Словаччина шість разів накладала вето на 18-й пакет обмежень проти Росії від Євросоюзу. 18 липня документ ухвалили
Прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо підтримав 18-й пакет санкцій проти Росії, який офіційно має запрацювати вже 18 липня. За словами Фіцо, він з очільницею Єврокомісії Урсулою фон дер Ляєн домовилися про гарантії для Словаччини стосовно цін на газ. Про те, що варто очікувати такий розвиток подій, раніше писав Інформатор.
Словаччина шість разів накладала вето на 18-й пакет обмежень. Як писав Інформатор, Фіцо підтримає санкції, якщо вдасться досягти домовленостей щодо імпорту російського газу.
"З вовками жити - по-вовчому вити. Це сувора реальність сучасного Союзу", - говорив словацький прем’єр, коли заявляв, що боротиметься з Єврокомісією до останнього за прийнятний компроміс.
17 липня Фіцо записав відеозвернення, в якому заявив, що не буде надалі блокувати 18-й пакет санкцій, бо це було б контрпродуктивним, оскільки всі можливості для переговорів із Єврокомісією вже вичерпані, а затягування шкодить інтересам самої Словаччини. За його словами, Словаччина має письмові гарантії від Європейської комісії, підписані її президенткою Урсулою фон дер Ляєн і всім колегіумом єврокомісарів.
"Підтверджені гарантії з боку ЄС стосуються цін на газ і можливого його дефіциту, транспортних тарифів, а також можливості оголосити надзвичайну ситуацію в разі різкого стрибка цін чи нестачі газу, що може призвести до кризових рішень аж до скасування заборони на імпорт російського газу", - заявив Фіцо
Водночас прем’єр повторив свою позицію, що Словаччина ніколи не підтримає повну зупинку постачання російського газу до ЄС, яка може набути чинності з 2028 року. За його словами, це завдасть шкоди конкурентоспроможності Євросоюзу, зокрема й Словаччині.
Попри згоду розблокувати 18-й пакет санкцій, за словами Фіцо, одразу після голосування розпочнеться "друга фаза боротьби за російський газ". Він пояснив, що Словаччина вже має затверджений план просування національних інтересів, створений спеціальний оперативний штаб для реалізації наданих гарантій, а також передбачено суворі контрольні механізми. У разі, якщо ці заходи не дадуть результату, Фіцо застеріг, що Єврокомісія вже працює над 19-м санкційним пакетом, який також потребуватиме згоди Словаччини.
Європейська комісія представила новий, 18-й пакет санкцій проти Росії ще 10 червня. Його мета - обмежити доходи Кремля від енергетики, а також вдарити по банківському сектору та військово-промисловому комплексу РФ.
18 липня Євросоюз ухвалив новий санкційний пакет. Як заявила глава євродипломатії ЄС Кая Каллас, 18-й пакет є одним з найжорсткіших. У його рамках:
Тим часом ЄС вже розпочав роботу над 19-м пакетом санкцій проти РФ, повідомив глава МЗС Естонії.