Енергетична система України стала крихкішою, ніж рік тому, пише The New York Times.

Читать на русском

Журналісти NYT написали про крихкість української енергосистеми

Читать на русском
У ЗМІ заявили, що українська енергосистема все ще сильно пошкоджена
Енергосистема

Журналісти NYT написали про крихкість української енергосистеми

У виданні The New York Times написали про те, що ремонтні роботи на енергетичних об'єктах України ще не завершені. На думку експертів, енергосистема України все ще лишається пошкодженою після російських атак. Водночас з настанням зими зростає небезпека того, що окупанти можуть відновити масштабні удари по об'єктах енергетичної інфраструктури.

У матеріалі The New York Times сказано, що українська енергосистема все ще страждає від минулорічних атак російських загарбників. Експерти зауважили, що наразі ремонти підстанцій все ще не завершені. Крім того, важливе обладнання (наприклад, трансформатори), пишуть журналісти, в дефіциті.

У виданні зазначили, що українська влада не надає детальну інформацію про стан енергетичної системи. Пояснюють це "конфіденційністю під час воєнного стану". Проте в доповіді ООН, яке опублікували влітку, йшлося про те, що до кінця квітня загальна потужність генерації в Україні впала до половини від довоєнного рівня. За інформацією ООН, цієї зими ТЕС вироблятимуть 4,5 ГВт електроенергії, що становить третину довоєнного виробництва країни.     

При цьому експерти зауважили, що цьогоріч Україна покращила систему протиповітряної оборони. Це значить, що збільшений шанс збивати російські ракети та беспілотники, які наближаються до енергомережі. За словами міністра енергетики Германа Галущенко, з одного боку - наразі ми більш вразливі, проте водночас - більш підготовлені. 

Експерти також кажуть про те, що фортифікаційні споруди не перевірені. Тобто, якщо не буде достатньої кількості запасного обладнання, у випадку успішних ударів ворога буде ризик поломки. За словами Германа Галущенко, держава  інвестувала близько 280 мільйонів доларів, щоб відремонтувати все, що можна до настання чергової зими. Проте цього недостатньо, а швидко повернутися до довоєнного рівня неможливо.   

Голова "Укренерго" Володимир Кудрицький пояснив, що відремонтовані більш "легкі" об'єкти. Тобто, ті, які зазнали найменшої шкоди. При цьому кілька енергоблоків було відремонтовано лише частково. Він додав, що  головною проблемою є пошук трансформаторів, які передають електроенергію від електростанцій до будинків людей. Представники ООН зазначають, що минулого року окупанти знищили або пошкодили близько половини українських високовольтних трансформаторів.       

Що буде з теплом?     

Стан теплових електростанцій теж став викликом. Попри те, що основну частину електроенергії в Україні виробляє атомна енергетика, теплові станції забезпечують додаткову генеруючу потужність, необхідну для задоволення пікового попиту. За даними ООН, минулого року від російських ударів постраждали всі українські теплові електростанції. Експерти підкреслюють, що було відновлено близько 15% від загальної потужності.     

Голова консалтингової компанії "Метрополія" Віктор Куртєв підрахував, що Україні може не вистачити 1,5 ГВт під час пікового зимового споживання, що необхідно для забезпечення електроенергією 10 тисяч домогосподарств щомісяця. Проте це за умови, якщо не буде нових ударів загарбників.   

Міністр енергетики Герман Галущенко вважає, що вразливість енергосистеми буде збалансована новими способами захисту. Зокрема, наразі Україна вже використовує системи Patriot. Саме оборона, вважає міністр, є найкращим рішенням.

Окупантам буде складніше

Раніше у виданні CNN вийшов матеріал, в якому йдеться про те, що російським окупантам в 2023 році буде складніше влаштувати блекаут в Україні. Заступник начальника Головного управління розвідки Міноборони Вадим Скібіцький назвав саме обмежені можливості української протиповітряної оборони однією з причин, чому Росія змогла легко вразити енергетичну мережу минулого року. За його словами, тепер ворогу буде набагато складніше. При цьому він думає, що загарбники можуть спробувати застосувати комбінацію ракетної зброї та атакувати БПЛА. Тобто, це вже не будуть такі примітивні удари, як торік. Проте досягти цілей ворогу буде значно важче. 

"Наша мета — зробити російські ракетні атаки та атаки безпілотників настільки неефективними, що ворог відмовиться від цієї ідеї. Звичайно, ключовим елементом для захисту енергетичної інфраструктури є протиповітряна оборона", - підкреслив голова правління "Укренерго" Володимир Кудрицький.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.