Видання вважає, що ризик насильства на виборах в Америці реальний, але на рівні "кількох поганих інцидентів"
Американська влада та силовики підготувалися до можливих інцидентів під час виборів президента США. Про неминучість заворушень у "розколотій навпіл Америці" трублять російські пропагандисти, та й досвід штурму Капітолія прихильниками Дональда Трампа, який програв минулу кампанію, теж змушує підстрахуватися. Водночас видання The Economist відкидає чутки про нібито можливість громадянської війни у США. Видання вважає, що ризик насильства на виборах в Америці "реальний", але на рівні "кількох поганих інцидентів".
Америка дещо налякана як заворушеннями прихильників Трампа в минулому, так і низкою інцидентів під час кампанії 2024 року, включаючи замахи на Трампа, визнає The Economist. Так, три чверті американців, за даними соцопитування, заявляють, що вони стурбовані перспективою насильства після виборів.
Деякі підприємства у Вашингтоні забили вікна, мабуть, через страх безладів, стверджує видання. Декілька великих компаній непублічно готуються до можливих збоїв, скасовуючи зустрічі та пропонуючи співробітникам працювати з дому. Готуючись до можливих заворушень, деякі медіа навіть перерозподілили кореспондентів із зон бойових дій, "закликавши" їх висвітлювати вибори.
Сам Трамп теж тепер підливає олії у вогонь, а його прихильники, як і раніше, лояльніші до "силового варіанту", ніж демократи. Дослідження, проведене аналітичним центром Public Religion Research Institute, показує, що республіканці більш ніж утричі частіше за демократів вірять у те, що "справжнім американським патріотам, можливо, доведеться вдатися до насильства, щоб врятувати країну".
А підбурювання може перетворити підтримку насильства на дію, побоюється The Economist. В останні тижні кампанії Трамп наблизився до цього. На одному зі своїх останніх мітингів у Пенсільванії 3 листопада він, схоже, пожартував про те, що він «не заперечував би», якби хтось стріляв у журналістів "фейкових новин", які висвітлювали його діяльність, і припустив, що "демонічні" демократи "так завзято борються, щоб вкрасти цю бісову штуку" (малися на увазі результати виборів).
Запобігти інцидентам допоміг би сигнал про те, що політичне насильство буде суворо покарано. На жаль, констатує The Economist, Трамп передає своїм прихильникам протилежне повідомлення, обіцяючи помилувати учасників заворушень 6 січня 2021 року у разі переобрання. А доки насильство не буде рішуче засуджено, його неможливо виключити у майбутньому, зазначає видання.
Небезпека також у тому, що насильство зараз підтримують люди "по обидва боки барикад", просто серед демократів їх менше, і ризик, за словами The Economist, "нерівномірно збалансований". Підтвердженням цього є дані, що показують, що десь п'ята частина американців заявляє, що підтримує застосування насильства для "відновлення" Дональда Трампа на посаді президента або для того, щоб перешкодити йому зайняти його.
З усім тим, є підстави для оптимізму щодо гладкішого ходу виборів, ніж у 2020 році, дійшло висновку видання. Місцеві чиновники краще підготовлені - наприклад, у Мічигані працівникам виборчих дільниць видали спеціальні номери телефонів для зв'язку із правоохоронними органами у разі загроз. У Філадельфії підрахунок бюлетенів було перенесено зі складу у центрі міста, де у 2020 році прихильники пана Трампа стукали у вікна, вимагаючи "зупинити підрахунок" у приміський склад, й нове місце тепер оточене колючим дротом.
Загалом 92% місцевих посадових осіб з виборів у всій Америці зробили кроки для підвищення безпеки виборів та персоналу, свідчать дані видання. Загалом поліція, схоже, також готова.
"Чи буде цього достатньо? Прогнози про громадянську війну, що насувається, явно перебільшені. Навіть широкомасштабне насильство видається малоймовірним. Але порушення та кілька поганих інцидентів неминучі (і трапляються на кожних виборах)", - підсумовує The Economist.
Президентські вибори в США почалися у вівторок, 5 листопада. При цьому в Штатах поширене дострокове голосування, тому мільйони американців віддали свої голоси ще до цієї дати. Зокрема Камала Гарріс повідомила, що вже віддала свій голос. Вона відправила бюлетень для голосування поштою. Її голос прямує до рідного штату Каліфорнія. А ще раніше проголосував чинний президент Джо Байден.
У Сполучених Штатах сили Національної гвардії привели у готовність напередодні виборів президента. Влада очікує можливих заворушень під час виборів. Військові перебувають у готовності. Міністерство внутрішньої безпеки США заявило про високий рівень загрози "виборчій інфраструктурі" в деяких штатах.
Нагадаємо, Інформатор писав, як проходять вибори у США та які шанси на перемогу у Трампа й Гарріс. Також читайте про те, що буде з підтримкою України після виборів у США.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.