Ізраїль має багатий арсенал боротьби з іранською зброєю
Україна з самого початку війни очікує військової допомоги від Ізраїлю. Але ані різка критика з боку Володимира Зеленського, ані акції на підтримку України з вимогою надати їй системи ППО в самому Ізраїлі не змогли вплинути на позицію офіційного Єрусалиму. Чому так відбувається і чи є шанс на те, що ситуація зміниться?
Ще у березні цього року під час виступу у Кнесеті Володимир Зеленський закликав Ізраїль допомогти Україні. «Усі знають, що ваші системи ППО – найкращі», – наголосив президент України. Він мав на увазі розроблений разом зі США ізраїльський «Залізний купол» – один з трьох елементів багаторівневої системи протиракетної та протиповітряної оборони країни.
Але в Єрусалимі вирішили обмежитися гуманітарною допомогою Україні, відхиливши прохання Києва надіслати системи ППО та інше військове обладнання. Утримався Ізраїль також від введення економічних санкцій проти росії та багатьох російських олігархів, які мають другий дім в Ізраїлі.
Після масованих обстрілів 10-11 жовтня Україна знов звернулася до Ізраїлю з проханням допомогти із системами ППО "Залізний купол" та зенітно-ракетними комплексами Barak-8. Однак знов отримала відмову.
В Ізраїлі відкрито заявили, що не надаватимуть зброю Україні. Про це повідомив міністр оборони країни Бенні Ґанц. «Я хочу бути зрозумілим, ми не продавали зброю Україні, ми передавали їй гуманітарне та медичне обладнання, це має бути ясно. Але зброю ми не продавали. Ми можемо допомогти Україні «розумними» системами попередження про ракетний напад», – заявив Ґанц.
Крім того, проти постачання зброї Україні виступив лідер опозиції Ізраїлю та колишній прем'єр-міністр Біньямін Нетаньяху. Він зазначив, що зброя «може потрапити до рук Ірану». «Що стосується питання про зброю, завжди є ймовірність – і це траплялося знову і знову, – що зброя, яку ми поставили, зрештою опиниться в руках Ірану і буде використана проти нас», – сказав політик.
Радник міністра внутрішніх справ України Антон Геращенко в інтерв'ю УНІАН висловив подив щодо того, що Ізраїль не допомагає Україні протистояти російській агресії. «Кожен випадок удару по наших містах призводить до того, що народи західних країн вимагають більшої підтримки для нас. Окрім Ізраїлю. Хочу сказати відверто: я категорично не підтримую, не поділяю позицію уряду Ізраїлю. Вони не допомагають нам взагалі ніяк», – сказав Геращенко.
«Уряд Ізраїлю, країни, яка, в свою чергу, постраждала від геноциду єврейського народу, зараз просто спостерігає за геноцидом українського народу. Це Голокост українського народу. Не допомагають нічим. Думаю, що це не пройде непомічено», – вважає Геращенко.
Небажання Ізраїлю доєднатися до пулу країн, що поставляють Україні озброєння, пояснюється побоюванням того, які наслідки це рішення може мати на Близькому Сході.
За повідомленням New York Times, Ізраїль відмовився продавати свою зброю, бо боїться, що після цього Росія буде перешкоджати його повітряним ударам по цілях в Сирії, де російська армія досі присутня. «Росіяни сидять біля наших кордонів, в районі Голанських висот, у Сирії та вздовж берегів Середземного моря, військово-морські сили постійно поряд. Ізраїль не може перебувати у відкритому конфлікті з росіянами», – заявив ВВС ізраїльський військовий аналітик Алекс Фішман.
Ізраїльські військові інформують Росію про майбутні авіаудари в Сирії, використовуючи гарячу лінію, офіційно відому як «спільна російсько-ізраїльська робоча група із запобігання небезпечним інцидентам у Сирії». Збереження того, що в Ізраїлі називають військовою «свободою дій» у Сирії, є пріоритетом для служби безпеки країни.
Подібну думку нещодавно озвучив і політолог Андрій Піонтковський. «Ізраїль має свої секретні домовленості з Росією щодо поведінки обох сторін у Сирії. Ізраїль знищує там послідовно іранські об'єкти, російські війська цього не помічають. Це важлива для Ізраїлю проблема, Іран дуже серйозна загроза його безпеці. Він намагається зберегти цю домовленість з Росією. Не варто занадто різко його за це засуджувати. Коли Росія остаточно піде з Сирії – це зміниться», – вважає експерт.
Водночас піонтковський засудив публічну комунікацію Ізраїлю з цього питання. «Єдине, що мені не подобається: про це треба чесно сказати. Міністр оборони Ґанц виступив би із заявою, сказав би, як є: «Ми не можемо зараз поставити під загрозу нашу безпеку, у нас є домовленості з Росією важливі для нас, які в разі поставок зброї будуть порушені». Ні, він починає нести якусь нісенітницю, що ми боїмося, що наша зброя може потрапити в руки Ірану», – сказав політолог.
Для Ізраїлю існує червона лінія – це Іран, вважає глава МЗС України Дмитро Кулеба. Міністр наголосив, що будь-які коливання щодо допомоги Україні в Ізраїлі мають бути розвіяні. Зокрема, з огляду на те, що Іран став співучасником злочинної агресії проти України. «Якщо дійсно політика Ізраїлю полягає в послідовній протидії деструктивним діям Ірану, то час Ізраїлю відкрито стати на бік України», – наголосив Кулеба.
І якщо до відкритості справа ще дійшла, то деякі кроки назустріч співробітництву з Україною Ізраїль, здається, робити все ж таки почав. Днями з’явилася інформація про те, що 21 жовтня армія Ізраїлю завдала авіаудару по центру збирання іранських дронів у Сирії.
Про це йдеться у звіті Сирійського центру моніторингу за дотриманням прав людини (SOHR). В ньому говориться, що в західній частині провінції Ріф-Дамаск знаходилося обладнання для збирання безпілотників іранського виробництва. Ізраїльські ракети нанесли по цьому об'єкту прямий удар.
А в неділю, 23 жовтня, в The New York Times вийшов матеріал, у якому повідомляється, що Ізраїль надав Україні розвідувальні дані, необхідні для збивання іранських безпілотників. «Український урядовець, говорячи не під запис, заявив, що Ізраїль надав розвідувальні дані, корисні для націлювання на іранські безпілотники», – йдеться в повідомленні.
«Я думаю, що ми переоцінюємо важливість ізраїльської військової підтримки, тому що країна маленька, розміром з Київську область, і потужність їх виробництва не передбачає великого експорту», – вважає посол України в Ізраїлі Євген Корнійчук.
За його словами, зараз в Ізраїлі триває передвиборча кампанія, і після виборів та створення нового уряду Ізраїль активізує допомогу нашій державі, зокрема надасть ті системи озброєння, які Україні потрібні.
«Я не можу сказати, що Ізраїль нічого не робить з погляду співпраці у сфері безпеки. Питання військово-технічного співробітництва є найчутливішим, але я переконаний, що воно вирішуватиметься після формування нового уряду», – зазначив український дипломат.
Такої ж думки й ізраїльський журналіст Сергій Ауслендер. Він упевнений, що понад місяць Україні не варто розраховувати на зміну позиції Ізраїлю щодо військової підтримки. Оскільки 1 листопада в Ізраїлі проходитимуть парламентські вибори. Потім місяць піде на формування нового уряду. Весь цей час в Єрусалимі просто не буде кому приймати рішення.
А потім можливі варіанти. «Що стосується військової допомоги, то Ізраїль у цих питаннях страшенно не любить публічності, а любить у цих питаннях тишу. Я цілком допускаю, і до мене надходили різного роду уривки інформації, чуток, що така допомога надається. І полягає вона не тільки в обміні розвідданими», – розповів Ауслендер в ефірі телеканалу FREEДОМ. За його словами, Ізраїль не буде ніколи публічно це афішувати, адже у Росії досі є певні важелі впливу як на Ізраїль, так і на його ворогів. «Тому я ще раз цілком допускаю, що допомогу цю надають, просто про це голосно не говорять», – сказав журналіст.
За словами керівника Центру військово-правових досліджень Олександра Мусієнка, Україні необхідна інформація про іранські об'єкти військово-промислового комплексу, а також відомості про їх потужність, розташування, виробничі здібності. Можна сподіватися, що Ізраїль піде на зустріч Києву в цих питаннях.
Крім того, розповів експерт, Україні потрібна інформація від Ізраїлю про їхній досвід боротьби з іранськими безпілотниками, ракетами та іншою зброєю.
«Якщо Ізраїль не бажає надавати засоби протиповітряної оборони, зенітно-ракетні комплекси та «Залізний купол» або «Пращі Давида», які вони використовують – це одне. Однак у Ізраїлю точно є антидронові технології, які дають можливість переривати сигнали дрону з супутника», – зазначив Мусієнко.
Раніше Інформатор писав, як Іран допомагає росії у війні проти України.
Також ми писали про те, хто стане новим прем’єр-міністром Великобританії.
Ольга Чорна