Холоди наближаються: коли увімкнуть опалення і чи буде тепло в квартирах

Читать на русском

Українцям радять запасатися теплими речами та ковдрами

Читать на русском
Холоди наближаються: коли увімкнуть опалення і чи буде тепло в квартирах

Українцям радять запасатися теплими речами та ковдрами

Українців вже попередили про те, що нинішній опалювальний сезон буде найскладнішим за останні 30 років. Водночас попри війну влада планує почати його вчасно. Не зважаючи на економічні складнощі та можливі обстріли ворогом енергетичної інфраструктури замерзнути українцям не дадуть.

Коли цього року включать опалення

Опалювальний період в Україні почнеться, коли середньодобова температура три дні поспіль становитиме не вище +8°. Про це йдеться у відповіді Департаменту комунальних послуг та комунального обслуговування Мінрегіону на запит РБК-Україна.

Рішення про початок та закінчення опалювального періоду приймається органами місцевого самоврядування. «Рішення місцевих органів самоврядування про початок та закінчення опалювального періоду приймається з урахуванням кліматичних умов задля забезпечення населення опаленням відповідно до державних санітарних норм і правил, і першочергово для забезпечення теплом об’єктів соціальної сфери (дошкільних закладів, закладів освіти, закладів охорони здоров’я). Іншого чинним законодавством не передбачено», – говорять у Кабміні.

Навесні опалення відключать, коли середньодобова температура за три дні перевищить вісім градусів тепла.

Якою буде температура в будинках цієї зими

За встановленими урядом нормами, температура повітря в житлових приміщеннях (за умови їх утеплення) повинна бути забезпечена на рівні +17-18° C. Це приблизно на чотири градуси нижче за норму.

У «Нафтогазі» порадили українцям запастися ковдрами та теплим одягом на випадок, якщо температура на вулиці впаде нижче -10 °C.

Що може загрожувати опалювальному сезону 2022-2023

Вугілля і газу для опалення Україні вистачає. Раніше повідомлялось, що до середини жовтня, за прогнозними розрахунками, Україна накопичить близько 14 млрд кубометрів газу.  Голова «Оператор ГТС України» Сергій Макогон впевнений: цих запасів газу вистачить для помірного проходження опалювального сезону.

Також уряд накопичує альтернативні види опалення, зокрема деревину.

Зірвати опалювальний сезон цієї зими можуть ракетні удари Росії по об’єктах критичної інфраструктури. Для захисту електростанцій купуються додаткові генератори.

Де не включать опалення

Найскладнішим опалювальний сезон буде на тимчасово окупованих Росією областях. Окупанти не дбають про те, щоб дати тепло мирним жителям, а інфраструктура сильно постраждала. Тому в окупованих населених пунктах Луганської, Донецької, Запорізької, Херсонської областей тепла взимку може не бути.

Також тепло не зможуть дати в деяких прифронтових населених пунктах, які сильно постраждали від обстрілів інфраструктури. Наприклад, опалення не буде в Краматорську. А ось в Охтирці та Чернігові, незважаючи на зруйновані ТЕЦ, збираються відновити теплопостачання.

Що буде із субсидіями та тарифами

Українцям пообіцяли, що отримувачі субсидій на опалення в минулому році отримають їх і цього року. 

З 1 жовтня автоматично перерахують субсидії приблизно для 2,5 млн сімей. Ще близько 500 тисяч осіб, за оцінками Мінсоцполітики, додатково оформлять допомогу. Попри дефіцит бюджету кошти на компенсацію комунальних послуг обіцяють стабільно виділяти.

Призначатимуть субсидії на період з 16 жовтня до 15 квітня, тобто на термін опалювального сезону. Субсидії на оплату житлово-комунальних послуг призначають одному з членів сімей:

  • які зареєстровані у житловому приміщенні;
  •  які не зареєстровані у житловому приміщенні, але фактично проживають у ньому на підставі договору оренди, за рішенням суду або за індивідуальними договорами із забудовниками, будинки яких не прийняті в експлуатацію, у разі якщо їм нараховується плата за житлово-комунальні послуги;
  •  які не зареєстровані у житловому приміщенні, але фактично проживають у ньому без договору (тільки для ВПО).

Тарифи на тепло до весни підвищувати не будуть. З минулого року практично жодне підприємство своїх розцінок не змінило. Тариф на тепло складатиме 7,4 грн за кубометр до кінця опалювального сезону. Проблеми можуть виникнути у разі ракетного обстрілу об'єктів інфраструктури.

Дещо інша ситуація з ціною на газ За оцінками Держстату, якщо порівняти січень-серпень минулого року з поточним, виявиться, що газ подорожчав приблизно на 16%.

Для розуміння, у грудні 2021 кубометр газу «Нафтогаз» продавав за 6,33 грн, а в грудні цього року – вже за ціною 7,96 грн за куб. Якщо взимку ви використовуєте для опалення будинку 200 кубів газу, то у грудні 2022-го вам доведеться заплатити 1592 грн. У той час, як у грудні 2021-го ви платили лише 1266 грн.

Раніше Інформатор писав, як подбати про захист від холодів під час можливих відключень опалення? Експерти склали декілька рекомендацій, які допоможуть бути готовими до зими.

Раніше ми писали про те, якою буде зима цього року за народними прикметами.

Ольга Чорна

 

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.