Не лише у США: Блінкен звинуватив пропагандистський канал RT у втручанні у політику низки країн та кібершпигунстві

Різні можливості для втручання, у тому числі кібертехнічні, мають, за даними Держдепу США, RT та інші державні ЗМІ РФ

ентоні блінкен, канал RT лого
Ентоні Блінкен заявив, що інформацію про приховану діяльність RT отримано великою мірою від співробітників цієї організації

Держсекретар США Ентоні Блінкен звинуватив російську державні ЗМІ, в тому числі канал RT, в тому, що вони не тільки поширюють пропаганду і дезінформацію, а й залучені до розвідувальної діяльності. Пропагандисти, за даними Держдепу США, також мають приховані можливості для втручання у внутрішньополітичні процеси в інших країнах, у тому числі кібернетичні. Блінкен закликав усі країни світу ставитися до них як до частини розвідувального апарату Російської держави.

Блінкен у заяві, текст якої 13 вересня опублікувала пресслужба Держдепу США, сказав, що нову інформацію про приховану діяльність RT отримано великою мірою від співробітників цієї організації.

"Ми (тепер) знаємо, що RT має кіберможливості та задіяна у прихованих інформаційних операціях, операціях впливу, а також у військових закупівлях. У рамках розширених можливостей RT російська держава впровадила всередину RT підрозділ із можливостями для кібероперацій та зв'язками з російською розвідкою", - наголосив Блінкен, додавши, що керівництво RT знало про ситуацію.

Маючи у своєму розпорядженні ці кошти, сказав держсекретар, RT втручається в політичні процеси не тільки в США, а й в інших країнах. Він перерахував втручання у майбутні президентські вибори в Молдові, де пропагандисти намагалися спровокувати насильство і заворушення, а також фейкові платформи Red і African Stream у Німеччині та країнах Африки відповідно.

За його заявою, навесні 2023 року російські урядові структури інтегрували кіберможливості цього підрозділу в діяльність RT, яка займається в основному таємними операціями щодо впливу по всьому світу. Під прикриттям RT інформація, одержувана за допомогою цього підрозділу, надходить до російських розвідувальних служб, російських ЗМІ, російських груп найманців, а також інших державних структур та довірених осіб уряду.

Одним із проєктів, підкреслив Блінкен, є велика програма онлайн-краудфандингу в Росії, що здійснюється RT та через соціальні мережі для надання підтримки та надання військової техніки підрозділам російської армії в Україні. Йдеться про снайперські гвинтівки, глушники, бронежилети, прилади нічного бачення, безпілотники, радіоапаратуру, місця зберігання особистої зброї та дизельні генератори.

Блінкен сказав, що США запроваджують санкції проти ще двох осіб та трьох організацій, причетних до цієї дестабілізуючої діяльності. Також він оголосив, що США, Великобританія та Канада розпочинають глобальну дипломатичну кампанію, покликану переконати країни світу ставитися до RT не просто як до пропагандистського органу, а як до інструменту російської розвідки. 

МЗС Великобританії підтримало ініціативу США і заявило, що RT займається прихованою діяльністю, яка покликана "підривати нашу колективну безпеку". З "рупора російської дезінформації" RT "мутувала у ще шкідливішу організацію", заявили у Форін-офісі.

Що з'ясувала про RT американська розвідка

14 вересня джерела розповіли CNN, що Держдепартамент США планує оприлюднити розсекречену інформацію американської розвідки, яка демонструє, що RT є невіддільною частиною глобальних розвідувальних операцій Росії. Також планується дипломатична кампанія, яка надасть країнам інформацію про ризики, пов’язані з діяльністю цього каналу.

Основний висновок американської розвідки полягає в тому, що російська влада вже понад рік таємно інтегрувала до RT підрозділ, відповідальний за розвідувальні операції та операції впливу по всьому світу. Ці дії виходять за межі звичайної пропаганди, включаючи навіть військові закупівлі.

США прагнуть значно ускладнити діяльність RT на глобальній арені. Очікується, що у самих США канал RT заборонять через його причетність до російської розвідки.

Санкції США проти відомих пропагандистів РФ

Міністерство фінансів США запровадило санкції проти керівництва RT (зокрема її головної редакторки Маргарити Симоньян) та пов'язаних із ним компаній за втручання в президентські вибори в США. Також Міністерство юстиції США висунуло обвинувачення двом співробітникам каналу за порушення законодавства щодо іноземних агентів та відмивання коштів.

4 вересня Держдепартамент США оголосив про нові заходи у відповідь на спроби Росії втрутитися у вибори, спрямовані проти російських пропагандистів. Як повідомляло видання Bloomberg у червні цього року, дедалі більше супротивників США на чолі з Росією намагаються вплинути на президентські вибори-2024. Зокрема, за допомогою найманих комерційних фірм та використання генеративного штучного інтелекту. Окрім РФ, у вибори в США намагаються втрутитися Іран та Китай.

У жовтні 2023 року, у США поділилися зі 100 країнами доповіддю розвідки. У ній стверджується, що Росія втручалася у демократичні вибори по всьому світу. Вона робитиме це і надалі. Москва використовує шпигунів, соціальні мережі та державні ЗМІ, щоб підірвати довіру громадськості до чесності виборів.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube