Інструктор на лінії фронту: командири підрозділів в ексклюзивному інтерв’ю “Інформатору” розповіли про навчання в зоні бойових дій

Про навички, які знадобляться кожному у мирному житті, психологічну допомогу військовим на фронті, та чому людям тилу не варто чекати, що люди з фронту "наведуть порядок" після повернення

Інструктор
Військовий інструктор розповів, чому війна - це темрява

“Інформатор” зустрівся з інструктором, який з початку вторгнення вчить піхоту, механізовані війська та розвідку опановувати військову справу. Інструктор з позивним Хасид не показує обличчя, і ми не можемо називати його ім’я. Ми також змогли зв’язатись з його побратимами, які є командирами у піхотних, розвідувальних та механізованих підрозділах, що боронять країну.

Інструктор — той, хто допомагає вижити у запеклому бою

Під час зустрічі Хасид вдягає чорну щільну маску. Досвідчений спеціаліст може зробити з  немотивованої цивільної людини справжнього штурмовика. Саме тому інструктор, який якісно робить свою роботу —  важлива ціль для ворога. 

Наш співрозмовник має значний військовий досвід. Сьогодні він ділиться цим досвідом з бійцями. Цей досвід допомагає військовим виживати під час жорстоких боїв. 

“Війна – це взагалі дуже жорстоко і назвати це світлою стороною неможливо. У будь-якому випадку це темнота, але ми своїми діями, навчанням, стараємось розігнати її. Я зайняв позицію рятувати життя українських воїнів. Допомагати захищати свою землю, тим самим лишаючись живими”, - пояснює в інтерв’ю мету своєї роботи Хасид.

Позивний “Хасид” у нашого співрозмовника з’явився не просто так. У житті він керується єврейською філософією, а захищаючи Україну боронить також і священну для багатьох євреїв землю.

“В нас є боротьба світлої сторони з темною. Це філософія не лише хасидів, а єврейська загалом. Якщо приходить темрява, ми намагаємося її розігнати. Я керуюся словами нашого основних лідерів хабадського руху, зокрема Монахем Мендл Шнеєрсон казав: “трішечки світла розганяє багато тьми”, - пояснює співрозмовник. 

Порівнюючи війну в Україні з війною в Ізраілі Хасид без вагань відповідає — те що відбувається в нас — набагато жорстокіше.

“Україна знаходиться в багато разів небезпечніших умовах, ніж Ізраїль. У нас жорстока війна. Проти нас використовують зброю, яка в Ізраїлі не використовується — ракети, хімічну зброю. Йде окопна війна, якої ніколи не було в Ізраїлі. У нас все по-іншому і набагато жорсткіше”, - каже Хасид. 

Такої ж думки й побратим Хасида Жора, командир механізованого батальйону. Використання хімічної зброї та постійні дронові атаки — це те, з чим зараз стикаються українські військові.

“Використовуються хімічні боєприпаси. Через це на лінії зіткнення не можна бути без протигазів. Також у них є армія дронів, вона, мабуть, виходить на новий рівень, постійно літають їхні “Ланцети”. Вони в напрузі нас тримають, і так само ми їх”, - каже Жора.

Командир стрільців Кеп розповідає, що піхоті в сучасній війні важче ніж штурмовикам, адже вони мають утримувати позиції довгий час під атаками ворожої артилерії. Для цього необхідно мати досвід.

 - Але твої піхотинці вже можуть і штурмувати, вони добре навчаються! - втручається в розмову з Кепом Хасид.

Звичайно, бо ти їх навчаєш! - відповідає Кеп.

Чому інструктор на фронті — це в першу чергу психолог?

Є інструктори, які вчать бійців в тилу. Хасид навпаки, працює з тими, хто знаходиться безпосередньо в зоні бойових дій. Кеп розповідає, що важлива роль інструктора в зоні бойових дій — зробити бійця впевненим, що він здатен воювати. Від цієї впевненості залежить дуже багато. Щоб боєць, який ще не має досвіду, міг утримувати сектор, треба, щоб він був в першу чергу впевнений, що здатен на це.

“Їм треба хоч якусь впевненість у собі мати, що вони можуть щось. Для цього потрібні інструктори. Для цього є “Хасид”, який приїжджає до нас та навчає. Ми йому дуже вдячні. Він бойова людина, яка знає, як діяти у бою. Є інструктори, які війну тільки в книжках бачили, але самі в боях не брали участі. Різні інструктори та волонтери приходили до нас”, - каже Кеп.

Командир механізованого підрозділу Жора, своєю чергою, каже, що зараз на фронт приходять військові, яким через брак навичок страшно. Під час навчання страх проходить, адже боєць вже вміє воювати.

“Бойові підрозділи, особливо на лінії зіткнення, кожен день оновлюються з дуже великою швидкістю. Їм так само страшно, як і іншим людям. Ці люди потребують просто базові якісь знання, адже їх нікуди не відправляли на це навчання. Їх по місці хтось щось розказав, показав і на цьому закінчилося. Але кваліфікована якась допомога їм в навчанні, їм вона вкрай як необхідна. “Хасид” все їм розказує, показує, ”, - каже Жора.

Розвідник Білорус пояснює роль Хасида в навчанні його підрозділу коротко - “в першу чергу, вчіть думати”. 

“Кожен план, кожна дія, кожен рух має бути обдуманий, він має бути опрацьований. Цього не всі навчають, цього не всі розказують”, - пояснює Білорус.

