Виявляється, це новий тип протеза сітківки
Американські вчені провели дослідження на тваринах, в ході яких розпилили мишам в очі золотий пилок. Виявилось, що це може лікувати вікову дегенерацію ока і в людей. Цей недуг вражає мільйони людей у всьому світі та стає більш імовірною з віком. Пошкоджується частини ока, яка розташована в сітківці та містить світлочутливі фоторецепторні клітини. Це викликає ефект розмиття та інші проблеми із зором, повідомляє ScienceAlert.
Раніше існували методи, які трохи покращували зір тим, кого вразила така вікова дегенерація, втім вони не повертали зір повністю. Новий же тренд на золотий пил є, по суті, протезом сітківки - з потенціалом повного відновлення зору. При цьому людині не потрібно буде робити складні операції.
"Ми вважаємо, що ця методика потенційно може змінити підхід до лікування дегенерації сітківки", - кажуть лікарі.
Вчені змішали дуже тонкі золоті наночастинки, у тисячі разів тонші за людську волосину, з антитілами, що впливають на певні клітини ока. Потім їх ввели у склоподібне тіло, заповнене гелем, між сітківкою та кришталиком.
Далі медики використали невеликий інфрачервоний лазерний пристрій, який збуджує ці наночастинки та активує певні клітини так само, як це роблять фоторецептори. Згодом цей лазер можна буде вбудувати в окуляри.
У мишей з дефектами сітківки, метод спрацював принаймні частково (повний тест зору миші провести доволі важко). Він показав, що наночастинки можуть допомогти обійти пошкоджені фоторецептори. Тобто в досліджуваних мишей спостерігалося покращення зору.
При цьому наночастинки можуть залишатися в сітківці місяцями - без сильної токсичності. Таким чином вони можуть успішно стимулювати зорову систему.
"Це прорив, що створює основу для майбутньої розробки фототермічних протезів сітківки, таких як захисні окуляри", - пояснили лікарі.
Новий метод є менш інвазивним, не потребує хірургічного втручання чи великих імплантатів всередині ока, а також обіцяє охопити ширше поле зору.