До влади в Ізраїлі може повернутися Нетаньяху: як це вплине на допомогу Україні

Іран погодився передати рф балістичні ракети — і це вплинуло на ситуацію в Ізраїлі

До влади в Ізраїлі може повернутися Нетаньяху: як це вплине на допомогу Україні
Нетаньяху в Ізраїлі вважають тим, хто вміє розв'язувати зовнішні проблеми

Допомога Ірану росії дронами-камікадзе та угода про постачання балістичних ракет може вплинути на те, хто очолить уряд Ізраїлю. До цього слід додати економічні проблеми в країні та стане зрозуміло, що позачергові вибори в Ізраїлі не останні. Якщо безпека стане головнішою за питання безробіття, то є шанс, що до влади прийде друг путіна Біньямін Нетаньяху. 

1 листопада відбуваються позачергові вибори до Кнесету, парламенту держави Ізраїль. «Це четверті вибори за останні три роки. І є велика ймовірність того, що не останні. Тому що досі не має чітко викристалізуваної більшості, яка може очолити Кнесет, і, відповідно, уряд», - розповів під час брифінгу 1 листопада у Media Center Ukraine Надзвичайний і Повноважний Посол України в Ізраїлі Євген Корнійчук.

 

Навіщо нові вибори

До останньої коаліції входило вісім політичних партій. І праві, і ліві, і араби. Це була коаліція, яку назвати «анти-Нетаньяху», але вона не протрималася і півтора року. Нагадаємо, що друга путіна Біньяміна Нетаньяху, який очолював Ізраїль понад 15 років, два роки судять за звинуваченнями в корупції. Його «досягненням» стали проблеми в економіці: бюджетний дефіцит та високе безробіття.

Донедавна ізраїльтяни були зацікавлені у розв'язання економічних питань. Проте нещодавно Іран, якого Ізраїль вважає своєю головною загрозою, став допомагати москві у війні проти України. Мова йде про дрони-камікадзе та балістичні ракети. Відповідну угоду щодо постачання ракет «земля-земля» росія підписала з Іраном 6 жовтня.

Стурбованість щодо своєї безпеки неабияк сколихнула ізраїльське суспільство. І тоді згадали про Біньяміна Нетаньяху. Його вважають тим, хто вміє розв'язувати питання зовнішньої безпеки. Але і тут Україна бачить можливості, щоб налагодити відносини між країнами.

«Минулого тижні відбулася продуктивна розмова міністрів оборони пана Резнікова з міністром Бенні Ганцом. Започаткована певна програма співпраці. Ми вже отримуємо розумну систему попереднього оповіщення, яка дії в Ізраїлі. Ця система дозволить не просто давати оповіщення, але і вказувати таймінг», - заявив Корнійчук.

Хто кращий для України

«З нашої точки зору, ми як посольство не займаємося політичною агітацією, ми пояснюємо, що скоріш за все для нас більш прийнятною особою з точки зору підтримки України є сьогоднішній прем’єр-міністр Яїр Лапід. І вдасться йому сформувати більшість – поки що невідомо. Фактично 50/50», - розповів Євген Корнійчук.

Яїр Лапід
Яїр Лапід

За словами посла, стосовно Нетаньяху ситуація більш незрозуміла.

«Буду дипломатичним до тієї міри, до якої можливо: вона буде для нас проблематичною, якщо Нетаньяху прийде до влади. Оскільки він відомий як давній друг путіна. І, таким чином, він ці зв’язки буде використовувати на свою особисту користь. І нам буде важко отримати більше допомоги від ізраїльської сторони», - пояснив Надзвичайний і Повноважний Посол України в Ізраїлі Євген Корнійчук.

Чи підтримують ізраїльтяни українців

За останні два тижні перед виборами до Кнесету основні політичні партії висловилися щодо війни в Україні. «І практично всі, крім НДІ («Наш дім Ізраїль»), яку очолює Ліберман (Авігдор Ліберман, засновник і голова політичної партії «Наш дім Ізраїль» - ред.) висловилися схвально по відношенню до України. Лідер партії Лікуд Нетаньяху заявив що він переймається стражданнями українського народу. Причому, не заявивши хто агресор. І буде розглядати можливість перегляду політики щодо постачання зброї», - заявив посол.

Але в Ізраїлі є ті, хто не зацікавлений у підтримці України. 30 жовтня в ООН відбулося попереднє голосування за резолюцію щодо недопущення поширення ядерної зброї на Близькому Сході. Україна 20 років однозначно голосує на її підтримку. Після цього в ізраїльській пресі з’явилися статті, що «Україна зраджує Ізраїль».

«Це приклад того, як політики використовують подібні ситуації для того, аби дискредитувати нашу країну. Це один приклад. Таких прикладів щодня трапляється дуже багато. Ізраїль ніколи не визнавав, що у нього є ядерна зброя. Якщо ви кажете, що у вас її не має, чого ви боїтесь?», - сказав Євген Корнійчук.

Проте самі ізраїльтяни Україну підтримують. «Люди, громадські організації та бізнеси, які допомагають Україні. Зі 100 тисяч тонн гуманітарки, яка була поставлена в Україну тільки 20% поставлено коштом ізраїльського уряду, — повідомили у посольстві України в Ізраїлі. – Релігійні ізраїльтяни традиційно за нас. Особливо релігійні, які відвідують Умань».

Військові їдуть на протезування до Ізраїлю

Зараз в Ізраїлі на протезуванні перебуває 6 українських військових. Поки що сторони погодили медичну допомогу для 20 захисників. 

«Ці люди кажуть, що їм було відмовлено в Європі. Тобто складні випадки, коли у людини не має руки по плече, і європейські фахівці відмовилися допомагати, бо у них не має технологій. Оскільки Ізраїль такими речами займається давно, у нього величезний досвід, вони це роблять», - розповів Надзвичайний і Повноважний Посол України в Ізраїлі Євген Корнійчук.

Від початку повномасштабного вторгнення росії в Україну 40 тисяч українців отримали прихисток в Ізраїлі. Станом на зараз в країні залишилося 15 тисяч українців. Проте, були й складнощі – Ізраїль на початку повномасштабних атак запровадив візи для наших громадян. Їх вдалося скасувати через суд.

«Міністр внутрішніх справ в односторонньому порядку ввела с початку війни електроні візи для українців. І це кричущий випадок, оскільки в той самий час громадяни Росії та Білоусі в’їжджали без віз. Це не стосувалося тих, які в’їжджали згідно із законом про повернення. Тобто мали право на ізраїльський паспорт. Посольство звернулося до Верховного Суду і через три місяці ми отримали схвальне рішення. І така практика була відмінена», - розповів посол.

В Ізраїлі, на відміну від країн Європи, не дають статус біженця, а називають українців туристами. І кожні три місяці міністерство внутрішніх справ автоматично продовжує їм візи ще на три місяці у цьому статусі. До того ж зараз українці мають право ще і працювати у сфері обслуговування.

Інформатор писав, що ситуація з військовою допомогою Ізраїлю може змінитися після 1 листопада.

Ірина Логуш

 

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube
Вінниця
Дніпро
Донецьк
Житомир
Запоріжжя
Івано-Франківськ
Київ
Кропивницький
Луганськ
Луцьк
Львів
Миколаїв
Одеса
Полтава
Рівне
Суми
Тернопіль
Ужгород
Харків
Херсон
Хмельницький
Черкаси
Чернігів
Чернівці