Президентка Європейської комісії запропонувала замінити російський зріджений природний газ на поставки зі США
Президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн запропонувала замінити російський зріджений природний газ (ЗПГ) на аналогічні поставки зі США. Вона поспілкувалася з республіканцем Дональдом Трампом через три дні після його перемоги на президентських виборах 5 листопада. Таким чином у ЄС хочуть переорієнтуватися та зменшити залежність від РФ. З іншого боку, така пропозиція буде черговим фінансовим ударом для російського правителя Володимира Путіна у його агресивній війні проти України.
Як пише Kyiv Independent, таку пропозицію Фон дер Ляєн озвучила під час телефонної розмови з новообраним президентом США Дональдом Трампом 8 листопада. Заміна європейських поставок російського СПГ була "однією з тем", яку обговорювали два лідери, заявила фон дер Ляєн журналістам у Будапешті.
"Ми досі отримуємо значну частину СПГ від Росії. То чому б не замінити його американським ЗПГ, який дешевший і допоможе знизити наші енергетичні витрати?" — сказала вона.
Європейський Союз запровадив перші масштабні обмеження на російський газ, зокрема ЗПГ, у 14-му пакеті санкцій у червні 2024 року. Однак, навіть попри це, Росія залишається другим за величиною постачальником СПГ для Європи після США.
Фон дер Ляєн уточнила, що у телефонній розмові з Трампом не обговорювали деталі майбутніх поставок СПГ.
"Це тема, яку ми ще можемо обговорити", — зазначила вона.
У травні 2024 року обсяги постачання російського трубопровідного газу та ЗПГ вперше з 2022 року перевищили поставки зі США, склавши 15% загального імпорту до ЄС та інших європейських країн, тоді як американський ЗПГ становив лише 14%. Як повідомляло видання Financial Times, такі високі показники російського газу були обумовлені короткостроковими факторами, зокрема перебоями на одному з великих американських експортних об’єктів ЗПГ, а також збільшенням поставок з Росії через Туреччину напередодні планового технічного обслуговування, запланованого на червень.
Чинна угода про транзит російського газу через Україну до Європи закінчується наприкінці цього року. Київ неодноразово заявляв, що не має наміру її продовжувати.
Європа намагається відвикнути від російського газу після вторгнення РФ. Втім деякі європейські країни продовжують отримувати його через трубопровід, який перетинає Україну.
У червні 2024 стало відомо, що європейські посадовці думають, як зберегти постачання газу через українську ГТС після завершення контракту з "Газпромом". На цьому тлі повідомлялось, що Україна веде переговори про постачання природного газу з Азербайджану до Європейського Союзу, оскільки прагне зберегти свою роль транзитної країни та допомогти західним сусідам забезпечити енергетичну безпеку.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.