До екокатастрофи був крок: Росія замість судна із зерном могла атакувати танкер з нафтою у Чорному морі

Росія могла випадково вдарити по одному з восьми танкерів, які перебували в Чорному морі, ураження будь-якого з них призвело б до масштабного витоку нафти у море поряд із берегами Румунії та України

Удар по судну з зерном
Росія пізно ввечері 11 вересня пошкодила судно з зерном

Росія могла атакувати танкер у Чорному морі замість судна із зерном, ураження якого 12 вересня підтвердив президент Володимир Зеленський. Протикорабельні ракети могли самостійно перемикнутися на більшу ціль та уразити танкер з нафтою, яка б витекла в море. До екологічної катастрофи був тільки один крок.

Про це пише Defense Express. Аналітики змогли повністю відновити картину подій, які відбувались ввечері 11 вересня, коли прийшовся удар по судну.

Спочатку телеграм-канал "Николаевский Ванек" повідомив, що ворог вдарив ракетою Х-22. Військово-морські сили ЗСУ згодом також заявили, що Росія атакувала судно крилатими ракетами, ймовірно Х-22, з літаків Ту-22. Спеціалізовані моніторингові канали повідомляли, що:

  • 11 вересня орієнтовно о 23:05 помітили російські Ту-22М3, які рухались західним курсом до пускових рубежів біля тимчасово окупованого Криму;
  • здійснили пуски ракет у напрямку острова Зміїний чи Півдня Одеської області;
  • через декілька хвилин - лягли на зворотній курс.

Повітряні сили ЗСУ писали, що Росія пошкодила судно о 23:03 11 вересня. Корабель перебував за межами Українського морського коридору та територіальних вод України.

"Можливо відновити його маршрут й побачити, що 11 вересня о 23:19 це судно, яке перебувало за 50 кілометрів від румунського берега, різко змінило курс. Це доволі чітко збігається з часом і відомим курсом пуску російським Ту-22М3 ракети Х-22", - йдеться в аналітичному матеріалі Defense Express.

Фахівці пояснили, як здійснюється пуск ракети Х-22 з Ту-22М3. Адже, Х-22 - це насамперед протикорабельна ракета, а не засіб терористичних ударів по українських містах. Тож для пуску Х-22:

  • оператор озброєння Ту-22М3 має за допомогою власної РЛС побачити ціль, тобто корабель;
  • почекати поки її захопить активна радіолокаційна головка самонаведення ракети Х-22;
  • лише після цього - здійснити пуск.

"Тобто, якщо навіть російський льотчик для атаки цивільного судна нібито обере балкер, немає гарантій того, що Х-22 не переведеться на більший танкер. Водночас питання чи може оператор озброєння російського Ту-22М3 провести реальну селекцію цілей чи пуск був просто по будь-якому судну, відкрите", - пояснили фахівці.

Також аналітики показали на прикладі морського трафіку станом на момент публікації, який вигляд має стандартна ситуація в морі в тому районі, де було підбите судно Aya:

танкер 1

"Загалом вісім танкерів (позначені червоним), ураження будь-якого з яких призвело б до масштабного витоку нафти у Чорне море поряд із берегами Румунії та України й екологічної катастрофи. При цьому слід враховувати, що для протикорабельних ракет характерно самостійне перенаведення на більшу ціль", - пояснили аналітики.

Удар по судну з зерном в Чорному морі

Український президент Володимир Зеленський вдень 12 вересня повідомив, що війська Російської Федерації вдарили по цивільному кораблю з пшеницею, який прямував до Єгипту. Російські ракети влучили у корабель, як тільки він покинув територіальні води України. Постраждалих, за попередніми даними, немає.

Зеленський додав, що саме Україна є одним із найбільших експортерів агропродукції до країн Близького сходу та Африки. Від постачання українського зерна напряму залежить продовольча безпека у цих регіонах. Президент закликав світ не дозволити Путіну використовувати пшеницю, як ціль для атак російських ракет і оприлюднив фото з наслідками ударів.

Ця атака показала, що Російська Федерація змінила тактику своїх повітряних ударів по акваторії Чорного моря. Тепер ворог б'є ракетами не по портовій інфраструктурі, а одразу по цивільних кораблях з агропродукцією. Російська армія використовує для таких атак стратегічні бомбардувальники ТУ-22М, запускаючи з них ракети Х-22. Про це повідомив Офіс президента. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube