Голова фінкомітету ВР сказав, що в майбутньому це стане складовою частиною податкової реформи
Голова фінансового комітету Верховної Ради Данило Гетманцев продовжує адвокацію ідеї щодо податків для самозайнятих. Перш за все тут йдеться про таксистів та курʼєрів, які не є ФОПами. Гетманцев анонсує, що в майбутньому їм все одно доведеться платити даний податок.
При цьому голова профільного комітету визнає, що від цього зростуть ціни на послуги. Однак податки завжди платить споживач і треба бути дитиною, аби цього не розуміти, заявив Гетманцев в інтервʼю Liga.Net.
Так, журналіст "Ліги" запитав у Гетманцева про ідею з новим податком, яка належить йому та його заступнику Ярославу Железняку. Нардеп докладно пояснив її, заявивши, що взагалі-то кожен в Україні має сплачувати податки з кожної фінансової операції. Це стосується усього: від побілки паркану для сусідки за гроші до таксування чи підробітки в курʼєрській службі.
Однак при цьому багато українців досі працюють "в чорну" та не платять цих податків. Гетманцев заявив, що він пропонував встановити для таких людей податок на рівні 6%. Однак поки що дану ініціативу не підтримали.
"Я не хочу нікого шокувати, але ця норма (необхідність сплати податків за будь-які послуги за гроші - ред.) вже є, вона діє з середини 90-х... А законопроєкт... передбачає, що ми даємо цій категорії осіб сплачувати пільгову ставку... в розмірі 6%", - сказав Гетманцев.
Далі голова фінкомітету почав міркувати, в чому ж проблема даного закону. Не в тому, що дана ініціатива, по-перше, вдарить по кишенях українців під час війни, а по-друге, є банальним популізмом, адже ті, хто хоче - давно сплачують податки, а хто не хоче, все одно не стане це робити. Насправді ж проблема, на думку Гетманцева, в тому, що потрібно буде платити лише 6%. Тоді як треба, звичайно ж, більше.
"На сьогодні все, що ми робимо, все, що ми приймаємо в сфері оподаткування - погоджується з нашими партнерами. І вони дуже справедливо вважають це пільгою. Чому вчитель платить 19,5%... а тут шість? З якого такого дива?", - коментує Гетманцев.
Тобто за словами нардепа, рішення було правильним, однак його не підтримали західні союзники, а за ними й Мінфін. Тому що насправді платити треба не 6%, а всі 19,5%. При цьому Гетманцев визнає: таким чином збільшаться ціни на послуги тих же самих таксистів і курʼєрів. Однак це абсолютно нормально та більше того: в майбутньому має всі шанси стати важливою складовою загальної податкової реформи.
"Ви ж не дитина, ви ж розумієте, що взагалі всі податки в цьому житті сплачують споживачі... Це не має нікого шокувати", - резюмував Гетманцев.
В даному контексті нардеп мав на увазі, що насправді податок на якийсь дохід чи бізнес не є виключно проблемою платника. Адже він в такому випадку просто підвищить ціни на свої послуги, аби залишитися хоча би "при своїх". Тому врешті за підвищення податку заплатить скоріше саме споживач, а не той, хто надає послугу.
Нагадаємо, що в даному випадку йдеться про чергову податкову ініціативу Данила Гетманцева. Він, зокрема, хоче ввести новий податок для самозайнятих, які працюють "в чорну". Йдеться перш за все про тих, хто надає такі послуги, як таксі, доставка, репетиторство, фотографія тощо.
Дана ідея - як і, власне, будь-яка ідея Гетманцева - викликала дуже неоднозначне сприйняття в суспільстві та в експертному середовищі. Зокрема, частина експертів повністю розкритикувала проєкт закону під номером 10166, назвавши його безглуздим та популістичним.
"В країні є три форми оподаткування: загальна, спрощена, для самозайнятих. Наприклад, майстри з манікюру не підходять під самозайнятість, у них є дві основні форми. Нащо їм третя? По-друге, у людей виникне питання: а чому цим... категоріям спрощують, а іншим – ні? Робіть тоді для всіх однаково! Вони (перша група ФОПів - ред.) і так платять невеликий податок - 10%... А хто не хотів легалізувати свою підприємницьку діяльність при таких умовах, той не буде легалізуватися і потім. Тобто стимулів цей законопроєкт не створює", - вважає аудитор Михайло Крапивко.
Втім, частина бізнесу це підтримала - зокрема, ті ж таксисти. Однак є поправка: підтримку висловили великі компанії-монополісти на кшталт Uklon та Uber. Для людей, які "таксують для себе" після роботу, подібне нововведення точно не піде на користь.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.