Гра в літачки: навіщо Путін підіймає стратегічну авіацію та імітує ракетні атаки по Україні

Метою маневрів з Ту та МіГами, що злетіли та вийшли на пускові рубежі, було справити враження на Дональда Трампа і деморалізувати українське суспільство, крім того, військові аналітики РФ вивчають алгоритми дій систем оборони

Путін Трамп ракетний обстріл стратегічна авіація
Лідер Росії намагається переконати західне суспільство, що діалог з ним з позиції сили буде безперспективним

Повітряна тривога через створення ворогом видимості спроби масованої ракетної атаки по Україні зранку у понеділок, 11 листопада, мала перед собою декілька завдань. Зліт майже двох десятків літаків стратегічної авіації одразу мав справити враження на Дональда Трампа та на членів його адміністрації, а також перелякати українське суспільство перспективою втрати енергетичних об'єктів. Крім того, військові уважно стежили за алгоритмом дій українських систем ППО та інших оборонних засобів. Втім, проводити часті "дресирування" такого штибу росіяни не в змозі - їхня стратегічна авіація є невідновлюваним компонентом, відтак, кожне здіймання літаків у повітря виснажує атакувальні сили ворога.

Не вилавірували

Про зліт близько десятка літаків стратегічної авіації Ту-95МС повідомив очільник Київської міської військової адміністрації Сергій Попко: ракетоносії здійнялися близько третьої години ночі. Згодом до них долучилися винищувачі МіГ-31К, що є носіями аеробалістичних ракет "Кинджал". Ситуація не унікальна, але масштаб задіяної техніки, а також її вихід на пускові маневри (пуски не підтвердилися, але відомо про це стало лише трохи згодом), попсували нерви українцям.

"Саме з цими погрозами була пов'язана ранкова повітряна тривога. На щастя, пуски ракет стратегічної авіації не підтвердилися. Тим часом протягом ночі в Києві чотири з половиною години тривала повітряна тривога пов'язана з атакою ударних БпЛА збройних сил РФ", — написав Сергій Попко у Telegram.

Україна відповіла на такі дії одночасними аварійними відключеннями електроенергії - їх, як повідомили енергокомпанії, застосували, як превентивний захід, аби знизити навантаження на енергосистему і запобігти масштабним пошкодженням. "Пригасили" не лише Київ, але й ще 10 регіонів країни, зрозуміло, що не повністю, але відключення були досить відчутними. А у Києві до укриття спустився навіть глава європейської дипломатії Жозеп Боррель: він виклав світлину в спортивному костюмі біля таблички з написом "Shelter" ("Сховище" - англ.) у соцмережі "Х".

"Починаю свій день у Києві у сховищі в момент, коли Росія починає ще одну ракетну атаку. Це - щоденна реальність для українців від самого початку повномасштабного вторгнення", - зазначив Борель у дописі (додамо, що на невиспаному обличчі Бореля читається досить недипломатичний вираз).

Гра м'язами

Глобально, експерти вважають підняття в повітря стратегічної авіації грою м'язами з боку Володимира Путіна. Політичний експерт Максим Джигун у розмові з Інформатором сказав, що, оскільки російський президент та обраний лідер США ще не вийшли на контакт (дані про їхній телефонний дзвінок, розповсюджені The Washington Post, спростували у Кремлі), така спроба ракетного обстрілу - тестування реакції української спільноти та міжнародного суспільства.

"Представник ЄС Боррель також зустрічав ранок у сховищі в Києві, як ми бачили - відтак, це спроба поглянути на реакцію українського суспільства та міжнародної спільноти. При цьому до активних кроків у Москві вирішили не вдаватися: в Путіна є бажання спілкуватись, та й сам Трамп нині пропрацьовує діалог, перебуває ще на стадії активної розробки плану щодо України", - сказав нам Джигун.

А ще один експерт, голова правління Інституту світової політики Віктор Шлінчак вважає, що літаки є реакцією Путіна на міфічне, чи й реальне, попередження з боку Трампа. Його він нібито висказав у телефонній розмові (сам факт якої, нагадаємо, вже спростований, але це зовсім не означає, що такого попередження не було), щоб Путін "не ескалував ситуацію".

"Те, що у РФ були підняті всі борти, і вони долетіли до місця пуску, розвернулися та полетіли назад, означає, що Путін підвищує ставки, буде грати на своїх амбіціях, і демонструвати, що він також претендує на лідерство у світі. І тут мені цікаво, як себе поведе новий Білий Дім (себто, адміністрація Трампа - Ред.)", - аргументує Шлінчак.

З погляду військово-дипломатичної, меседж, що передала стратегічна авіація, звучить так: удар може бути нанесений будь-якої миті. Це, як каже Інформатору директор з розвитку інформаційно-консалтингової компанії Defence Express Валерій Рябих, не виключає функцію із "запрошення" новообраного президента на розмову таким екстравагантним способом.

"Це досить показовий момент для кремлівського режиму, останні роки він можмовляє зі світом лише мовою такого от блефу та шантажу. І маневри можуть бути сигналом для нової адміністрації у США", - каже Рябих Інформатору.

Важелі Трампа

Манера вести політичний діалог з боку Трампа буде досить агресивною, переконаний Джигун. На його думку, новообраний президент США спробує саме нав'язати Путіну свій порядок денний та варіанти умов, які доведеться виконати Росії (та й Україні). Відтак, навіть у випадку, якщо маневри стратегічної авіації є таким собі "запрошенням на танок" з боку Путіна, в Трампа не згодні будуть знімати трубку доти, доки не пропрацюють можливі варіанти плану щодо України.

"Трамп хоче саме зідзвонитись та сказати, на що доведеться погоджуватись Росії. Тривалих демократичних процедур не буде, натомість будуть важелі впливу: мовляв, ось умови, якщо не погодитеся - ось що ми зробимо. В контексті РФ це обвалення цін на нафту (США можуть реалізувати це навіть власним видобутком), а також посилення санкційного режиму та надання Україні озброєння, якого ми раніше й не бачили. На Україну ж можна тиснути ненаданням зброї та фіндопомоги", - вважає Джигун.

Разом з тим, неготовність команди Трампа до конструктивної дискусії підкреслює ще один політичний експерт, Андрій Городницький. Він наводить низку заяв з боку команди обраного президента США про те, що Україні, мовляв, можна вже забути про деякі території: каже, це є свідченням неготовності адміністрації, що формується, до дискусії.

"Це абсурдні заяви, як при розділенні Польщі після Другої світової. І вони не апелюють до міжнародного законодавства - як з цим далі будуть жити? Немає й розуміння того, про що кажуть самі росіяни, коли говорять про власну "територіальну цілісність", себто, приєднання до РФ окупованих територій. А от спектр засобів впливу на Путіна є досить широким", - каже Андрій Городницький.

Безкінечно запускати літаки не можна

Звісно, у задіянні стратегічної авіації завжди буде ще й "гола" військова компонента. Валерій Рябих нагадує, що російські Ту-95МС та МіГи вже не раз брала участь у подібних маневрах, і кожного разу аналітики країни-агресорки використовували їх з користю для себе, вивчаючи реакцію української та європейської сторони.

"Вони можуть використовувати такі дії, аби зняти певні параметри з алгоритму протидії з нашого боку. Які радари вмикаються? Які системи ми приводимо у той чи інший ступінь боєготовності до відбиття? І, зрештою, що робимо в енергетичній сфері, аби зменшити вплив на неї? - відповіді на усі ці питання вони враховуватимуть для планування подальших атак", - каже Інформатору військовий фахівець.

Зрештою, каже Рябих, одним з найважливіших елементів такого "дресирування" є психологічний вплив на населення. Тривоги звучать по цілій країні у робочий час (адже літаки злетіли, а сирени - пролунали в ніч на понеділок). Для деяких міст, як-от столиці, це взагалі означає припинення переміщення людей між кількома частинами міста, а відтак, - величезні збитки для економіки країни.

"Росіяни можуть продовжувати подібні атаки, реальні й "тренувальні", і надалі. Але треба розуміти, що ефект від них також обмежений. І для самих для них він також негативний, адже авіація використовує свій моторесурс, і це її виснажує. Саме ця компонента у армії РФ не відновлювана: літаки стратегічної авіації вони вже виготовляти не можуть. Відтак, росіяни змушені рахувати кількість вильотів, випущених ракет, ефект від того - бачите ж, вони вже перейшли на використання дешевших засобів ураження, "заточених" вже навіть не на руйнівний ефект, а на тероризування населення та виснаження економіки й систем ППО", - резюмує Валерій Рябих.

 В РНБО вважають імітацію атаки спробою деморалізувати українців

Нагадаємо, раніше Інформатор писав з посиланням на керівника Центру протидії дезінформації при РНБО Андрія Коваленка, що імітація масованої ракетної атаки є намаганням РФ вплинути на психологічний стан українців. Водночас він сказав, що РФ ще раз продемонструвала, що для удару по українській енергетиці у неї все готове, а отже, його не можна виключати у майбутньому.

А вже по обіді 11 листопада РФ атакувала Україну дронами. Протиповітряна оборона спрацювала на Київщині, безпілотники рухалися й на столицю, втім там пролунав відбій небезпеки. Також під загрозою опинилися й інші регіони.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube