Їх розшукує Держдеп: США пропонують $10 млн за інформацію про російський Telegram-канал Рибар

Пропагандисти із застосуванням брехні висвітлюють війну в Україні, але американських чиновників непокоїть не це, а спроби втручання у вибори у США

Михайло Звінчук, директор Рибаря, Олександр Мінін, Тетяна Костерова
Держдеп США дуже цікавить інформація про творця російського пропагандистського ресурсу "Рибар" Михайла Звінчука та інших персонажів, які працюють над ним

Влада Сполучених Штатів оголосила винагороду до 10 мільйонів доларів за інформацію про російський пропагандистський проєкт "Рибар" (Rybar). Його пов'язують із втручанням у президентські вибори в США та зі спробами дестабілізувати ситуацію в країні. Про це повідомляється на сайті програми Держдепартаменту "Винагорода за допомогу правосуддю".

"Рибар" керує пропагандистськими каналами HOLDTHELINE та STANDWTHTEXAS, просуваючи політичні інтереси Росії на території США, зазначили у Держдепі. Теги із назвами згаданих каналів активно використовуються прихильниками прореспубліканських поглядів.

Крім того, за інформацією американської влади, "Рибар" створив обліковий запис TEXASvsUSA в соцмережі X, щоб спекулювати на темі нелегальної міграції через Техас. Цей обліковий запис було заблоковано за порушення правил платформи.

"Рибар" – це російська медіа-організація, яка раніше фінансується Євгеном Пригожиним. Зараз проєкт отримує фінансування від держкорпорації "Ростех", яка знаходиться під американськими санкціями. "Рибар", використовуючи ресурси та підтримку "Ростеху", допомагає посилювати військовий потенціал Росії та поширювати проросійські та антизахідні наративи", - йдеться у повідомленні.

Правоохоронні органи США вказують, що "Рибар" намагався розпалювати внутрішні конфлікти в Сполучених Штатах, сприяти зростанню міжпартійної та расової ворожнечі, закликати до ненависті та насильства. Найбільше США цікавлять відомості про наступних осіб:

  • Володимир Сергійович Беркутов, який брав участь у кампанії TEXASvsUSA;
  • Олександр Климович Кан, який очолює відеовідділ проєкту "Рибар";
  • Тетяна Петрівна Костерова, керівник відділу іноземних мов;
  • Ольга Сергіївна Кузнєцова, регіональний менеджер "Рибаря";
  • Олександр Ігорьович Мінін, голова контент-відділу TEXASvsUSA;
  • Валентина Валеріївна Мініна, яка працювала над тим самим проєктом;
  • Максим Віталійович Матвєєв, дизайнер та керівник контент-команди "Рибаря";
  • Михайло Сергійович Звінчук, директор проєкту;
  • Валерія Володимирівна Звінчук, креативний директор. 

Програма Держдепартаменту обіцяє винагороду за інформацію, яка допоможе встановити місцезнаходження цих осіб або дозволить запобігти подальшому іноземному втручанню у внутрішньополітичні процеси в США. У разі надання значущої інформації можна претендувати на нагороду та переїзд до США.

Цікаво, що Михайло Звінчук у соцмережах опублікував відеовідповідь на інформацію про оголошення винагороди в обмін на інформацію про "Рибаря". Він заперечив, що його канал використовують для впливу на вибори в США, і назвав адресу своєї реєстрації в Москві. Він також заявив, що тепер очікує на обіцяний платіж від уряду США.

Канал "Рибар": що відомо про його засновників

"Рибар" - провладний російський телеграм-канал з аудиторією 1,3 мільйона людей. Здебільшого канал пише про російсько-українську війну. У листопаді 2022 року стало відомо, що канал створив колишній співробітник пресслужби Міноборони Михайло Звінчук, один з авторів каналу - програміст та політолог Денис Щукін. Звінчук згодом підтвердив це особисто. Підкреслимо, що Щукін зараз не цікавить Держдеп США

Звінчук працював у департаменті інформації та масових комунікацій Міноборони Росії – як мінімум до серпня 2017 року. Співрозмовник видання The Bell, який і навів журналістів на Звінчука, розповів, як останній казав йому, що веде канал самостійно, і тоді канал був об'єктивним постачальником інформації про Близький Схід.

Однак пізніше Звінчук став згадувати, що з ним зв'язалися представники РІА ФАН (пропагандистський ресурс, який належав засновнику ПВК Вагнера Євгену Пригожину). Співробітник медіахолдингу Пригожина Патріот (до якого входить і РІА ФАН) у розмові з The Bell стверджував, що Пригожин виділяв каналу фінансування, але у 2021 чи 2022 році співпраця припинилася.

Санкції США проти відомих пропагандистів РФ

Міністерство фінансів США запровадило санкції проти керівництва RT (зокрема її головної редакторки Маргарити Симонян) та пов'язаних із ним компаній за втручання в президентські вибори в США. Також Міністерство юстиції США висунуло обвинувачення двом співробітникам каналу за порушення законодавства щодо іноземних агентів та відмивання коштів.

4 вересня Держдепартамент США оголосив про нові заходи у відповідь на спроби Росії втрутитися у вибори, спрямовані проти російських пропагандистів. Як повідомляло видання Bloomberg у червні цього року, дедалі більше супротивників США на чолі з Росією намагаються вплинути на президентські вибори-2024. Зокрема, за допомогою найманих комерційних фірм та використання генеративного штучного інтелекту. Окрім РФ, у вибори в США намагаються втрутитися Іран та Китай.

Західні ЗМІ вважають, що Росія хоче вплинути на вибори в США, щоб послабити підтримку України. Також повідомлялося, що корпорація Microsoft заявила про активізацію російських кібергруп. Нагадаємо, у вересні 2024 року компанія Meta оголосила про заборону російських державних медіамереж на своїх платформах. Зокрема заблокувала RT і "Россия Сегодня" через підозри у прихованому впливі на західну аудиторію. Заборона поширюється на Facebook, Instagram, WhatsApp і Threads.

У жовтні 2023 року, у США поділилися зі 100 країнами доповіддю розвідки. У ній стверджується, що Росія втручалася у демократичні вибори по всьому світу. Вона робитиме це і надалі. Москва використовує шпигунів, соціальні мережі та державні ЗМІ, щоб підірвати довіру громадськості до чесності виборів.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube