вірогідність реалізації цього варіанту припускають також в росії. Для Туреччини Зернова угода дуже важлива, а путін може піти назустріч Ердогану в обмін на певні поступки, зокрема, за підключення Россельхозбанку до системи SWIFT”, - сказав Володимир Фесенко. 

Політолог зазначив, що для підключення Россельхозбанку до системи SWIFT потрібна згода західних країн. І ця тема активно обговорюється. Зокрема генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш в листі путіну пропонував такий варіант. 

“Яке рішення буде прийняте, наразі точно сказати неможливо. Але цей варіант розглядається. Так чи інакше крім можливих поступок в бік росії мають бути і поступки в бік України. Зокрема, збільшення портів, через які транспортується зерно. Точні прогнози робити наразі неможливо, тому що можливі несподівані ситуації на фронті, в акваторії Чорного моря, які якщо не зірвуть переговори, то дещо відтермінують домовленості. Але наразі поверенення Зернової угоди - варіант №1, який розглядається. Цього хоче Туреччина і її підтримує ООН та чимало країн світу, які імпортують продовольство. Йдеться про країни глобального Півдня та Китай”, - сказав Володимир Фесенко.

Політолог зазначив, що у будь якому випадку відновлення судоходства в Чорному морі, зокрема торгівельного, буде частиною мирних переговорів.

“Ці переговори розпочнуться, на мій погляд, наприкінці року”, - сказав Володимир Фесенко.

Торги навколо Зернової угоди тривають

17 липня рф заявила про свій вихід з Зернової угоди. 11 липня генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш надіслав путіну листа, в якому запропонував продовжити Зернову угоду на кілька місяців, щоб дати час Євросоюзу підключити дочірню компанію Россєльхозбанку до міжнародної платіжної системи SWIFT. Для продовження Зернової угоди рф висунула п'ять вимог:

  • підключення Россєльхозбанку до SWIFT,
  • скасування санкцій на постачання запчастин для сільгосптехніки,
  • відновлення роботи аміакопроводу "Тольятті-Одеса",
  • скасування санкцій проти транспортування та страхування російських сільгоспвантажів,
  • розморожування активів.

З 26 червня росіяни взагалі перестали проводити інспекції суден, що прямують до українських портів під завантаження. Тому в територіальних водах Туреччини заблоковано 29 суден, які могли б вивезти з України понад 1,4 млн тонн аграрної продукції. З початку липня з чорноморських портів вийшло лише шість суден із 215 тис. тонн агропродукції. Збитки, завдані Україні через простої кораблів у чергах зернового коридору, в Українській зерновій асоціації оцінили більш як у 1 млрд дол. Інформація про скасування дії «зернового коридору» призвела до негайного росту цін на збіжжя на світовому ринку: за даними CNBC, вартість зросла на 3,5 %. 

Як раніше повідомляв Інформатор, Євросоюз готовий підтримати експорт українського зерна. Про це повідомила президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн у відповідь на розірвання "зернової угоди" за участю росії. Наразі Захід розглядає різні варіанти транспортування українського зерна, включно з ідеєю транспортувати залізницею та автовантажівками.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube