Енергоатом не підготував захист АЕС від атак росіян: чи чекати блекаутів

На фоні масованих обстрілів енергетики України росіянами Кабмін доручив Енергоатому та Укренерго захистити об'єкти інфраструктури від наслідків ворожих обстрілів. В Енергоатомі це всерйоз почали робити тільки після виступів Володимира Зеленського, Андрія Єрмака, Андрія Сибіги та Германа Галущенко про ядерну загрозу - лише під кінець вересня 2024 року

Енергоатом
Енергоатом

На фоні погроз блекауту та майбутніх ударів по об'єктах атомної енергетики України в Енергоатомі лише під кінець вересня почали роботи над захистом об'єктів. Укренерго такі роботи на своїх об'єктах за 4,3 млрд грн почало ще у серпні 2023 року, і вони досі не завершені. Президент України Володимир Зеленський, а також Андрій Єрмак, Герман Галущенко, Андрій Сибіга кажуть про загрозу екологічної катастрофи у разі російських ударів по атомній енергетиці. Втім, вони фактично прикривають досі не завершену підготовку Енергоатому до ударів росіян.

В Україні існує 3 рівні захисту для об'єктів енергетичної інфраструктури. Перший (включає дротяні сітки з піском) захищає від уламків збитих дронів та ракет. Другий - захищає від прямих ударів дронів Shahed та уламків ракет. Третій - захищає від прямих ударів ракет по об'єкту (підземні бункери з захищеною інфраструктурою). Захист 3 рівня в Україні відсутній, адже він коштує занадто дорого, а західні партнери не вбачають доцільності у його фінансуванні. 

Ми писали, що державне Укренерго на чолі з Володимиром Кудрицьким замовило захист 2 рівня для 63 трансформаторних підстанцій на понад 4,3 млрд грн: роботи почали у серпні 2023 року та не завершили досі (хоча мали закінчити на початку 2024 року). Роботи готові наразі на понад 90%. Однією з можливих причин звільнення Кудрицького з посади називали недостатню підготовленість енергетичної інфраструктури до обстрілів.

В Україні працюють 3 атомні електростанції, які знаходяться у сфері відповідальності державного "Енергоатома": Хмельницька, Рівненська, Південноукраїнська (Запорізька АЕС в Енергодарі окупована). Будувати перший рівень захисту для них почали ще влітку 2023 року: він мав захистити від уламків збитих дронів: 238,2 млн грн для Рівненської АЕС, 138,4 млн грн для Хмельницької АЕС, 140 млн грн для Південноукраїнської АЕС. Також на 259,5 млн грн "Енергоатом" замовив захист об'єктів на початку 2024 року, але не вказав, яких саме. Досі жодні з цих робіт не завершені.

26 серпня росіяни пошкодили підстанції неподалік від АЕС, через що на Хмельницькій АЕС 3 енергоблоки, а на Південноукраїнській 1 енергоблок довелося аварійно відключати - вони не могли передати вироблену енергію споживачам через пошкодження підстанцій. Кудрицький підкреслив, що захист другого рівня є тільки в об'єктів "Укренерго", при тому, що влада ставила завдання будувати його для всіх.

За укріплення 2 рівня для підстанцій АЕС взялися лише наприкінці вересня 2024 року - вже після російського масованого обстрілу 26 серпня. Як зазначає народний депутат Ярослав Железняк, завдання захистити АЕС в "Енергоатомі" отримали ще у квітні 2024 року, але чомусь тягнули з цим 5 місяців. Таких обсяг робіт з захисту трансформаторних підстанцій, які передають електроенергію з АЕС до споживачів, зможуть завершити лише десь до середини 2026 року. За цей час ядерна енергетика залишатиметься майже беззахисною перед ударами шахедів та ракет: вся надія на ППО та РЕБ. Для нового захисту Хмельницької АЕС планують витратити 1,7 млрд грн, Південноукраїнської АЕС - 595 млн грн, Рівненської АЕС - 509 млн грн.

У разі нових обстрілів підстанцій АЕС українці можуть знову залишитися без світла на багато годин або навіть на кілька днів в окремих місцях за найгіршими сценаріями. І, на відміну від "Укренерго", до керівництва "Енергоатому" не було претензій щодо зведення захисту для підстанцій, а Петро Котін далі очолює це найважливіше підприємство. Щобільше, за версією журналіста Юрія Ніколова, на початку серпня була закрита зустріч голови ОП Андрія Єрмака і міністра енергетики Германа Галущенка з енергетичними експертами. І там прозвучало питання про відсутній захист трансформаторів видачі потужностей АЕС. На нього Галущенко відповів, що росіяни їх не будуть обстрілювати:  "Вони не посміють" - нібито сказав міністр. Але вже під 26 серпня обстріл, якого не очікували, відбувся.

Директор Центру досліджень енергетики Олександр Харченко пише, що всеукраїнський блекаут все ще можливий. Після атаки 26 серпня зрозуміло, що статися він може тільки з однієї причини. Про яку чудово обізнаний ворог. Національний блекаут – це каскадна аварія, коли практично всі споживачі країни відключені, єдина енергосистема розпалась на окремі частини і люди чекають повернення електроенергії кілька днів. За словами Олександра Харченка, навіть без обстрілів взимку при температурі 0 +5 градусів можуть бути відключення світла по 2-4 години на добу, а у разі холодної зими з -10 -15 градусів протягом тривалого часу - до 14-16 годин без світла на добу.

"Тут важливо подивитись заяву МАГАТЕ щодо відключення 4-х блоків на Рівненській та Південноукраїнській АЕС під час останньої атаки. Відключались вони саме тому, що їх цього разу "по периметру", себто атакуючи підстанції "Укренерго" відповідальні за транспортування електрики з АЕС в енергосистему, намагалися "відрізати" від споживачів. На жаль, є простіший спосіб це зробити – знищити обладнання безпосередньо на підстанції, що виводить електрику з енергоблоків. Так званий "відкритий розподільчий пристрій" атомної електростанції займає кілька гектарів і знаходиться доволі далеко від реакторів. Якщо протягом, скажімо, доби, ворогу вдасться вивести з ладу ВРП двох станцій – каскадна аварія практично невідворотна", - зазначає Харченко.

Співзасновниця ГО "Антикризовий експертний ядерний центр України" Ольга Кошарна додає, що "Енергоатом" на відміну від "Укренерго" не створив запас трансформаторів різного рівня напруги - щоб їх замінити у разі пошкодження внаслідок російських атак або серйозних несправностей. Вона додає, що у липні одночасно за добу згоріли два трансформатори Південноукраїнської АЕС, через що довелося закуповувати нові, що заняло додатковий час. Завдяки цьому вводилися нові обмеження на споживання електроенергії українцями.

Володимир Кудрицький можливість блекаутів взимку відкидає. За його словами, до початку опалювального сезону в Україні мають реалізувати програми ремонтів. Наявна генерація збільшиться взимку, тому що ще буде доремонтована частина енергоблоків. Також збільшиться обсяг імпорту електроенергії з Європи. Однак нову генерацію у достатніх об'ємах в Україні не встигнуть побудувати (у т.ч. обіцяний Зеленським 1 ГВт потужності на газопоршневих станціях до кінця 2024 року), адже почали будувати лише у цьому році.

26 вересня 2024 року пресслужба Енергоатому повідомила, що "керівник Енергоатома Петро Котін здійснив перевірку та контроль обʼєктів захисту критичної інфраструктури на атомних обʼєктах. Фахівці Енергоатома прораховують всі можливі сценарії розвитку подій і що компанія докладає зусилля для унеможливлення тривалого виведення з ладу своїх об'єктів". А відповідальність за захист АЕС Денис Шмигаль поклав особисто на міністра Галущенка та керівника Енергоатому.

"Намагаючись знецінити роботу українських атомників, лунають голослівні звинувачення про начебто відсутній або слабкий захист критичного обладнання від потенційних російських обстрілів, завищення цін на такий захист тощо. Звертаємо увагу, що інформація про розміри та технічні характеристики таких об'єктів є засекреченою, аби ворог не міг використати її у своїх цілях. При цьому наголошуємо, що порівняння захисту атомних станцій з об'єктами інших українських енергетичних компаній (наприклад,  Укренерго чи Укргідроенерго), є абсолютно недоречним, враховуючи різну специфіку: технічні засоби, розташування об'єктів, технічні умови для самого захисту тощо. Питання захисту атомних станцій – це сфера високого рівня спеціалізації, де працюють кваліфіковані фахівці з багаторічним досвідом. Громадськість не завжди може правильно оцінити технічні аспекти або зрозуміти комплексність заходів, що вживаються для безпеки АЕС. Неповне або спотворене уявлення про захист може викликати хибні висновки", - коментували в "Енергоатомі" звинувачення, що лунають у ЗМІ.

Попри недостатній захист об'єктів ядерної енергетики міністр Герман Галущенко та "Енергоатом" планують будувати нові атомні блоки на АЕС та навіть відновити будівництво АЕС, згорнуте у радянські часи. У червні 2024 року міністр Галущенко заявив, що третій енергоблок можуть збудувати на Хмельницькій АЕС за 3 роки. При цьому видатки на 2 енергоблоки оцінюються лише у 1,7 млрд євро, що досить сумнівно. Два нові енергоблоки зможуть дати додатково 2,2 ГВт електроенергії. Екологи порівнюють видатки з побудовою енергоблока на АЕС у Франції, вартість якого зросла з 3,2 до 12,4 мільярда євро з 2007 року, а проєкт усе ще не завершений. Відповідно реальна вартість двох нових енергоблоків на ХАЕС може зрости в рази. План Галущенка щодо закупівлі старих російських енергоблоків у Болгарії за 600 мільйонів доларів було зупинено після протестів депутатів цього літа.

