Голосуватимемо через Дію? Як можна організувати чесні цифрові вибори в Україні

Голосуватимемо через Дію? Як можна організувати чесні цифрові вибори в Україні

Читать на русском

Можливість проголосувати через Дію та суворий міжнародний контроль дозволить провести чесні демократичні вибори

Читать на русском
Політтехнолог, фахівець із виборчих і політичних технологій, засновник агенції GAIDAYCOM Сергій Гайдай
Політтехнолог, фахівець із виборчих і політичних технологій, засновник агенції GAIDAYCOM Сергій Гайдай

Можливість проголосувати через Дію та суворий міжнародний контроль дозволить провести чесні демократичні вибори

Голосування через «Дію» з будь-якого куточка світу або з допомогою звичайного терміналу. Відкритий електронний доступ до партійних списків для всіх виборців. Оголошення результатів виборів вже через три секунди після їх завершення. Такі можливості можуть бути впроваджені вже на найближчих виборах в Україні. Про це Інформатору розповів політтехнолог, фахівець із виборчих і політичних технологій, засновник агенції GAIDAYCOM Сергій Гайдай.

Тисяча причин небажання проводити вибори

Сергій Гайдай впевнений, що сьогодні українці бачать дуже яскраву ілюстрацію приказки «У бажання – сто можливостей, у небажання – тисяча причин». Він на бачить технічних проблем для проведення голосування, скажімо, серед людей, які знаходяться у окопах, хто поїхав за кордон.
Сьогодні існує велика кількість систем, які можуть розповісти та надати доступ до баз даних: скільки у нас громадян, якого вони віку та де знаходяться. Єдина база даних існує. І її можна використовувати або через додаток «Дія», або встановити у смартфони додаток, який би відповідав виключно за голосування.

Політтехнолог, фахівець із виборчих і політичних технологій, засновник агенції GAIDAYCOM Сергій Гайдай
Політтехнолог, фахівець із виборчих і політичних технологій, засновник агенції GAIDAYCOM Сергій Гайдай

«Щодо забезпечення спостерігачів у окопах: це не потрібно. Їх не треба кликати ані в окопи, ані в країну. Це якщо розвивати систему електронного голосування, яка дає абсолютну можливість ідентифікувати всіх виборців, що це український громадянин, має право голосувати. Потрібно забезпечити одну річ, про яку чомусь не каже президент: треба встановити сервер під іноземного спостерігача. Тоді їм взагалі можна знаходитися не в Україні, а, наприклад, десь в Вашингтоні, Лондоні чи Варшаві. І це дає абсолютну легітимність голосування, тому що тоді ніяка фальсифікація неможлива. Це вже не кажучи про те, що розкривати результати голосування можна через три секунди після завершення виборів. Технічно це можливо», - зазначив Сергій Гайдай.

Так, існує невелика кількість людей, які чомусь через якісь причини не бажають робити це через електронний додаток. У такому разі, наприклад, для пенсіонерів можна відкрити у адміністраціях спеціальний пристрій на кшталт терміналу – і нехай людина приходить, заносить дані свого паспорту та голосує. До таких людей можуть приїздити волонтери – як колись їздили із паперовими скриньками. Все можна зробити, якщо є бажання.

Міжнародні партнери почали ставити питання щодо проведення виборів

Інше питання – яке нам сьогодні потрібне голосування. За словами політтехнолога, це необхідно не тільки українцям чи нашим західним партнерам. У тих же США сьогодні катастрофа. Чому вони зменшили об’єми поставок? Чому їх політики взагалі порушили питання щодо демократії в Україні? Тому що з одного боку у них росте антиукраїнське лобі, яке каже, що немає необхідності допомагати нашій країні.

«Привід дали ми самі – така кількість корупційних скандалів, яку ми продемонстрували за останній рік, не може не діяти на їхніх платників податків. А в їх політиці це святе. «Куди йдуть наші гроші?» - це в них постійне питання. І якщо раніше співвідношення суспільної думки було десь 60:40 на користь тих, хто підтримував допомогу Україні, то зараз ситуація похитнулася не на нашу користь. За даними останніх досліджень, 51% американців не бажають допомагати Україні і 49% - згодні. І це заморозило ситуацію», - приводить дані Гайдай.

Він додає, що президенту України вже почали ставити умови: покажіть, що навіть в умовах війни ви є легітимним президентом, що власть в Україні демократична – і це допоможе нам працювати із суспільною думкою. Серед інших умов – боротьба з корупцією, кадрова ротація. Всі, хто винен у корупції, повинні бути засудженими та відстороненими від влади. Тому ми бачимо звільнення міністра Ткаченко, Резнікова, пішов Баканов. Але існує проблема: слідство ведуть по людям, які далекі від влади – таким, як Шуфрич та Коломойський. А по цим хлопцям тихо відсторонюються. Така собі тиха імітація замість боротьби. І це також потрібно враховувати нашому президенту.

Почати потрібно з перезавантаження парламенту

«Чому це потрібно самому президенту? Бо він залишився сам на сам з народом після того, як узурпував всю владу на Банковій. Рада не працює – її немає. Друга гілка влади, виконавча, також під контролем Банкової. На його місці я провів би вибори саме у парламент. А зі своїми, можливо, почекав. І саме електронне голосування робить такі вибори технічно більші можливими. За час своєї каденції в Раді настільки намутили із законодавством та парламентською системою. У нас немає палат, бо чомусь немає ані повноцінної мажорітарки, ані повноцінних відкритих партійних списків. А розподіл парламенту на різні палати задля проведення реформ потрібен, бо одні представляють територіальні інтереси, інші – ідеологічні, партійні. Все це потрібно було робити давно. І саме електронне голосування дозволило б сьогодні обрати в Україні такий парламент, який взяв би частину повноважень та відповідальності», - впевнений експерт.

