Інспектор з Пентагону: що відомо про Роберта Сторча та чого від нього чекати

Читать на русском

Роберт Сторч добре обізнаний в особливостях українського політичного життя

Читать на русском
Інспектор з Пентагону: що відомо про Роберта Сторча та чого від нього чекати
Міністр оборони України Олексій Резніков та генеральний інспектор міністерства оборони США Роберт Сторч

Роберт Сторч добре обізнаний в особливостях українського політичного життя

27 січня міністр оборони України Олексій Резніков зустрівся з генеральним інспектором міністерства оборони США Робертом Сторчем. Вони обговорили питання співпраці та забезпечення контролю за озброєнням. Інформатор розбирається, хто такий Роберт Сторч, чого ця зустріч важлива та до чого все йде?

Заокеанський ревізор

Україна посідає 122 місце зі 180 країн за індексом корупції Transparency International, що робить її другою за корумпованістю країною в Європі після Росії, пише впливове видання The New York Times. Маючи це на увазі, адміністрація Байдена вжила додаткових заходів для забезпечення контролю за військовим обладнанням та зброєю, яку США надсилають Україні. США вимагають, щоб українські посадовці реєстрували всю отриману військову техніку, відстежували її просування до лінії фронту та повідомляли про витрати боєприпасів і будь-які пошкодження чи знищення зброї. Американський персонал проводить інспекції для відстеження зброї США всередині України, де це дозволяють умови безпеки.
Агентство США з міжнародного розвитку (USAID), яке розпоряджається бюджетною підтримкою в розмірі 13 мільярдів доларів, уклало контракт з Консалтингово-аудиторською компанією для моніторингу допомоги. Минулої осені компанія Deloitte завершила перевірку грошових потоків, які Агентство США з міжнародного розвитку надало через Світовий банк до українського бюджету, і не виявила жодних «значних проблемних питань», - заявили в USAID.

“Довіра - це те, на чому побудовані наши відносини. Транспаретність всіх без виключення процесів - те, чого ми досягли і продовжуємо дотримуватись.Питанню постачання зброї та її обліку приділяється дуже прискіплива увага в Міноборони та ЗСУ. Делегація інспекторів США позитивно відзначила перші результати впровадження Міністерством оборони України логістичної програми LOGFAS, яка дозволяє моніторити постачання Україні озброєння від країн-партнерів і контролювати рух матеріально-технічної допомоги. Обговорили подальшу роботу з автоматизації для забезпечення контролю та унеможливлення корупції. І я, і пан Сторч висловилися за важливість контролю. Наші партнери впевнилися, що усе озброєння і обладнання, яке доставляється з США у відповідній кількості, ефективно застосовується українськими захисниками. І головне: наші партнери, як і ми, впевнені - Україна переможе. І вони з нами поруч на всіх етапах цієї боротьби зі злом світового масштабу”, - написав у Facebook міністр оборони України Олексій Резніков

Візит Сторча став частиною великої програми контролю з боку США за долею їх військової та фінансової допомоги. Про це Інформатор докладно писав тут

Гарячі лінії
Гарячі лінії

Найцікавіше тут те, що американські інспектори закликають українців телефонувати на гарячі лінії та повідомляти будь-яку інформацію про можливу корупцію, пов’язану з американськими програмами допомоги, а також сексуальну експлуатацію, шахрайство, погане управління, торгівлю людьми та інші порушення. Іншими словами, представники США хочуть налагодити прямий зв'язок з українським населенням, повз держоргани та грантові організації. Між тим, Роберт Сторч виділяється на тлі трійки генінспекторів тим, що має свою власну історію роботи з Україною та в Україні.

Звідки взявся Роберт Сторч?

На нову посаду геніспектора Пентагона Роберт Сторч був призначений у грудні 2022 року. Він став першим затвердженим чиновником на цій позиції із січня 2016 року. Раніше Роберт Сторч працював генеральним інспектором Агентства національної безпеки при президенті Дональді Трампі.

«Ми глибоко стурбовані тим фактом, що міністерство оборони працює без постійного генерального інспектора протягом майже семи років, – повідомив Джефф Вілсон, директор Центру оборонної інформації, - За цей час витрати Пентагона збільшилися більше ніж на 200 мільярдів доларів. Тільки за останні дев'ять місяців Сполучені Штати виділили понад 65 мільярдів доларів на допомогу Україні в її боротьбі з Росією, більша частина яких проходить через Пентагон».

