Китайський Новий рік 2023: дата та традиції святкування

Читать на русском

Китайський Новий рік відзначають дуже пишно та яскраво

Читать на русском
Китайський Новий рік 2023: дата та традиції святкування
Фото ілюстративне

Китайський Новий рік відзначають дуже пишно та яскраво

Китайський Новий рік — найважливіше з традиційних свят в Китаї. Китайці вважають його початком весни та відновлення життя навколо. Цього року Китайський Новий рік (рік Чорного Водяного Кролика) розпочнеться 21 січня 2023 року. За київським часом він настане о 18:00. Китайці святкують Новий рік з червоними прикрасами та феєрверками. А перед святом традиційно купують подарунки, побутові речі, продукти та одяг. Кожна родина ретельно прибирає свій дім, щоб очистити своє життя від невдач.

Історія свята

Зі святкуванням Нового року в Китаї пов'язана стародавня легенда. Існувало древнє морське чудовисько, на ім'я Чунь (Нянь), що в перекладі означає «рік». Щорічно воно виходило на суходіл і з'їдало всі запаси їжі. Люди не знали, як йому протистояти, тож щороку на один день ховалися у горах. Їжу ж для чудовиська залишали біля будинків. Версій завершення легенди є дві. Згідно з першою, до селища прийшов мудрець, який мандрував країною. Він розповів місцевим жителям, що чудовисько можуть відлякати гучний шум та червоний колір. Вони прислухалися до поради й змогли відлякати Чуня.

За іншою версією, в день, коли Чунь навідався до селища, маленький хлопчик не встиг сховатися, він злякався і зустрів чудовисько гучним плачем, вийшовши до нього в червоному халаті. Чудовисько злякалося і втекло. Тому на новий рік у Китаї заведено проводити гучні та веселі святкування, а також прикрашати будинки та вулиці ліхтариками та іншими предметами червоного кольору.

Святкування Китайського Нового року
Святкування Китайського Нового року

Коли святкують

Дата свята визначається за місячним календарем і щороку відрізняється. Рік в Китаї починається в другий молодик після дня зимового сонцестояння. Святкування китайського нового року завжди триває кілька днів. Цього року — з 21 січня по 27 січня, ці дні будуть вихідними. У ці дати в Китаї можуть бути великі пробки на дорогах, а багато магазинів і банки не працюватимуть. Згідно зі східним календарем, кожен рік заведено називати на честь однієї з тварин, що входить до зодіакального кола: Свиня, Собака, Дракон, Півень, Мавпа, Коза, Тигр, Кінь, Кролик, Змія, Бик або Пацюк.

Китайський Новий рік — яскраве свято
Китайський Новий рік — яскраве свято

Традиції святкування

Новий рік в Китаї відзначають дуже пишно та яскраво: з феєрверками, хлопавками, ліхтариками, танцями й маскарадами. Червоний колір в це свято вважається щасливим, тому в нього одягаються і наряджають будинок. Також на Новий рік в Китаї дарують червоні конверти з грошима.

Святкування Нового року триває в середньому 2 тижні. Перед Новим роком китайці прибирають будинок і збираються за спільною вечерею. На вечерю приїжджають всі родичі, навіть якщо вони переїхали. У новорічну ніч прийнято не спати допізна і запускати феєрверки. Потім після свята китайці роблять підношення до предків, ходять в гості і їдять спеціальні рисові пиріжки.

Обов’язковою стравою на новорічному столі є риба, адже вона символізує достаток. Також їдять і китайські пельмені — цзяоцзи. На Новий рік проводять багато ярмарків, де можна побачити феєрверки й різноманітні танці — Дракона та Лева, почути давні пісні та побачити театральні постановки часів Китайської імперії. А традиція запуску червоних ліхтарів створена, щоб відлякувати злих духів, які хочуть поселитися в новому році в кожній домівці.

Традиційні червоні ліхтарі
Традиційні червоні ліхтарі

Покровитель 2023 року за китайським календарем

У китайському гороскопі є 12 тварин знаків Зодіаку. Кожен рік присвячується одній з тварин, а також одній з п'яти стихій. Цього року покровителем буде Водяний Кролик. До цього роками Кроликами були 1963, 1975, 1987, 1999 і 2011 року, а наступним буде 2035.

Водяний Кролик за характером делікатний, доброзичливий і дуже тактовний. Він дуже поважає чуже особистий простір. Він легко пристосовується до змін, але не дуже впевнений у собі й не має чітких життєвих принципів. Високо цінує комфорт і сім'ю.

Що цікаво, у східному календарі четвертий рік циклу іноді називається періодом як кролика, а й котика. Згідно з легендою про виникнення східного гороскопа, Будда, який влаштував змагання між дванадцятьма тваринами, захопився поєдинком між Биком та Тигром. Будда не розглянув добре, хто був наступним. Так і залишилося різночитання: то кіт, то кролик став четвертим у циклі.

2023 рік — рік Чорного Водяного Кролика
2023 рік — рік Чорного Водяного Кролика

Нагадаємо, ми писали три рецепти весняних рулетиків на Китайський новий рік.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.