Хліб по картках та «залізна завіса»: наслідки життя росії під санкціями

Чи вдасться росії уникнути голодних бунтів

Хліб по картках та «залізна завіса»: наслідки життя росії під санкціями

Назад у минуле. Минуло вже два місяці з того часу, як життя громадян «великої і могутньої» розділилося на «до та після». Економіка Росії б'є власні антирекорди і відкочується як мінімум на 20 років тому, ближче до радянських часів. Рубль «просів», європейські товари масово зникли з полиць магазинів, а російський газ і нафта стали не так вже й потрібні. Санкції Заходу перекрили постачання комплектуючих автомобільної сфери, авіабудування, виробництва танків та зброї. І цей перелік щодня доповнюється.

Інформатор розбирався, як змінилося життя росіян в умовах санкцій і чи можна вже говорити про пік зубожіння співвітчизників кривавого диктатора путіна. 

«Невойна» виявилася витратною для Росії. 

На сьогоднішній день першочергова мета санкцій — послабити військовий потенціал росії.Зазначає політолог Володимир Фесенко. І тут проблема не в тому, щоб створити якісь проблеми для громадян Росії, а в тому, щоб максимально зменшити соціально-економічну можливість кремля для продовження ведення війни проти України. І ефект від цього вже є.

 

 Хліб по картках та «залізна завіса»: наслідки життя росії під санкціями 1

«Є інформація, що деякі підприємства призупинили або скоротили свою роботу з виготовлення військової техніки, оскільки їм просто не вистачає комплектуючих», - каже Володимир Фесенко.

Експерти вважають, що протягом року ВВП країни-агресора зменшиться щонайменше на 15%. Такий спад сильно відіб'ється не лише на платоспроможності росіян, а й на цінниках у магазинах. Вже в перші дні впровадження санкцій, росіяни сметали з полиць все, що бачили, так би мовити, про запас, поки ціни не злетіли вгору. Через ажіотаж не вистачало навіть продуктів першої необхідності. І проблема з кожним днем ​​лише зростає.

«Люди в паніці почали бігти скуповувати товари. Вже у березні вишикувалися довгі черги через брак цукру. Банальний папір став дефіцитом. Зараз у Росії зростає масове безробіття, відповідно, спостерігається стрімке падіння доходів населення», - зазначає Володимир Фесенко.

Росіяни, звичайно, намагатимуться пристосуватися до реалій, знаходячи способи, як вижити. А ось жителі, наприклад, Кубані чи Уралу, навряд чи відчують на собі санкції у найближчі місяці, адже злидні там були й до того. 

На Росію чекають голодні бунти?

Експерти кажуть, щоб у майбутньому уникнути голодних бунтів, у кремлі, ймовірно, запровадять систему талонів для своїх громадян та видаватимуть їм по кілька порцій хліба на тиждень. Але поки що санкції ще не повною мірою торкнулися середнього прошарку населення, олігархи та політична еліта удари рестрикцій вже відчули.

Блокування рахунків, арешт активів, рухомого та нерухомого майна за кордоном — такі наслідки повномасштабного вторгнення путіна в Україну.

Слід зазначити, що ці заходи, які стримують економіку, призведуть до того, що багатії втратять частину заощаджень, середній клас збідніє, а ті, хто рахував копійку до копійки, будуть жебраками. Тобто погіршення ситуації відчують усі.

«Безумовно, найбільше постраждають люди із середніми доходами, яким є що втрачати. Збереження знецінюються, витрати на обслуговування кредитів зростають, а реальні доходи зменшуються. Саме представники середнього класу могли регулярно їздити за кордон до Європи на відпочинок, купувати сучасну техніку, деякі предмети розкоші. А зараз через зниження рівня доходів не буде тієї якості життя, як було раніше», — зазначив політолог Володимир Фесенко.

 

 Хліб по картках та «залізна завіса»: наслідки життя росії під санкціями 2

Сьогодні під дулами автоматів російські загарбники грабують окуповану частину півдня: захоплюють агропідприємства, вивозять зерно з елеваторів та овочі зі складів.

Рішення вивозити продукти з окупованої Херсонщини ухвалили депутати Красноярського краю. У повідомленні йдеться про нестачу овочів через західні санкції. Отже, рашисти тепер офіційно вилучають у українських фермерів продукцію для потреб російських нероб.

Голова комітету з аграрної політики ради Красноярського краю Росії - Владислав Зирянов заявив, що це так би мовити «пілотний» проект - надалі пропонує використовувати такі практики і на інших окупованих територіях.

Звичайно, російські пропагандисти з зомбоящика кажуть гіпнотично завчені фрази на кшталт, що економіка росії може вижити і за рахунок своїх фінансових резервів. Проте країна котиться у прірву. Кремль не очікував такої кількості обмежень від Європи, які вдарили по всіх галузях.

«Наразі розпочинається перша хвиля наслідків санкцій, пов'язаних із виходом з росії різних міжнародних компаній та брендів. А ось надалі будуть серйозніші проблеми, пов'язані з логістикою, з припиненням експорту в ЄС та нестачею комплектуючих. А це призведе до масового безробіття та посилення інших економічних проблем, обмеження рівня життя, збільшення інфляції», — запевняє Володимир Фесенко.

У минулому для росіян залишились і поїздки за кордон. У перші дні війни весь цивілізований світ закрив небо для літаків росії. Щоправда, Туреччина, яка має туристичний сезон на межі зриву, вирішила не забороняти громадянам росії відпочивати на своїй території.

Проте найбільший туроператор Європи - компанія TUI - вимагає від представників турецьких готелів вигнати всіх росіян, причому навіть тих, хто раніше забронював номери. Це пояснюється тим, що туристичні компанії, що відправляють європейських мандрівників до Туреччини, поставили ультиматум, щоб у готелях, де проживатимуть їхні клієнти, росіян не було й близько.

А ще Євросоюз, а також США, Канада та інші виробники літаків заборонили передачу росії технологій, обладнання, запасних частин для авіації та космічної галузі. Також заборонено надання послуг зі страхування та перестрахування авіаційних перельотів.

До речі, 70% авіаційного російського парку – це літаки зарубіжного виробництва, більшість яких використовувалася за умов лізингу. А це означає майже повний колапс системи авіаперевезень: за кордон з Росії не зможе вилетіти ніхто. Та й польоти всередині країни також будуть скасовані, оскільки літаки західного виробництва через неможливість страхування перельотів, відсутність запчастин та вищезазначені заборони на перельоти будуть відкликані з росії їхнім закордонним власникам.

Такі реалії життя відчують на собі мільйони росіян, яким доведеться змінити комфортні чартери на якийсь інший вид транспорту. Та й купатися жителям росії доведеться звикати в Білому та Баренцевому морях.

Нафтове ембарго доб'є російську економіку

Але найбільш відчутним ударом для агресора стане відмова від російської нафти, адже прибуток від її продажів становить 40% річного доходу рф. Щоб завдати поразки головній артерії російської економіки, влада США та низка інших західноєвропейських країн вже запровадили заборону на весь імпорт російської нафти, газу та енергоносіїв.

 

 Хліб по картках та «залізна завіса»: наслідки життя росії під санкціями 3

«У кремлі розуміли, що санкції можливі, однак, запроваджені в таких обсягах, вони застали їх зненацька. У росії не вірили, що весь світ почне відмовлятися від найголовнішого – нафтогазових родовищ. Також путін і його посіпаки не очікували, що глобальні корпорації пожертвують своїми доходами і підуть з території рф», - зазначає політолог Віктор Бобиренко.

Експерти зазначають, що незабаром модель існування рф буде ідентична Радянському союзу — життя за залізною завісою, в економічному вакуумі.

Ця країна стала світовим лідером за кількістю запроваджених санкцій, обійшовши КНДР, Іран, Сирію, Венесуелу. І зараз росія перебуває у фінансово-торговельній ізоляції, на межі дефолту. Економіка рф повернулася до рівня 90-х років. А ось на її відновлення підуть роки.

І навіть якщо путін виконає один із пунктів, який може бути розцінений як передумова для зняття санкцій, і відведе свої війська на позиції 23 лютого, послаблювати рестрикції ніхто не поспішатиме. Адже росію, окрім політичних покарань, треба змусити виплатити військові репарації за знищені міста та інфраструктуру України.

Раніше Інформатор писав, нафтове ембарго та обмеження «Сбербанку»: скільки потрібно санкцій, щоб знищити економіку Росії

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube