Курс купівлі та продажу готівкового долара в банках перебуватиме в межах коридору від 41,40 до 42,30 грн, а готівкового євро - від 42,80 до 44,30 грн
Український валютний ринок на початку лютого повністю залежатиме від двох важливих тенденцій. Одна з них — суто зовнішня, на яку наша країна практично не впливає. А ось друга — це сукупність наших внутрішніх чинників, які диктують валютний курс в Україні. Чого очікувати від валютного ринку України, розповідає фінансовий експерт Олексій Козирев.
Кошти, одержані компаніями в рамках бюджетних розрахунків наприкінці минулого року, бізнесом уже витрачені. Отже, додаткового тиску на курс гривні на міжбанку вже не мають, що позитивно для нацвалюти. Ця тенденція вже чітко проявилася наприкінці минулого тижня, коли гривня почала швидко зміцнюватися.
Нацбанк продовжить проводити свої інтервенції для підтримки курсу гривні на торгах, залишаючись головним продавцем долара на міжбанку, але обсяги інтервенцій зменшаться. За моїми прогнозами, цього тижня НБУ обійдеться вже продажами із ЗВР близько $680 млн — 830 млн для утримання курсу у прийнятному для себе коридорі.
3 лютого традиційно спрацює чинник першого робочого дня нового звітного періоду. Компанії підбиватимуть підсумки січня та визначатимуться зі своїми планами на новий місяць. Це завжди знижує активність на валютному міжбанку. Але вже з 4 лютого ринок увійде до свого звичного ритму. У понеділок, 3 лютого, я прогнозую за системою Блумберг щоденний обсяг операцій на торгах у межах до $150 млн — 190 млн, а з 4 лютого до 7 лютого — в межах від $165 млн до $240 млн.
У першій декаді лютого компаніям необхідні гривневі ресурси для розрахунку з персоналом за січень та закупівлі сировини та матеріалів на новий період. Це збільшить потребу в гривні у експортерів та простимулює їх активніше продавати валютний виторг на міжбанку. Одночасно зменшаться можливості імпортерів із купівлі валюти на торгах через низькі обсяги вільної гривні. Все це підстрахує нацвалюту на міжбанку та полегшить завдання Нацбанку зі згладжування ситуативних курсових коливань протягом торгових сесій.
Громадяни України, як і раніше, купують більше валюти, ніж здають. Прискорене зростання цін і невизначеність, що зберігається, змушують людей активно переводити свої гривневі заощадження у ВКВ. Населення продовжить купувати готівкову валюту та валюту на свої картки, та тримісячні валютні депозити в межах обмежень Нацбанку (до 50 тисяч гривень в еквіваленті на картку на місяць та до 200 тисяч гривень в еквіваленті на валютні депозити).
“Зараз — початок лютого. А це означає, що нацбанківські ліміти на щомісячну купівлю валюти у більшості громадян не вичерпані. І після отримання гривні у вигляді зарплати за січень багато хто купуватиме валюту на картки. Це опосередковано збільшить попит на долар та євро на міжбанку, оскільки банкам потрібно буде її відкуповувати для балансування своєї валютної позиції. Таким чином, тиск на готівковий та опосередковано на міжбанківський ринок цього тижня зросте та спрацює проти гривні”, - зазначив Олексій Козирев.
Аналітик зазначив, що для забезпечення видачі громадянам валютних депозитів та валюти з карток банки будуть змушені й надалі активно завозити готівкову валюту. Це зменшує обсяги валютних коштів банків на їх коррахунках в іноземних банках, а також періодично змушує банки купувати валюту за гривню на торгах. Лише за грудень 2024 року обсяг готівкової іноземної валюти, яку банки завезли до України, становив $1,581 млрд, у листопаді це було $1,478 млрд. Здебільшого вона була ввезена під видачу валютних депозитів та валютообмінні операції клієнтів — тобто для забезпечення потреб готівкового ринку.
“За моєю оцінкою, у лютому 2025 року в Україну буде ввезено ВКВ на суму не менше ніж $0,9−1,2 млрд. За 2024 рік банки ввезли до України валюти на $15,938 млрд, із них готівкових доларів на $11,693 млрд (73,34% загальної суми), готівкових євро — на $4,208 млрд (26,4%). При цьому протягом року банки вивезли готівкову валюту на $1,311 млрд. Таким чином, чисте ввезення готівкової валюти до України лише офіційними каналами через банки склало $14,627 млрд. Чинник активного скуповування валюти все більше впливає на загальний стан попиту на валютному ринку України та «тисне» на курс”, - пише Олексій Козирев.
“На період 3−7 лютого я прогнозую на міжбанку коридор за парою євро/долар у межах від 1,033 до 1,048 долара за євро. Котирування долара на міжбанку в цей період, за моїм прогнозом, перебуватимуть у межах коридору від 41,50 до 41,95 грн. Тоді, через перерахунок пар євро/долар і долар/гривня, курс євро на торгах цього тижня перебуватиме в межах коридору від 42,86 до 43,96 грн. Волатильність курсу євро як на міжбанку, так і на готівковому ринку знову буде однією з характерних особливостей валютного ринку цього тижня. Більшість обмінників фінкомпаній та банків виставлятимуть спред за доларом у межах від 20 до 30 копійок, а за євро спред перебуватиме в ширших межах — від 20 до 50 копійок. У разі суттєвих коливань курсу євро на міжбанку готівковий ринок оперативно реагуватиме на це зміною своїх цінників в обмінниках протягом дня. Курс купівлі та продажу готівкового долара в банках перебуватиме в межах коридору від 41,40 до 42,30 грн, а в обмінниках фінкомпаній — в межах від 41,50 до 42,20 грн. Курс готівкового євро в банках перебуватиме в межах коридору купівлі та продажу від 42,80 до 44,30 грн. В обмінниках фінкомпаній цей коридор буде значно вужчим — від 43,20 до 44,20 грн”, - прогнозує Олексій Козирев.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.