Також Міненерго планує збудувати 8 ядерних енергоблоків на технологіях американської компанії Westinghouse, кожен з них обійдеться у 5-6 млрд дол.: ще 2 на ХАЕС, по одному на РАЕС та ПАЕС і 4 - на нових майданчиках (можливо, це Чигиринська АЕС на Черкащині та Одеська АТЕЦ). Гроші на все це мають давати у кредит, а такі будівництва можуть затягнутися на 7 та більше років за кожен енергоблок. У Financial Times сумніваються, що Міненерго та "Енергоатом" зможуть залучити достатні кошти у кредит бодай щоб збудувати 4 нові енергоблоки на Хмельницькій АЕС. А окупитися нові енергоблоки можуть за 20-30 років.

Реалізація цих проєктів виглядає достатньо примарною, а платити доведеться державі за рахунок громадян та нових кредитів. Також "Енергоатому" закидають переплату на закупівлях: наприклад, на закупівлі мішків з піском могли переплатити 14 млн грн, грунтівки Ceresit для ХАЕС могли переплатити 567 тис. грн тощо. А на початку місяця посадовець "Енергоатому" Олександр Скопич був звільнений з роботи, раніше його затримала СБУ при отриманні хабаря на 100 тис. грн: він нібито вимагав "відкати" у постачальників товарів та послуг для державної компанії. А чому не можна відновити роботу Чорнобильської АЕС - читайте тут.

Попередження про ядерний інцидент після російського обстрілу енергетики

26 серпня 2024 року основними цілями російської масової атаки стали саме обʼєкти мережевої енергетичної інфраструктури України, тобто високовольтні трансформаторні підстанції та ЛЕП, які забезпечують передачу електроенергії від електростанцій до споживачів. Це призвело до майже 2 тижнів аварійних екстрених відключень електроенергії по всій Україні. Однією з цілей росіян було створити технічну неможливість видачі потужності з атомних електростанцій. 

Внаслідок атаки 26 серпня були тимчасово відключені енергоблоки 1, 3, 4 Рівненської АЕС. Через перепади в енергосистемі від мережі було відключено енергоблок №3 Південноукраїнської атомної електростанції, інші енергоблоки цієї станції знизили потужність. Росія таким обстрілом створила ядерну загрозу для мільйонів людей на всьому європейському континенті. Через пошкодження розподільчих підстанцій атомні електростанції (які зараз дають понад 60% всієї електроенергії для споживачів) не могли передавати всю електроенергію, яку виробляли, тому їхня робота була обмежена.

21 вересня керівник Офісу Президента Андрій Єрмак закликав світ відреагувати на підготовку Росії до ударів по критичних обʼєктах ядерної енергетики України напередодні зими, відкритих розподільчих пристроях АЕС та підстанціях передачі. У цей же день Міністр закордонних справ України Андрій Сибіга поінформував Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ) про підготовку Росією ударів по критичних обʼєктах ядерної енергетики України напередодні зими та закликав надіслати своїх представників на всі АЕС. На думку ексзаступниці міністра закордонних справ та ексрадниці голови правління "Нафтогазу України" Олени Зеркаль, подібні заяви високопосадовців робляться для того, щоб приховати слабку підготовку "Енергоатому" до ударів росіян - не збудовано 2й рівень захисту та недостатньо запасного обладнання.

25 вересня Президент Володимир Зеленський на Генасамблеї ООН у Нью-Йорку повідомив, що РФ планує атаки на ядерну інфраструктуру України, щоб від'єднати реактори від енергоживлення. За словами Зеленського, Москва отримує супутникові фото АЕС України й збирає про них дані. Президент попередив, що таким чином Кремль намагається спонукати Київ капітулювати.

"Якщо Росія готова бити по критичних підстанціях видачі електроенергії з АЕС або бити по атомних станціях – це вже за межею, ця риторика про застосування ядерної зброї. І наслідки будуть для всього світу. Дуже сподіваюся, що міжнародна підтримка і тиск усього цивілізованого світу спрацює і росіяни утримаються від реалізації своїх планів. Тому що у своїй меті досягнути тотального блекауту в Україні насправді вони втрачають здоровий глузд щодо ядерної та радіаційної безпеки", - сказав 26 вересня 2024 року міністр Герман Галущенко.

Керівник "Енергоатому" Петро Котін повідомив, що "росіяни підвищують ставку, систематично створюючи напругу на атомних об'єктах. Цей терор має зупинитись, адже наслідки можуть бути фатальними". 13 вересня стало відомо, що за кілька тижнів було зафіксовано рух понад 70 безпілотників РФ і понад 30 ракет, що пролітали неподалік українських АЕС.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube