Лубінець розповів, чи можуть співробітники ТЦК затримувати людей на вулиці

Читать на русском

Омбудсмен зробив важливу заяву щодо норм мобілізації військовозобов'язаних українців

Читать на русском
Дмитро Лубінець
Представники ТЦК та коректна поведінка

Омбудсмен зробив важливу заяву щодо норм мобілізації військовозобов'язаних українців

Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець заявив, що співробітники ТЦК не мають таких повноважень, щоб зупиняти й затримувати людей на вулиці. Це можуть робити виключно представники поліції. Ті випадки з застосуванням фізичної сили до українців, які оприлюднюють у мережах, тільки шкодять армії. 

Про це омбудсмен розповів в інтерв’ю виданню "Суспільне". Він зазначив, що як правильний приклад можна використати дії працівників ТЦК у Полтавській області. Там військові звернулись до Національної поліції та надали списки тих, хто мав би з'явитись до центрів комплектації, але не зробив цього.

“Вони не можуть ходити по вулицях і фізично затримувати громадян України з застосуванням фізичної сили. Не можуть. Це нонсенс. Хто від цього виграє? Армія? Ні. Громадяни України, які бояться виходити на вулицю? Ні”, – сказав Лубінець.

Він додав, що у разі проведення рейдів в Україні з метою виявлення ухилянтів та роздачі повісток, до складу групи обов'язково потрібно включати представника Нацполіції. Саме вони повинні перевіряти документи у громадян й передавати дані співробітникам ТЦК, які й звіряють їх з реєстром військовозобов'язаних.

"Тільки поліція має повноваження зупиняти людей, перевіряти документи та озвучувати якісь законні вимоги. Якщо ж йдеться про рейди, то представники поліції мають бути в складі групи", – сказав Лубінець.

При цьому омбудсмен наголосив, що виступає проти розширення повноважень ТЦК, які пропонувались у першій редакції нового законопроєкту про мобілізації.

Скандали з ТЦК

Це не вперше, коли Дмитро Лубінець робить відповідну заяву щодо працівників територіальних центрів комплектації. Ще у січні він заявив, що ТЦК є військовим підрозділом, тому обмежувати права українців, навіть під час воєнного стану, не можуть. Також вони не мають права перевіряти документи. 

Проте скандали з ТЦК та їх неадекватною поведінкою під час вручення повісток фіксують все частіше. Вони дозволяють собі застосовувати до українців фізичну силу та без згоди доставляти до військкоматів. Яскравим прикладом цього, є випадок в Одесі, де люди у військовій формі напали на цивільного чоловіка, забризкали з перцевих балончиків та запхали до буса. 

Аналогічний інцидент трапився у Мукачеві на Закарпатті. Там також представники ТЦК силою запхали чоловіка до буса. Цей випадок попав на камери будинку, що знаходився поруч. Тож у відомстві пообіцяли розібратись з діями представників.

Інколи такі інциденти закінчуються доволі трагічно. Наприклад, мешканець міста Хмельницький помер у лікарні після відвідування ТЦК. Його матір стверджує, що працівники комісії викрали чоловіка в магазині, доправили до військкомату і до останнього не відпускали попри погіршення здоровʼя. У лікарню його доправили у критичному стані й згодом чоловік помер.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.