Омбудсмен зробив важливу заяву щодо норм мобілізації військовозобов'язаних українців
Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець заявив, що співробітники ТЦК не мають таких повноважень, щоб зупиняти й затримувати людей на вулиці. Це можуть робити виключно представники поліції. Ті випадки з застосуванням фізичної сили до українців, які оприлюднюють у мережах, тільки шкодять армії.
Про це омбудсмен розповів в інтерв’ю виданню "Суспільне". Він зазначив, що як правильний приклад можна використати дії працівників ТЦК у Полтавській області. Там військові звернулись до Національної поліції та надали списки тих, хто мав би з'явитись до центрів комплектації, але не зробив цього.
“Вони не можуть ходити по вулицях і фізично затримувати громадян України з застосуванням фізичної сили. Не можуть. Це нонсенс. Хто від цього виграє? Армія? Ні. Громадяни України, які бояться виходити на вулицю? Ні”, – сказав Лубінець.
Він додав, що у разі проведення рейдів в Україні з метою виявлення ухилянтів та роздачі повісток, до складу групи обов'язково потрібно включати представника Нацполіції. Саме вони повинні перевіряти документи у громадян й передавати дані співробітникам ТЦК, які й звіряють їх з реєстром військовозобов'язаних.
"Тільки поліція має повноваження зупиняти людей, перевіряти документи та озвучувати якісь законні вимоги. Якщо ж йдеться про рейди, то представники поліції мають бути в складі групи", – сказав Лубінець.
При цьому омбудсмен наголосив, що виступає проти розширення повноважень ТЦК, які пропонувались у першій редакції нового законопроєкту про мобілізації.
Це не вперше, коли Дмитро Лубінець робить відповідну заяву щодо працівників територіальних центрів комплектації. Ще у січні він заявив, що ТЦК є військовим підрозділом, тому обмежувати права українців, навіть під час воєнного стану, не можуть. Також вони не мають права перевіряти документи.
Проте скандали з ТЦК та їх неадекватною поведінкою під час вручення повісток фіксують все частіше. Вони дозволяють собі застосовувати до українців фізичну силу та без згоди доставляти до військкоматів. Яскравим прикладом цього, є випадок в Одесі, де люди у військовій формі напали на цивільного чоловіка, забризкали з перцевих балончиків та запхали до буса.
Аналогічний інцидент трапився у Мукачеві на Закарпатті. Там також представники ТЦК силою запхали чоловіка до буса. Цей випадок попав на камери будинку, що знаходився поруч. Тож у відомстві пообіцяли розібратись з діями представників.
Інколи такі інциденти закінчуються доволі трагічно. Наприклад, мешканець міста Хмельницький помер у лікарні після відвідування ТЦК. Його матір стверджує, що працівники комісії викрали чоловіка в магазині, доправили до військкомату і до останнього не відпускали попри погіршення здоровʼя. У лікарню його доправили у критичному стані й згодом чоловік помер.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.