Сергій Гайдай підкреслює, що президент отримав дуже неприємний для себе сигнал: 80% українців вважають, що саме він несе відповідальність за існуючи корупцію. І йому потрібно делегувати частину власних повноважень, які на ньому зосереджені. І цим міг би зайнятися незалежний парламент. При цьому президент міг би взагалі не виставляти жодного політичного проєкту. Сказав би: обирайте власних представників до парламенту, вони оберуть прем’єра, а той буде займатися, наприклад, питаннями економіки воєнного часу. Якими по Конституції президент займатися не повинен.

«Взагалі незрозуміло, чого він там будував дороги. Бо як верховний головнокомандуючий повинен був будувати укріпрайони. Дороги – це питання прем’єра та міністра інфраструктури. Незалежного від президента органу влади. Вони взяли парламент та створили монобільшість – але це виявилось не в плюс ані для країни, ані для нього самого. Плюс був би, якщо б він займався радикальними реформами. Тому президент спокійно міг би провести парламентські вибори електронними голосами, тому що саме таким чином легко вирішується питання із голосуванням за відкритим списком», - пропонує політтехнолог.

Технологія наступна. До вас приходить бюлетень – ви голосуєте за партію. Після цього додаток відкриває список партійних кандидатів – і ви обираєте кількох з них, а не партійне керівництво. І будете чітко знати, що голосували не просто за партію, а ще й за конкретного кандидата.

Усі займаються усім і нічим

На думку Гайдая, створення незалежного парламенту вигідно самому президенту. Він зміг би зосередити свої зусилля на війні до досягненні перемоги, як Верховний головнокомандуючий. На дипломатії, міжнародній підтримці. І був би Гарантом Конституції – на той випадок, якщо хтось порушує права громадян. Він міг би цьому запобігти, бо має у руках СБУ. Яке сьогодні на займається своїми звичайними завданнями.

Але у нас взагалі зараз країна, в якій органи влади не займають тим, чим їм прописано. СБУ – це контррозвідка. Це люди, які ловлять шпигунів всередині країни. Тому дивно, чому СБУ проводить операції за межами країни. А розвідка не повинна займатися спецопераціями. Пан Буданов не повинен кожного дня давати інтерв’ю про те, як вони круто воюють. Він повинен постачати інформацію до Генерального штабу. А спецопераціями повинні займатися Збройні сили України – їх спеціальні підрозділи, ССО.

«У нас із цим все погано. У нас президент будує дороги, прем’єр відсутній як явище – сидить якась підставна фігура, яку навіть на вулиці не впізнають. Всі займаються не своїми функціями. А все це – некомпетентність керування державою та гра у погану політику. Бо хороша політика – та, яка створює середовище існування, а не займається маніпуляціями із суспільною свідомістю», - стверджує Гайдай.

Припиніть красти – і гроші з’являться

Що стосується ствердження про неможливість проведення виборів через відсутність коштів у держбюджеті, то на думку експерта, насправді сьогодні вибори коштують 2,5 мільярда доінфляційних гривень – якщо їх проводити паперовим чином. Країні треба витягнути з бюджету гроші на майже три тисячі виборчих ділянок, оплатити роботу стількох же територіальних виборчих комісій. А ще є окружні, ЦВК. Гроші на оплату бюлетенів, агітаційних матеріалів, які залежать від держави.

«Факт для порівняння. Полтавська адміністрація заклала в бюджеті один мільярд гривень на… обрізку сухих гілок. Такого величезного розмаху облаштування країни я не бачив за 30 років до війни. Щось подібне було у 2012 році, коли наближалося Євро. Тому в такій ситуації розповідати, що немає грошей на вибори це та сама ілюстрація про тисячу причин у небажання. Гроші є, їх можна знайти. Хочеться банально відповісти: припиніть красти – і гроші з’являться!», - зазначає політтехнолог.

Закони можна змінити за ніч

На його думку, смішно виглядає, коли президент, маючи у руках абсолютно керовану Верховну Раду і можливість хоч Конституцію змінити, каже, що закони не дозволяють. Багато, хто пам’ятає, як влада змінює фундаментальні закони за одну ніч. Коли Петру Порошенку знадобився Луценко генпрокурором – вони за одну ніч змінили закон, який забороняв людині без юридичної освіти займати цю посаду. Тому і зараз могли би прийняти спеціальний закон про позачергові або чергові вибори у Верховну Раду в умовах воєнного часу.

«По-перше, це дало б західної спільноті дуже чіткий сигнал продовжувати допомагати. Це вигідно й президенту, коли в країні демократія. По-друге, це зняло б з нього частину відповідальності та покращило держуправління – з’явився б нормальний незалежний прем’єр. І, як не дивно, в нашій недосконалій демократії раніше так і було: практично всі прем’єри були конкурентами президента. І, нарешті, це вигідно українцям. Тому, що чим більше екзаменів проходить влада – тим ефективніше вона працює. А коли екзаменів немає – вона займається хто знає чим», - вважає Сергій Гайдай.

В той самий час експерт запитує: якщо це так вигідно, то чому ж президент так наполегливо виступає проти виборів? Це питання варто задати саме йому. Є маса «чому», які його варто запитати.

«Чому досі немає будівництва оборонних заводів, які б самостійно постачали ВПК все необхідно для наших військ. Чому ми за всім ходимо до своїх союзників – вони навіть не зобов’язані нам допомагати, за великим рахунком. І на відповідь ні ці питання одна – чому потрібно красти гроші тоді, коли армія не має достатнього спорядження. І при цьому розповідати про перемогу», - сказав Сергій Гайдай.

Ігор ТЕМИН

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.