Білий дім нещодавно направив Конгресу запит на додаткову допомогу Україні розміром 38 мільярдів доларів, але республіканці виступили з вимогою посилення контролю.

НАБУ, Порошенко, Яценюк та інша політика

Роберт Сторч має цікавий та не дуже приємний досвід взаємодії з українським політбомондом. За даними ЗМІ, Сторч з 2007 по 2009 рік працював радником з питань правосуддя у посольстві США в Україні, а у 2014 році допомагав писати закон про Національне антикорупційне бюро України.

23 лютого 2017 року Комітет Верховної Ради з питань запобігання та протидії корупції висунув його кандидатом на посаду члена комісії зовнішнього контролю з аудиту діяльності НАБУ. Тоді Роберт Сторч обіймав посаду заступника генінспектора департаменту юстиції США. Одночасно фракції Блоку Петра Порошенка та "Народного фронту" внесли ще одну кандидатуру – комерційного аудитора Найджела Брауна. Це викликало величезний скандал, що тривав кілька тижнів. У підсумку Рада провалила голосування по Сторчу, але і провести свого кандидата Порошенку з Яценюком американці не дали. Отже, Сторч добре знає специфічні особливості української політики.

Що це все значить для України?

Враховуючи широкі зв’язки Роберта Сторча, він буде використовувати їх як важливі джерела інформації. Такий досвід в американця є. Він кілька років працював омбудсменом із захисту інформаторів Ради генеральних інспекторів з питань чесності та ефективності.

Сам Сторч так розповідав про цю роботу на слуханнях у профільному комітеті Конгресу США 1 лютого 2017 р.: «Інформатори надають неоцінені послуги суспільству, вони обґрунтовано подають докази правопорушень, і їм в цьому ніколи не слід заважати. У листопаді 2012 року був прийнятий закон про посилення захисту інформаторів”.

Отже, всі, хто незадоволений чинною владою: від Петра Порошенка до активістів-антикорупціонерів будуть надавати ревізорам інформацію з різних питань. Отже, американці дізнаються не лише про використання допомоги США Україні, а ще багато цікавих речей. Саме для цього і були відкриті гарячі лінії. Потім ця інформація буде передана чи то в НАБУ, чи в поліцію, чи особисто президенту Зеленському для прийняття правових та політичних рішень. Тож на нас чекає ще багато гучних відставок та яскравих судових процесів.

Що ще відомо про Роберта Сторча

Роберт Сторч - американський юрист та державний службовець. Був першим призначеним президентом та затвердженим сенатом Генеральним інспектором Агентства національної безпеки. Раніше він був заступником генерального інспектора (IG) у Міністерстві юстиції США, Міністерством юстиції США, канцелярією генерального інспектора, викривачем порушень та головою Ради генеральних інспекторів Робочої групи омбудсмена з питань чесності та ефективності викривачів.

У листопаді 2016 року та у січні 2017 року був призначений президентом Обамою на посаду генерального інспектора Агентства національної безпеки та повторно висунутий на цю посаду президентом Трампом 19 червня 2017 року. Сенат підтвердив кандидатуру Сторча 21 грудня 2017 року.

Сторч має вчені ступені Гарвардського університету та Колумбійського юридичного факультету. Після юридичної школи він працював клерком у Вільяма Даффі Келлера у Центральному окрузі Каліфорнії.

З 1995 по 2012 рік Сторч працював у прокуратурі США у Північному окрузі Нью-Йорка, де він обіймав посаду заступника начальника кримінальної справи та радника прокурора США.
Був постійним юрисконсультом Міністерства юстиції України з 2007 по 2009 рік. Сторч також працював як начальник апеляційного відділу і старший юрисконсульт з судових спорів, а також координатор боротьби з тероризмом округу Колумбія у відділі громадської непідкупності кримінального управління Міністерство юстиції як помічник прокурора США в Середньому окрузі Флориди та в Covington Burling.

Раніше Інформатор писав, як військовий аудит “Могутньої трійки” з США вплине на боротьбу з корупцією в Україні.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.