Киянин поновився на військовій службі, а ПФУ вимагає повернути переплату пенсії у сумі 104 943 гривень - що вирішив суд

Чоловік не повідомив Пенсійний фонд про скасування наказу Генерального штабу від 20.08.2015 року № 509 про звільнення з військової служби у запас та поновлення на військовій службі на посаді військового комісара

Суд
ПФУ просить чоловіка повернути переплату пенсії у сумі 104 943 гривень

Чоловік поновився на військовій службі на посаді військового комісара. Пенсійний фонд виніс рішення про припинення виплати пенсії та вимагає повернути переплату за період 10.10.2015 року по 31.03.2018 року у сумі 104 943 гривень. По це йдеться у рішенні Солом'янського районного суду Києва, опублікованому 27 грудня 2024 року.

Головним управлінням Пенсійного фонду України у Київській області з 10.10.2015 року, на підставі документів поданих чоловіком, було призначено пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262. Головною вимогою для призначення пенсії відповідно до Закону № 2262, є факт звільнення з військової служби та відповідно до копії наказу від 20.08.2015 року № 509, він звільнений з військової служби з 03.08.2015 року.

Відповідно до постанови Окружного адміністративного суду Києва від 17.03.2016 року задоволено позов чоловіка, визнано протиправним та скасовано наказ Генерального штабу від 20.08.2015 року № 509 в частині накладення дисциплінарного стягнення - позбавлення військового звання, звільнення з військової служби у запас підполковника, зобов'язано начальника Генерального штабу вчинити дії щодо його поновлення на військовій службі на посаді військового комісара оперативного командування. Рішенням суду було скасовано наказ начальника Генерального штабу - головнокомандувача Збройних сил України від 20.08.2015 року № 509 в частині звільнення з військової служби у запас підполковника, застосовано негайне виконання рішення суду в частині його поновлення на військовій службі та на виконання рішення суду було поновлено на військовій службі з моменту звільнення. Одна з головних вимог для призначення пенсії по інвалідності відповідно до Закону № 2262, а саме звільнення особи зі служби була скасована в судовому порядку.

При цьому, 30.03.2018 року у зв'язку з поновленням чоловіка на військовій службі на посаді військового комісара, ГУ ПФУ винесено рішення про припинення виплати пенсії. Йому було відомо про особливі умови призначення пенсії відповідно до Закону № 2262, зокрема було відомо про обов'язкову умову для призначення пенсії - факт звільнення зі служби. Крім того, при оформленні пенсії він взяв на себе зобов'язання про повідомлення Головного управління щодо працевлаштування, що підтверджується матеріалами пенсійної справи. В порушення вимог ч. 1 ст. 60 Закону № 2262, він не повідомив Головне управління про скасування наказу Генерального штабу від 20.08.2015 року № 509 про звільнення з військової служби у запас та поновлення на військовій службі на посаді військового комісара. В результаті не повідомлення про працевлаштування, за ним утворилася переплата пенсії за період 10.10.2015 року по 31.03.2018 року у сумі 104 943 гривень. 

Що вирішив суд?

Суд відмовив в задоволенні позову. Виплачене чоловіку пенсійне забезпечення (пенсія) не підлягає поверненню, якщо особа, яка її сплатила, не доведе, що виплата була здійснена внаслідок рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача. 

"Повернення надмірно сплачених сум пенсій передбачає стягнення зазначених сум лише у випадку, якщо така надмірна сплата відбулась з вини пенсіонера, а саме через зловживання, зокрема, у випадку надання неправдивої інформації або взагалі ненадання відповідної інформації. Поновлення відповідача на службі не свідчить про відсутність права відповідача на призначення пенсії, оскільки на час її призначення відповідач мав таке право, відповідно до ч. 1 ст. 2 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Оскарження відповідачем наказу про його звільнення у судовому порядку не є підставою для припинення виплати пенсії в розумінні положень ч. 2 ст. 2 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та обов'язок повідомлення відповідачем орган пенсійного забезпечення про існування таких судових справ Законом не передбачено. Таким чином, враховуючи правовідносини, які виникли між сторонами та встановлені під час розгляду справи обставини, суд вважає, що сума виплаченої пенсії у розмірі 104 943 гривень, яка була сплачена відповідачу після звільнення поверненню не підлягає, оскільки позивачем не доведено, що виплата була здійснена внаслідок рахункової помилки і недобросовісності з боку відповідача", - наголосив суд. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube