Експерт з енергетики Андрій Закревський прогнозує розвиток альтернативних джерел енергії та децентралізованої генерацїі в Україні у 2025 році, в авангарді буде бізнес, але населення теж може долучитися до процесу
Голова Асоціація Нафта та газ України Андрій Закревський вважає, що у 2025 році в Україні будуть активно розвиватися зелена енергетика та децентралізована генерація. Бізнес стає дедалі менш залежним від відключень електроенергії. Проте частина населення теж може придбати деякі технічні засоби, які допоможуть проходити тривалий час без світла.
На думку експерта з енергетики Андрія Закревського, в середині січня буде сонячна погода, також з 25 грудня все довше триватиме світловий день. Це означає, що зменшиться споживання електроенергії, а сонячні електростанції вироблятимуть її більше. З кінця грудня ціна на електроенергію у Європі також має знижуватися, а це означає, що в умовах дефіциту електроенергії Україна зможе придбати з Європи її більше (бо зазвичай не дозволяють високі ціни, які Україна не може платити).
Втім, на думку Андрія Закревського, якщо війна не буде призупинена, то є вірогідність, що до кінця 2025 року або пізніше Росія зможе "добити" стару енергетичну інфраструктуру України. Це сприятиме розвитку децентралізованої генерації та альтернативної енергетики загалом - у це вкладає кошти великий бізнес, щоб не залежати від мінливих відключень. І таким прикладам слідуватиме малий бізнес.
Децентралізована (розподілена) генерація - це система виробництва і передачі електроенергії, яка налічує багато невеликих і малих енергооб'єктів, розташованих по всій Україні. Ця система передбачає велику кількість споживачів, що водночас є виробниками електрики та тепла для власних потреб, і мають можливість передавати надлишки виробленої енергії до загальної мережі. Її основний плюс - знищення одного об'єкта не буде критичним для енергосистеми. До децентралізованої генерації відносяться газопоршневі установки, газові турбіни, сонячні панелі та акамулятори, вітряки, когенерація (одночасне виробництво електроенергії та тепла). При цьому споживачі встановлюють власні джерела енергії. Населення на ці цілі може отримати пільгові кредити під 0% річних, малий і середній бізнес - під 5% річних.
"Як на мене, це остання важка зима для України. Перше - у нас залишилося трохи недобитої старої енергетичної інфраструктури. Я прогнозую, що росіяни це доб’ють. На жаль, через удари страждають найбільші трансформатори та лінії електромереж. На мою думку, чим скоріше б вже добили старі трансформатори, тим скоріше ми б вже диверсифікували свою електроенергію. Друге - зараз немає психологічного "вау-ефекту" від цих ударів. З 2025 року я прогнозую підвищення тарифів на енергозабезпечення для бізнесу. І це буде призводити до того, що бізнес масово почне встановлювати розподілену генерацію. Враховуючи те, що вартість грошей дешевшає, я думаю, що бізнес не буде надто спиратися на кредити всередині країни, тим більше, що за останні півроку влада України зробила необхідні кроки для того, щоб розкрити кордони для децентралізовано генерації електроенергії, тепла", - зазначає Андрій Закревський.
Як наголошує Закревський, уряд значно спростив процедуру закупівлі та побудови нової генерації. В першу чергу це стосується сонячних панелей (які можуть собі дозволити навіть звичайні громадяни), також і вітрових станцій, газогенераторів тощо. Експерт очікує на значне збільшення автономних і децентралізованих елементів генерації в Україні - в першу чергу завдяки бізнесу. У нас вже є сіткові рішення: флагмани великого бізнесу (Епіцентр та інші) вже відкрито заявляють, що вони роблять сітки децентралізованої генерації, і це буде спонукати інший бізнес слідувати за ними. Також в Україні вже є 150 міні-ТЕЦ в обласних центрах для живлення критичної інфраструктури. Також Уряд планує сприяти встановленню газових та дизельних генераторів потужністю по 1 МВт.
"Можна укладати прямі угоди на забезпечення себе зеленою енергією. Вони будуть призводити до урізноманітнення цін - денних, нічних (як в Європі). Це буде призводити до того, що середньозважений тариф буде дорожчати в Україні. Тому що у нас є проблема з маневровою генерацією. А вартість аварійної генерації у нас зараз десь 16 грн/кВт, як показали аукціони. Тому я думаю, що середньозважена ціна в Україні буде зростати і підбиратися до 16 грн. Скоро будуть прирівнюватися і європейські ціни. У нас будуть моменти і коли ціна буде копійчана (завдяки вітровій - зеленій) . А буде ціна і дуже велика, коли потрібно буде включати газові станції. Буде різноманіття цін у бік збільшення", - розповідає експерт про майбутнє користування бізнесом зеленою енергетикою. Він також наголошує на тому, що приватні компанії зелену електроенергію зможуть продавати у Європу за ринковими цінами.
Втім, більш скептично до розвитку децентралізованої генерації в Україні ставиться директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко. Він зазначає, що саме через небажання уряду впровадити європейську модель ринку Україна втратила можливість за ці роки збудувати мінімум 7 ГВт зеленої генерації та до 2 ГВт балансуючих потужностей на базі газових електростанцій. З цієї ж причини, всі нові урядові плани з розбудови децентралізованої генерації покриті туманом невизначеності. Він наголошує, на проблеми функціонування з липня 2019 року моделі внутрішнього ринку електроенергії, що передбачає постійні адміністративні й директивні цінові обмеження. У результаті, замість інвестицій дана модель генерує багатомільярдні борги, що вкрай ускладнює розвиток нової децентралізованої генерації, яка є ключовою для вирішення питання подолання дефіциту потужностей.
Народна депутатка Вікторія Гриб підкреслює, що борги "Укренерго" впливають на розрахунки перед виробниками зеленої електроенергії і це впливає на прийняття рішень щодо розбудови енергетики потенційними інвесторами. Заборгованість "Укренерго" за компенсацію виробництва електроенергії з альтернативних джерел перед держпідприємством "Гарантований покупець" вже перевищила 30 мільярдів гривень.
Дедалі більше людей замислюються про свою енергетичну незалежність. За словами Андрія Закревського, українці витрачають багато коштів на нову техніку, у т.ч. на iPhone. Замість цього за близько 40 тис. грн можна було б убезпечити себе на випадок відключень світла та придбати агрегати, здатні заряджати цю техніку. Фахівець радить купувати зарядні станції EcoFlow Delta 2. Також добре зарекомендували себе дешевші та менш потужні зарядні станції EcoFlow River 2. За допомогою таких станцій можна заряджати декілька електроприладів або забезпечити роботу на кілька годин більш енерговитратних побутових приладів. Важить станція менше за 4 кг, її зручно брати з собою. Ще радять зарядні станції марки Bluetti. Якщо така ціна непомірна, можна взяти простіші китайські аналоги. Також потрібно тримати декілька заряджених павербанків.
Андрій Закревський радить встановити собі на даху чи балконі сонячні панелі. З їхньою допомогою можна навіть заряджати EcoFlow, телефон, ноутбук від сонця, коли запроваджено відключення електроенергії. Для забезпечення себе електрикою достатньо двох сонячних панелей потужністю 300-400 Вт плюс китайський інвертор (зарядна станція). Навіть у похмуру погоду енергією сонця можна зарядити телефон.
Експерт наводить приклад, як бабуся взяла кредит на 310 тис. грн та поставила собі на даху будинку сонячні панелі потужністю 5 кВт. Це дозволить їй майже завжди бути зі світлом. Також сонячні електростанції ставлять на дахи багатоповерхових будинків (ОСББ): під час відключень світла це принаймні може забезпечити освітлення у під'їздах та, можливо, роботу ліфтів.
У приватних будинках завдяки сонячній панелі за відсутності централізованої подачі електроенергії можна навіть на деякий запустити котел для обігріву приміщення. За наявності світла котел можна використовувати погодинно та після відключення переводити в екорежим.
У сутації постійного дефіциту в енергосистемі України та майбутніх відключень експерт не радить сподіватися на електричне опалення. Для обігріву окремої кімнати універсальний засіб - це спиртовий камін (біокамін), бажано у оболонці з каменю - для якого потрібна спиртова суміш або сухий спирт, що виділятимуть тепло під час горіння. Він може коштувати від 1000 грн. При цьому ні в якому разі не слід пробувати палити дрова на такому каміні у квартирі та іншому закритому приміщенні - вони виділяють шкідливий дим, від якого можна отруїтися.
Для великих приватних будинків можна порадити автономні опалювачі LPJ, які працюють на пропан-бутановій суміші. Їх продають разом з електрогенератором та когераційною установкою, яка дає тепло. Але їх не слід встановлювати у квартирах.
Також українців закликають дотримуватись рекомендацій щодо ощадливого споживання електроенергії. Це допоможе зменшити необхідність застосування вимушених відключень. Раніше Інформатор публікував поради Андрія Закревського - як зробити свою оселю менш залежною від відключень електроенергії та зігрітися у холодну погоду взимку вдома. Також, на його думку, наприкінці 2025 року може збільшитися вартість комунальних послуг.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.