Китай та США заявляють про готовність налагоджувати відносини: подробиці

Пекін та Вашингтон домовилися про контакти між високопосадовцями на високому рівні

Китайські та американські дипломати
Китайські та американські дипломати хочуть "скинути пар"

Міністр закордонних справ Китаю Цінь Ган у понеділок 8 травня заявив, що необхідно стабілізувати відносини між Китаєм і США. Але каже, що у погіршенні відносин винен Вашингтон. Американський посол у відповідь заявив, що будуть нові контакти між урядовцями на високих рівнях.

Заява пролунала під час зустрічі в Пекіні з послом США Ніколасом Бернсом, передає Reuters. Цінь Ган заявив, що після “помилкових слів і вчинків” взаємини перебувають у поганому стані. Для цього, на його думку, Вашингтон повинен відмовитися до загравання з Тайванем і припинити розхитувати принцип «єдиного Китаю».

Цінь Ган
Цінь Ган каже, що відносини зі США потрібно налагоджувати. Фото: South Chona Morning Post

«Пріоритетом є стабілізація китайсько-американських відносин, уникнення спадної спіралі та запобігання будь-яким нещасним випадкам між Китаєм і Сполученими Штатами. Серія помилкових слів і вчинків Сполучених Штатів з того часу підірвала важко завойований позитивний імпульс китайсько-американських відносин. Порядок денний діалогу та співпраці, узгоджений двома сторонами, було порушено, і відносини між двома країнами знову наткнулися на холодний лід», — сказав Цинь

Посол Бернс повідомив, що на зустрічі обговорили «виклики в американо-китайських відносинах і необхідність стабілізації зв'язків». Йшлося також про нові контакти на високому рівні.

Про подібне сигналізував Держсекретар США Ентоні Блінкен. Washington Post він сказав, що важливо відновити регулярні лінії зв’язку на всіх рівнях. Посланець США з питань клімату Джон Керрі заявив, що Пекін запросив його, аби поговорити про запобігання глобальній кліматичній кризі. Така відносно нейтральна тема може стати основою для подальших контактів між урядами.

Що цьому передувало

У відносинах між двома державами виникла напруга через геополітичне протистояння. Країни сперечаються щодо статусу острова Тайвань, який Пекін вважає своїм і намагається підкорити. Для цього не виключають військову силу. США мають зобов’язання перед островом, закріплені на законодавчому рівні. Вашингтон зацікавлений зберігати незалежність Тайваню і готовий це робити, навіть вступаючи у війну.

Напруга посилилася після того, як спікер Конгресу Ненсі Пелосі відвідала з візитом самоврядний острів Тайвань. Це викликало обурення у КНР, яке з того часу тільки зростало.

Байден та Сі
Після особистої зустрічі Байдена та Сі здавалося, що взаємини налагодяться. Фото: NBC News

Торік у листопаді лідери США та Китаю Джо Байден і Сі Цзіньпін зустрілися на саміті G20 в Індонезії. Тоді здалося, що між державами настане потепління. Але через інцидент з китайською повітряною кулею-шпигуном, держсекретар США Ентоні Блінкен скасував візит до Пекіна.

Відносини ще більше ускладнилися після візиту президентки Тайваню Цай Інвень до США у квітні. Після цього Китай влаштував військові навчання навколо острова і тренував його оточення. У відповідь Конгрес США санкціонував допомогу Тайваню в озброєнні на суму до 1 мільярда доларів, використовуючи механізм, який допомагає постачати зброю в Україну.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube