Довелося пронести прапор контрабандою: по закінченню Євробачення почався політичний скандал

Читать на русском

Переможці пісенного конкурсу Nemo в шоці від рішення організаторів, не промовчали і в Єврокомісії

Читать на русском
Євробачення, прапори, скандал
Цьогорічне Євробачення стало одним з неспокійних за всю історію через участь Ізраїлю

Переможці пісенного конкурсу Nemo в шоці від рішення організаторів, не промовчали і в Єврокомісії

Не встигло "Євробачення-2024" завершитися, а члени 37 делегацій повернутися додому зі шведського Мальме, як виник новий скандал навколо популярного пісенного конкурсу. Цього разу обурення висловлювали не шанувальники шоу, а політики вищого рангу. Річ у тому, що глядачам шоу, на відміну, наприклад, від "Євробачення-2023", заборонили проносити прапори Європейського Союзу (ЄС).

Це обурило Єврокомісію, в якій наголосили - рішення Європейської мовної спілки (EBU), яка проводить конкурс, недоречне. Особливо на тлі того, що наступного місяця пройдуть європейські вибори. Прессекретар Єврокомісії Ерік Мамер заявив, що оцінки такого роду представники EBU робити не повинні.

"Я не вважаю, що їхня справа - приймати рішення щодо прапорів, які можуть бути показані країнами-учасницями через геополітичний контекст. І я б навіть сказав, що коли геополітична ситуація розглядається як складна, ми маємо підтвердити нашу відданість спільним європейським цінностям. Це цінності свободи, цінності культурної різноманітності, цінності порозуміння між народами. Це такі ж цінності, які десятиліттями і дуже талановиті просувалися конкурсом "Євробачення". Я думаю, що саме зараз ми маємо продемонструвати ці цінності та проілюструвати їх, у тому числі прапором Євросоюзу", - заявив політик вищого рангу.

Шанувальники "Євробачення" перед початком фіналу у Мальме
Шанувальники "Євробачення" перед початком фіналу у Мальме

Політичний радник партії "Альянс лібералів і демократів за Європу" (ALDE) Дорін Фресіняну, який подорожував із друзями до Мальме, розповів Euronews про свій досвід. За його словами, подібного від організаторів він не очікував.

"Ми підійшли до арени, і в черзі, щоб пройти охорону, вони попросили мене та моїх друзів показати, які у нас прапори. Ми, звісно, показали прапори ЄС, які у нас були, і охорона сказала нам, що з ними заходити заборонено. Що це політичний прапор. Ми були чесно шоковані та приголомшені. Проте хлопець із безпеки був дуже ввічливим і сказав, що, на жаль, він нічого не міг зробити, EBU дав їм фотографію з усіма дозволеними прапорами. Дійсно, прапор ЄС не був там", - сказав Фресіняну.

Шанувальників конкурсу попросили здати прапори ЄС, щоб їм дозволили потрапити на місце, пояснив Фресіняну. Згідно з правилами"Євробачення", глядачі можуть демонструвати та розмахувати прапорами будь-якої країни-учасниці, а також прапором прайду, який вважається символом толерантності та різноманітності. Це означає, наприклад, заборону проносити палестинські прапори. Втім в минулі роки, особливо 2019-го, коли конкурс проходив в Тель-Авіві, ці правила порушували. Наприклад, епатажні представники з Ісландії та хедлайнер фіналу, американська співачка Мадонна.

Представники Ісландії на "Євробаченні-2019"
Представники Ісландії на "Євробаченні-2019"

Однак раніше організатори дозволяли виставляти прапори ЄС, як це було минулого року в англійському Ліверпулі. Банери було добре видно, коли Loreen виходила на сцену після оголошення переможниці. Цього ж разу, за словами представників EBU, рішення приймав шведський мовник SVT, який займався організацією (і в тому числі безпековими заходами).

"Через зрослу геополітичну напруженість політика використання прапорів на заході цього року дотримувалася суворіше з боку служби безпеки. Ми ще раз розглянемо політику прапорів на 2025 рік разом із нашою новою приймаючою телекомпанією (швейцарською SRG SSR. - Ред.), - заявили в EBU.

Що цікаво, єврофанам із небінарними прапорами в день фіналу, 11 травня, наказали залишити їх на вулиці. Переможець пісенного конкурсу "Євробачення-2024" швейцарець Nemo ідентифікує себе як небінарна особистість та застосовує до себе займенники вони/їх. Їм довелося піти на порушення правил. Це, до речі, зробив і представник Литви, який в грінрумі також у прямому ефірі показував прапор небінарних людей (вони не ідентифікують себе як чоловіки або жінки постійно й винятково). Він трохи схожий на прапор ЛГБТ-спільноти.

"Мені довелося провезти прапор контрабандою, тому що "Євробачення" відмовило, і я все одно це зробив. Це явно подвійні стандарти. Можливо, "Євробачення" час від часу потребує трохи змін", - сказали вони на пресконференції після перемоги.

Nemo з прапором небінарних людей
Nemo з прапором небінарних людей

Зазначимо, що прапор ЄС з яскраво вираженими синіми та 12 жовтими зірками був розроблений у 1955 році Радою Європи, правозахисною організацією з 46 членами, і отримав подальше визнання у 1980-х роках після того, як ЄС зробив його своїм офіційним символом. Прапор часто вивішується в громадських будівлях у 27 державах-членах поруч із національним прапором з однаковим ступенем видимості. Окрім цього, прапор ЄС підтримують і в інших країнах, які не є його членами. Так, наприклад, роблять і в нас. В багатьох українських містах можна побачити прапори ЄС.

Прапор Європейського Союзу
Прапор Європейського Союзу

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.