За словами експертів, те, що ми зараз спостерігаємо - це бліцкриг безпілотної війни
Масове використання дронів на війні в Україні змінює її так само, як танки під час Першої світової війни. Також безпілотники паралізують фронт, що значною мірою завадило будь-якій стороні зробити серйозний прорив. Зокрема, українські та російські солдати практично не можуть пересуватися на полі бою, щоб не бути поміченими.
Про це пише The Washington Post. Видання зазначає, що в небі над лінією фронту України літає стільки безпілотників, що українські та російські військові практично не можуть пересуватися на полі бою, щоб не бути поміченими та атакованими вибухівкою, яку може скинути дрон.
"Зростання кількості малих дронів на фронті перетворило так звану "сіру зону" на "зону смерті". Ті, хто наважуються рухатися вдень чи вночі під очима ворожих безпілотників, гинуть миттєво", - розповідає виданню український командир взводу ударних БпЛА Code 9.2 окремої штурмової бригади імені кошового отамана Івана Сірка Олександр Настенко.
За словами військового, відносно дешеві безпілотники змінили сучасну війну. Спочатку вони дали перевагу Україні, але потім й росіяни почали масово виробляти власні дрони. Найпоширенішими на війні в Україні є FPV-дрони.
"Те, що ми зараз спостерігаємо - це бліцкриг безпілотної війни... Це досить тупикова ситуація. Тому що, якщо ви перебуваєте на відкритому просторі, на вас будуть полювати", - каже керівник штабу компанії BRINC Drones Ендрю Коте, яка надсилає обладнання до України. На його думку, дрони в Україні так само змінюють війну, як свого часу танки у роки Першої світової війни.
WP зауважує, що технологічний прогрес, з одного боку, рятує життя, оскільки пілоти безпілотників можуть працювати трохи далі від нульової або контактної лінії, ніж звичайна піхота. Але водночас насиченість дронами, багато з яких оснащені тепловізійними камерами, які працюють вночі, також зменшила простір, де війська можуть безпечно пересуватися, не будучи поміченими. Це призвело до великих втрат і, в останні місяці, значною мірою завадило будь-якій стороні зробити серйозний прорив.
За словами військових ЗСУ, на полі бою в радіусі 10 кілометрів перебувають 100 дронів. Але важко розрізнити, чиї вони.
"Україна, здебільшого, покладатиметься на безпілотники, щоб ускладнити росіянам просування вперед", - пише WP.
Водночас безпілотники допомагають Україні в умовах дефіциту боєприпасів. Проте українські бійці наголошують, що артилерійські снаряди вкрай необхідні, інакше можна програти війну.
"Якщо ми не отримаємо достатньо боєприпасів, ми програємо цю війну", - сказав 31-річний командир роти БПЛА в 45-й бригаді ЗСУ.
А 32-річний військовий з позивним "Непал" зауважив, що Україна стримує наступ росіян за допомогою безпілотників FPV. WP зауважує, що Україна навчила десятки тисяч солдатів, таких як "Непал", на пілотів безпілотних літальних апаратів - професії, якої фактично не існувало, коли Росія вторглася до Криму 2014 року.
"Найскладніше визначити, українські це чи російські безпілотники. Коли ти бачиш у небі 10 безпілотників, то неможливо зрозуміти, чи це наш безпілотник повертається після розвідки на підконтрольній Росії території, чи це їхній безпілотник йде на розвідку чи атакує територію, підконтрольну Україні", - говорить військовий, який керує підрозділом безпілотників на сході України.
Як повідомив днями заступник головнокомандувача Збройних сил України полковник Вадим Сухаревський, Збройні сили України з початку 2024 року отримали втричі більше безпілотників, ніж за увесь 2023 рік. Окрім різних повітряних дронів українські військові зараз використовують сотні наземних дронів. І кількість їхня буде тільки зростати.
99% дронів, які передаються до ЗСУ - це українське виробництво. Окрім наземних та повітряних, є ще морські дрони, які скоро будуть зачищати не тільки Чорне, але й Азовське море.
Також, за словами, Сухаревського, ЗСУ вже мають безпілотні авіаційні комплекси. Зокрема є БАКи мультикоптерного типу, є FPV, ударні, нічні й так далі. Все це надає ЗСУ серйозну перевагу та дозволяє хоч частково компенсувати нестачу артилерійських снарядів.
Нагадаємо, у Міноборони України розповіли, скільки ворожих дронів знищили ЗСУ від початку війни.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.