Сонцезахисні окуляри корисно носити навіть узимку
У яскравий день ви можете особливо обережно використовувати сонцезахисний крем, щоб уникнути сонячних опіків. Але чи тільки на шкірі може з’явитися цей болючий червоний висип. Виявляється, очі теж можуть обгоріти на сонці, навіть взимку, пише LiveScience.
Фотокератит – це технічний термін, пояснив окуліст, доктор Стівен Куан. Ідея полягає в тому, що ультрафіолетове випромінювання від сонця, тривалий або дуже високий вплив будь-якого виду випромінювання може спричинити опік епітеліальних клітин рогівки.
Рогівка – це зовнішня поверхня ока. Як скло на циферблаті наручного годинника, кришталево чиста поверхня діє як захисне покриття для всього, що знаходиться під нею. Рогівка складається з п'яти шарів: епітелію, шару Боумена, строми, десцеметової мембрани та ендотелію.
Зовнішній шар, епітелій, є дуже тонкою, але міцною поверхнею, що захищає око від пилу, води та бактерій. Він також розподіляє кисень і поживні речовини, що поглинаються зі сліз, до решти рогівки.
Під час УФ опромінення епітеліальний шар втрачає свою стійкість. Частина його відшаровується. Іноді він може повністю відшаровуватися, і це надзвичайно боляче, тому що прямо під рівнем епітелію є багате нервове сплетення.
Епітеліальні клітини рогівки подібні до клітин нашої шкіри, і, як і клітини шкіри, вони постійно ростуть, відмирають і знову відростають. Це природний процес, але обмін відбувається з певною швидкістю. Коли весь шар епітелію зникає, регенеруючі клітини не можуть відновлюватися достатньо швидко, тому рогівка стає оголеною.
Під впливом нижчих рівнів УФ випромінювання всі епітеліальні клітини можуть відмирати відразу, а не з природною швидкістю. А при дуже високому рівні опромінення УФ випромінювання також може вбити стовбурові клітини, які дають початок новоствореним клітинам, викликаючи рубці на рогівці і навіть сліпоту.
Це буває дуже рідко, але таке може статися, кажуть лікарі. В більшості випадків фотокератит проходить сам по собі, але він може викликати сильний біль в очах, почервоніння очей, розмитість зору, набряк і головний біль. Хоча фотокератит часто називають сонячним опіком очей, зазвичай він не призводить до утворення пухирців на рогівці.
Цей стан найбільш поширений серед людей, які не носять належного захисту для очей під час діяльності, як-от зварювання. Люди зі сніговими хобі або професіями також ризикують отримати форму фотокератиту, яку часто називають сніговою сліпотою, коли УФ-промені відбиваються від снігу та пошкоджують рогівку.
Снігова сліпота частіше зустрічається в районах з високим сніговим і льодовим покривом, наприклад на Північному та Південному полюсах або у високих горах. Втім легке пошкодження рогівки може статися навіть тоді, коли люди займаються більш звичайною діяльністю, як-от катання на човні або садівництво.
УФ-промені також можуть відбиватися від таких поверхонь, як пісок або вода. Хоча спосіб життя кожної людини різний, загалом носіння капелюха або сонцезахисних окулярів, які блокують 100% УФ-променів, є хорошим способом запобігти пошкодженню очей.
Отже, носіння сонцезахисних окулярів може захистити як від раку шкіри на повіках, так і від фотокератиту, і так, їх слід носити навіть взимку. Кількість УФ випромінювання, яку ви отримуєте взимку, деколи може бути навіть більшою, попереджають фахівці.