Бізнесу хочуть дати можливість бронювати за гроші до 50% своїх працівників, однак це може призвести до економічної нерівності
Економічне бронювання від мобілізації, коли бізнес зможе за гроші забронювати до половини своїх співробітників, є не надто гарною. За думкою адвоката Ігора Фещенка, така ініціатива може призвести до посилення нерівності. Також в цій ідеї є ознаки дискримінації за майновим становищем і рівнем зарплати.
По суті, йдеться про узаконений відкуп від мобілізації. Про це Фещенко розповів в інтерв'ю каналу "Україна на часі".
За думкою адвоката, ідея такого бронювання дискримінує громадян України. Суспільство може розділитися на тих, хто "тягне" по зарплаті такий відкуп і тих, хто ні.
"Якщо в людини зарплата буде не 35 тисяч, як хочуть встановити, а 19 чи 18... Це так само досить велика зарплата... Але багато людей працюють, мають важливі професії, сплачують податки, але вони не зможуть забронюватися, а люди, компанії, у яких більша маржинальність... Вони легко собі дозволять встановити зарплати в 35 тисяч... Тобто це буде вже таке узаконене відкуплення від мобілізації", - вважає Фещенко.
Адвокат каже, що в Україні є чіткі закони, які встановлюють критерії бронювання, відстрочок та всього іншого. А такий від відстрочки, як офіційна сплата грошей та податків у певних межах - це узаконення відкуплення від мобілізації й не більше того.
"Тому так. Це - дискримінація", - підсумував Фещенко.
Нагадаємо, що наразі в українському парламенті триває обговорення механізмів бронювання працівників від призову до лав ЗСУ. Зокрема, пропонується дати можливість бізнесу бронювати до 50% своїх військовозобов'язаних співробітників. Проте варто зазначити, що така бронь не даватиме дозволу для виїзду за кордон.
Серед основних умов бронювання - відсутність податкових боргів і сплата військового збору на кожного працівника. Йдеться про 1,5% податку від зарплати плюс фіксована ставка в розмірі 20 тисяч гривень на місяць. Для ФОПів діятиме додаткова вимога: вони матимуть надати довідки про наявність обороту на суму, яка буде не меншою за вартість трьох місяців бронювання. Тобто це 60 тисяч гривень + ті щомісячні 1,5%.
В експертному середовищі ця ідея послідовно критикується. Критики вказують на фактично офіційне оформлення нерівності таким чином: ті, хто отримують більше, зможуть не йти служити, а "бідняки" - ні.
Раніше "Інформатор" вже писав про економічне бронювання та його плюси й мінуси. Ми також докладно розповідали про те, яким чином пропонується бронювати працівників від мобілізації.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.