Головний "вагнерівець" Пригожин і українська розвідка: чи можлива співпраця

Читать на русском

Злив таємних документів Пентагону показує, що очільник Вагнера хотів здати позиції регулярних військ

Читать на русском
Пригожин, Шойгу, Герасимов і Буданлв
Пригожин вважається абсолютно лояльним путіну

Злив таємних документів Пентагону показує, що очільник Вагнера хотів здати позиції регулярних військ

За даними розвідки США, очільник ПВК “Вагнер” Євген Пригожин хотів передати дані про розташування російських військ українській розвідці в обмін на вихід ЗСУ з Бахмута. Україна відмовляється коментувати ці дані, а сам головний “вагнерівець” заявляє, що йдеться про політичне замовлення. Подібні домовленості дійсно могли бути, але про це, напевно, знали в кремлі. Україна була зацікавлена зберігати факт перемовин і контакти з Пригожиним в таємниці.

Пригожин пропонував угоду українському ГУР

Репутацію очільника ПВК “Вагнер” Євгена Пригожина, як рятівника росії, підмочило видання Washington Post, опублікувавши статтю на основі матеріалу розвідки США. Згідно з дослідженням видання, Пригожин запропонував віддати Україні позиції російських військ в обмін на відхід від Бахмута. Для цього він вступив в контакт з Управлінням військової розвідки України.

Пригожин з картою
Пригожин хотів показати ЗСУ, звідки готувати напад. Фото з відкритих джерел

Головний “вагнерівець”, нібито, зв’язувався з Києвом телефоном та мав особисті зустрічі з українським розвідником. Представники “Вагнера” та українські офіцери, нібито, мали також контакти в Африці. За даними Washington Post Пригожин радив представнику ГУР наступати на кордон Криму. Він сказав українському офіцеру, що російські військові мають проблеми з постачанням боєприпасів.

Буданов завербував Пригожина... Серйозно? 

Українські офіційні особи, які побажали зберігати анонімність, підтвердили Washington Post, що Пригожин кілька разів спілкувався з управлінням української розвідки упродовж війни. Вони також додають, що Київ відхилив пропозицію вийти з-під Бахмута, тому що не довіряє керівнику ПВК "Вагнер".

В інтерв’ю Washington Post з президентом України Володимиром Зеленським від 13 квітня йшлося про контакти ГУР із Пригожиним. Згодом цей шматок вирізали, але матеріал все ще доступний в інтернет-архівах. Зеленський відмовився відповідати на запитання репортерів і заявив, що коментарі чиновників щодо цього питання є державною зрадою. Він також сказав, що оприлюднення такої інформації ускладнює ситуацію на фронті.

"Це питання розвідки. Ви хочете, щоб мене засудили за державну зраду? І так, дуже цікаво, якщо хтось каже, що у вас є документи, або якщо хтось із нашого уряду говорить про діяльність нашої розвідки, я також хотів би вам поставити запитання: з якими джерелами з України ви маєте зв’язок? Хто говорить про діяльність нашої розвідки? Тому що це найтяжчий злочин у нашій країні. З якими українцями ви спілкуєтесь?", — запитав Зеленський.

Володимир Зеленський
Зеленський каже, що питання про контакти з Пригожиним — державна таємниця. Фото: WP

На офіційному телеграм-каналі “Вагнера” Пригожин прокоментував статтю. Він не підтвердив і не спростував інформацію, а спробував відповісти з характерним гумором.

“Так, звичайно, можу підтвердити цю інформацію, нам взагалі нема чого приховувати від закордонних спецслужб: ми з Будановим досі в Африці”, — спробував пожартувати воєнний злочинець.

А в понеділок, 15 травня, він подумав і видав новий запис, у якому заявив, що історію зі здачею позицій армії рф вигадали російські еліти, яким він перейшов дорогу. За його словами, це виглядає комічно.

“Можу з упевненістю сказати, якщо вже серйозно, я в Африці не був за кілька місяців до початку СВО. Тому зустрічатися там фізично просто ні з ким не міг… Якщо по факту сказати, то, звісно ж, на мене будуть намагатися налити лайна стільки, скільки у них вистачить сил. За принципом в бочці з медом капля лайна повинна бочку зіпсувати. Це абсолютно наше, рубльовське правило. Тому хто за цим стоїть: я думаю, що це або просто хтось з журналістів вирішив хайпувати, а чи товариші з Рубльовки, які свого часу продавали нафту, тепер вирішили, що зроблять гарний інформаційний вкид”, — підсумовує очільник терористів

Він додає, що “чесні хлопці з Америки” попереджали його про цей “вкид ще місяць тому. Пригожин закликає, аби такі “напади” були професійнішими, “підключити до інтернету Олексія Навального”.

Євген Пригожин
Пригожин постійно критикує російське командування. Скріншот з відео

Судячи з тону заяв, подібні контакти дійсно мали місце. Про конфлікти між російським Генштабом та очільником ПВК “Вагнер” давно відомо. Можна припустити, що Пригожин вирішив покращити своє політичне становище і виконати обіцянку, яку дав путіну — взяти Бахмут. При чому зробити це коштом російських регулярних військ. Але є також аргументи проти цієї версії.

Те, що між ворогуючими сторонами в російсько-українській війні є контакти — не таємниця. Але одне діло домовлятися про обмін полоненими, а зовсім інше — здача позицій своїх військ ворогу. Російська розвідка може й не найкраща у світі, але навряд вони не тримають на контролі такі контакти. То чому Пригожин досі живий?

Пригожин лояльний до путіна

Відповіддю на питання, “Чому Пригожин досі живий?” може бути лише те, що у путіна нема сумніву щодо його лояльності. Очільник “Вагнера” може мати різні стосунки з російським військовим командуванням, може тролити та крити нецензурною лайкою генералів рф, і навіть натякати, що бункерний дідусь “закінчений мудак”, але він цілком і повністю контрольований.

"За Пригожиним стоять дуже серйозні сили. Безпосередньо за ним стоїть (Сергій - ред.) Кирієнко, голова адміністрації президента. А за Кирієнка стоять брати Ковальчуки, які входять до найближчого кола президента… Кирієнко воює із Шойгу, тому Пригожин атакує міністерство оборони”, — заявляв терорист Сергій Гіркін (Стрєлков).

Пригожин міг контактувати з українською розвідкою і пропонувати їх інформацію про російські позиції на підступах до Криму тому, що виконував наказ путіна — взяти Бахмут за будь-яку ціну. Якщо в результаті цих дій поразку отримають регулярні сили армії рф — тим краще, адже це лишній раз продемонструє, що Шойгу невдаха.

Пригожин та путін
Пригожин живий, бо абсолютно лояльний до путіна. Фото з відкритих джерел

Ймовірно, путін знав про цей план. Зрештою бункерний дідусь неодноразово доводив, що не бачить жодної проблеми у тому, аби жертвувати життям цивільних, а тим більше військових, для досягнення своїх політичних цілей. А ціллю №1 для кремля на початку року був Бахмут, на нього кинули всі сили, жертвували тисячами життів.

Якби Пригожину вдалося досягнути якоїсь згоди з українським командуванням, кремль, по-суті розміняв би Бахмут на якісь території на півдні України. “Вагнер” суттєво посилили б позиції, а Шойгу потрапив би в опалу. І путіна таке б цілком влаштувало. Можливо, потім виявилося б, що трапилася якась “випадковість” і на російських позиціях не все аж так погано.

Чому Київ відмовився йти на угоду

Washington Post повідомляє, що українське керівництво сумнівалося в тому, що Пригожин діє самостійно і вважали це пасткою. Україна, очевидно, була більше зацікавлена у збереженні за собою Бахмута. Це дало можливість продемонструвати, що ініціатива у війні переходить від окупантів до ЗСУ. Українське командування неодноразово стверджувало, що використовує Бахмут задля “перемелювання” російських військ.

Крім того, американські супутники-шпигуни, та дані української агентури дають можливість скласти гарне уявлення про позиції росіян на будь-якому відтинку лінії зіткнення, так що Пригожину не було чого запропонувати. Ймовірно також, що українське командування, могло розмірковувати над тим, аби використовувати факт перемовин з Пригожиним: здійснити злив даних до росії й таким чином підірвати позиції “Вагнера” у рф.

Буданов і Зеленський
Київ, очевидно, планував зберегти контакт з Пригожиним. Фото з сайту Президента України

Водночас нервова реакція Зеленського під час інтерв’ю Washington Post  може вказувати на те, що, можливо, Київ і далі зацікавлений у збереженні таких контактів, а тому хотів би втримати їх у таємниці. Можливо, Україна розраховує пізніше якось використати Пригожина, наприклад коли ситуація на фронті різко зміниться і росіяни будуть згідні відійти за свої кордони. Очільник “Вагнера”, до речі, відмовився називати українську владу нацистами та навіть, всупереч путіну, у своїй статті писав про те, що українці — окремий народ. Але стриману реакцію Зеленського можна пояснити інкаше – він не став категорично заперечувати ці контакти, щоб у путіна було ще більше питаннь до свого "кухаря". 

Раніше ми писали як так вийшло, що Пригожин не боїться натякати, що путін "мудак". А ще ми розповідали, що Politico вважає, що Пригожина можуть ліквідувати за критику путіна.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.