Кого з чоловіків Польща може повернути до України: пояснення юриста

Читать на русском

Українці, які знаходяться у Польщі без будь-якого статусу, повинні стати на консульський облік

Читать на русском
У Польщі майже немає підстав для примусового повернення українців додому
Українців, які перебувають у Польщі на незаконних підставах, мають право повернути до країни громадянства

Українці, які знаходяться у Польщі без будь-якого статусу, повинні стати на консульський облік

Польща має право повернути до країни громадянства лише тих українців, які перебувають у країні незаконно. Тому ті особи, які знаходяться у Польщі без будь-якого статусу, повинні стати на консульський облік. У інших випадках екстрадиція передбачена лише для злочинців, які оголошені за ухвалою суду у всеукраїнський та міжнародний розшук. 

Про це каже адвокат юридичної компанії Riyako&Partners Катерина Аніщенко у коментарі "РБК-Україна". У польських ЗМІ інформація про екстрадицію до України з'явилася ще на початку вересня.

У статті газети Rzeczpospolita йшлося про передачу громадян України, які займалися перевезенням нелегалів до Європи. Але питання примусового повернення турбує й тих українців, які легально перебувають та працюють у Польщі.

За даними прикордонної служби Польщі, з 24 лютого 2022 року до країни в'їхали близько 80 тисяч українських чоловіків, які потенційно підлягають мобілізації. Ті з них, які знаходяться у Польщі без будь-якого статусу, повинні стати на консульський облік.

"Якщо вони перебувають у Польщі на незаконних підставах, то Польща має право їх повернути до країни громадянства. Якщо у Польщі вони перебувають на консульському обліку в залежності від статусу (особа, яка втікає від війни чи біженець), це не говорить про те, що вони отримають повістки і підуть служити", – звертає увагу юрист Катерина Аніщенко.

Аніщенко додала, що у її практиці не було випадків, щоб до чоловіків, які перебувають на консульському обліку у Польщі чи іншій країні, зверталися правоохоронні органи з вимогою повернутися в Україну чи їм вручили повістку.

"Якщо людина легально працює, це означає, що вона легально перебуває на території Польщі. Тому підстав для примусового повернення такого чоловіка немає. Екстрадиція наразі передбачена лише для злочинців, які оголошені за ухвалою суду у всеукраїнський та міжнародний розшук", – пояснює фахівець.

Водночас українці, які порушили законодавство Польщі (наприклад, працювали нелегально) та отримали припис на повернення в Україну, залишаються у сусідній країні у зв'язку із війною.

"На кожну людину українська влада має подати запит. Щоб говорити, що ті громадяни порушили законодавство, має бути рішення українського суду. Якщо говоримо про порушення законодавства у Польщі, то ця країна має право порушити питання щодо їх повернення на територію України. Але для цього є міжнародна дипломатична переписка: Польща повідомляє Україну про таку ситуацію і про те, що готові повернути такого громадянина, якщо буде запит", – зазначає юрист.

Повернення українців з-за кордону: в чому складність

Повернути до України простих ухилянтів від мобілізації може виявитись більш складною справою. По-перше, може йтися мінімум про десятки тисяч чоловіків. По-друге, багато з них навіть в Європі перебувають на нелегальному чи напівлегальному положенні: їх просто буде майже неможливо знайти. По-третє, Євросоюз має повністю відкриті кордони: ніщо не заважатиме чоловікам просто змінювати періодично країну перебування - і так до безкінечності. І головне: а навіщо їх взагалі повертати?

Тобто якщо Україні й вдасться насправді повернути назад тисячі громадян, що втекли за кордон, то в останніх буде лише два варіанти: тюрма або армія. І обидва варіанти абсурдні: на фронті від таких людей не буде ніякого сенсу, також немає сенсу тримати їх за гратами і витрачати на них податки. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.