Можливе дежавю
За словами Володимира Кудрицького, потенційна загроза обстрілів нівелює зусилля енергетиків по збільшенню генерації, які вони зараз докладають. Це призведе до планових і більш тривалих відключень світла. Втім, є й оптимістичний сценарій.
Про це голова правління “Укренерго” розповів в етері національного телемарафону. Він вважає блекаут скоріш теоретичним, ніж таким, що трапиться в майбутньому. Якщо після обстрілів з ладу буде виходити генеруюча потужність, яку наразі відновлюють, це зведе до “нуля” намагання збільшити генерацію.
“Ми знаємо з досвіду попередніх атак, що їх може стати навіть трохи менше в наявності. І в таких ситуаціях у нас будуть відключення планові в період похолодання. Якщо ми говоримо про перспективи місяця-двох зимового періоду – вони можуть бути і аварійні. І відповідно після обстрілів можуть бути триваліші перерви в енергопостачанні, пов’язані з руйнуванням тих чи інших об’єктів енергетики (підстанцій або електростанцій в південних регіонах)”, – заявив Кудрицький.
І зазначив, що за песимістичного сценарію ми будемо жити в режимі кінця листопада – грудня 2022 року. Це буде не смертельним, але не комфортним, тому потрібно бути готовим до складнощів. Вони можуть бути й через обстріли, і через несприятливу температуру.
Також Володимир Кудрицький розповів і про оптимістичний сценарій. Він зауважив, що спеціалісти поступово відновлюють роботу все більше і більше енергоблоків на електростанціях. Відповідно, обсяг генерації збільшується, і навесні, коли буде потеплення, споживання буде значно нижчим. Це дозволить мінімізувати відключення. Чи зможемо ми взагалі відмовитись від нього – залежить від того, чи зможемо уникнути подальшого нищення енергоінфраструктури, і від погодних умов.
Оптимістичному сценарію також сприятиме і деокупація регіонів. За словами фахівця, в окупації знаходиться величезна кількість генеруючих потужностей. Це найбільша в Європі Запорізька АЕС потужністю в 6 тисяч МВт.
“Якби у нас була ця потужність, у нас не було б проблем з дефіцитом електроенергії в системі ТЕС, які в минулому сезоні, осінньо-зимовому, до вторгнення працювали”, – зауважив Кудрицький.
Окрім Запорізької АЕС, під контролем окупанта тимчасово перебувають Каховська ГЕС, Луганська і Запорізька теплова станції. Тому зменшення споживання в енергосистемі через вторгнення менше, ніж втрачені потужності. Тікаючи з українських територій, окупанти намагаються нищити інфраструктуру. Але енергетики вже продемонстрували, що здатні швидко відновлювати об‘єкти і енергопостачання на деокупованих зонах.
З середини жовтня росія цілеспрямовано завдає ударів по об'єктах енергетичної інфраструктури в Україні. Через це енергосистема відчуває дефіцит. Для того, щоб уникнути перевантаження мережі, "Укренерго" запроваджує планові і аварійні відключення світла - залежно від ситуації в регіоні. А споживачів закликають до заощадження енергії - наприклад, не користуватись одночасно декількома електроприладами, не залишати ввімкнуте світло в порожній кімнаті, не вмикати всі прилади одночасно, коли вмикають електропостачання.
Раніше ми писали про те, як енергосистема країни залежить від погоди. Також читайте про те, що НКРЕКП перевірить ДТЕК "Київські електромережі" та інші обленерго щодо порушень графіків відключень світла.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.