Сам “Хасид” вважає, що інструктори мають бути як на фронті, так і в тилу. Хоча своє місце як спеціаліста бачить саме на фронті.

“Звичайному інструктору їхати на передову – небезпечно. Треба бути готовим до цього і морально, і психологічно, і фізично. Тому ті, хто навчають в тилу — молодці, що не поїхали з країни та дають якісь навички. Але основна мета перебування інструктора на передовій – це психологічна сторона. Воїни бачать, що людина є, людина присутня, і ми психологічно розвантажуємо їх, намагаємося спілкуватися, даємо знання. Дай Боже, щоб вони були їм потрібні”, - каже “Хасид”.

Психологічна допомога інструктора така ж важлива, як і навчання військових навичок. Досвідчений інструктор може мотивувати бійця йти в бій, навіть якщо той боїться. 

“У мене був досвід мотивування людей на передовій в Донецькій області, які, на жаль, мали замало знань. Є причина, є слідство. Ми вивчили причину, чому людина не хоче. Тому коли його навчаєш, він розуміє, що він вже щось може, і він тоді іде в бій. Тобто сам процес навчання – це теж мотивація”, - каже Хасид.

Найскладніше працювати з тими, хто впевнений, що вже все вміє

Хасид розповідає, що вміє розпізнавати зацікавленість в очах співрозмовника. Часом інструктор має довести військовим, що його досвід буде їм корисним.

“Є такі, які кажуть “Ми все вміємо, ми все знаємо, ми все можемо. Для чого ти приїхав?” Це читається в їхніх очах. Це моральний бар'єр, але за день-два це все приходить, ти стаєш їхнім побратимом і вже працюємо разом. Тобто всі розуміють, для чого це. Якщо вони б візьмуть від цих знань 2-3%, я буду радий, що їм це допомогло”, - каже Хасид.

Жора згадує, як був свідком саме такої ситуації. Його підлеглі спочатку ставились до навчань скептично, проте швидко зрозуміли, що ці знання є корисними.

“На початку заняття люди відмовлялись, казали, ми все знаємо, нам нічого не треба. А по кінці занять вони з відкритими ротами, та великими очима говорили йому “дякую” і “приїжджайте ще”, - згадує Жора.

Як і чому треба готуватись до бойових дій

Командири, з якими ми спілкувались, розповідають, що військо вкрай потребує оновлення. До прикладу, підрозділ Жори вже півтора року воює без ротації. 

Стрілець Кеп каже, що наймотивованіші бійці, які пішли на фронт на початку вторгнення, були поранені або загинули ще під час запеклих боїв в Бахмуті та Соледарі. 

Хасид впевнений, що не всім треба йти в штурмовики, але в умовах що склалися, робити внесок в перемогу має кожен. 

“Не обов'язково всім йти штурмовики, чи воювати. Можна бути дронщиком, якісним водієм, тому що армія – це ж не тільки штурмовики, які йдуть, це злагоджений підрозділ, який залежить і від того самого автомобіліста, і від кухаря, і від медпрацівника, і від стрільця”, - каже Хасид.

Стрілець Кеп каже, що почати готуватись можна вже зараз - важливо підтримувати фізичну форму. хоча б вправами з гантелями, та вчитися — в інтернеті, або краще — на курсах. З ним погоджується Хасид.

“Стати перед дзеркалом, подивитися, що в нього є яйця, нагадати собі, що він чоловік. Спочатку. А потім сказати: “якщо не я, то хто?”. Тому що якщо хтось надіється, що без нього вирішиться щось, то ця війна так не буде. Перше, тактична медицина. Друге, правила володіння зі зброєю, хоча б взяти, потримати ту зброю, подивитися, як вона. Є навчальні центри, є багато, безліч навчальних центрів, які цьому можуть навчити”, - каже “Хасид”.

Не сподіватись, що військові зроблять все за вас

У суспільстві існує думка, що військові, які захищають країну на фронті, повернуться і будуть “наводити лад в Києві”. Наші співрозмовники одностайні в думці — тим, хто зараз боронить державу, в першу чергу, потрібен відпочинок.

“Їм необхідна буде моральна і психологічна реабілітація. Є певні тут структури, які мають займатися тим, щоб тут був порядок. Чому вони мають йти з передової та займатися цим? Вони мають відновлювати своє здоров'я. Психологічне, фізичне, моральне”, - каже Хасид.

Командир Кеп схожої думки. Він нагадує, що тил має усвідомлювати свою роль у війні.

“По-перше, військові такі ж хлопці, як і громадянки, з відмінністю в тому, що потрапили до складних умов. По-друге — порядок у країні, боротьба з корупцією та з будь-якими “неохайними особистостями” мають наводити люди, які перебувають у тилу. А чим наш тил тоді допомагає армії? Ось цим і треба допомагати. Тим, щоб ми були спокійні, про те, що у нас нормальне суспільство, за яке ми воюємо, формуємо, що люди не сидять по хатах, не по ресторанах гуляють, і не крадуть все, що можна ще вкрасти”, - каже Кеп.

Нагадаємо, раніше "Інформатор" публікував світлини з тренувань українських військових на Київському морі. Також ми писали, що на початку вересня країни НАТО розпочали великі морські військові навчання "Північне узбережжя". Вони пройдуть біля берегів Латвії та Естонії. До навчань залучено 30 суден та 3000 військових. Усі вони відпрацьовують відбиття потенційного нападу росії та контрудари.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube