День Конституції України-2023: чи буде вихідний

Читать на русском

Через воєнний стан в Україні святкові дні скасували, тому 28 червня буде звичайним робочим днем, оплата за нього також зберігатиметься як за робочий, а не святковий, день

Читать на русском
календар 28 червня, ЗСУ, прапор України
Закон про скасування святкових днів був ухвалений Радою у березні 2022 року, колаж "Інформатор"

Через воєнний стан в Україні святкові дні скасували, тому 28 червня буде звичайним робочим днем, оплата за нього також зберігатиметься як за робочий, а не святковий, день

У зв'язку з введенням на території України воєнного стану, який продовжили до середини серпня, було прийнято рішення про скасування святкових днів, передбачених Кодексом законів про працю. День Конституції, який відзначається в нашій країні 28 червня, теж підпадає під цю заборону. Тому у цьому році, як і у минулому, додаткового вихідного на честь свята не буде.

Закон "Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану", який парламент ухвалив ще у березні минулого року, забороняє проведення будь-яких святкових заходів та перенесення вихідного дня після святкового або неробочого дня. 

Варто зазначити, що у 2023 році День Конституції припадає на середу, і навіть у звичайний час не передбачалося перенесення робочого дня.

Воєнний стан в Україні

24 лютого минулого року в Україні було введено воєнний стан, а його термін дії постійно продовжують. У травні Рада ухвалила знову таке рішення - воєнний стан та мобілізацію в нашій країні продовжили ще на 90 днів. Згідно з цим рішенням, воєнний стан та мобілізація триватимуть до 18 серпня 2023 року.

Робочі години та відпочинок в період дії воєнного стану

В Україні тривалість робочого часу та відпочинку регулюється законодавством. В період воєнного стану деякі з цих норм можуть бути змінені. Основні положення:

  1. Робочий час: За звичайних умов тривалість робочого часу не повинна перевищувати 40 годин на тиждень. Проте, на об’єктах критичної інфраструктури, за певних умов, нормальна тривалість робочого часу може бути збільшена до 60 годин на тиждень з пропорційним збільшенням заробітної плати.

  2. Скорочений робочий час: Для працівників зі скороченим робочим днем на об’єктах критичної інфраструктури, передбачений скорочений робочий час до 40 годин на тиждень з пропорційним збільшенням заробітної плати.

  3. Вихідні дні: Роботодавець має право встановлювати час початку та закінчення робочого дня для своїх працівників.

  4. Відпочинок: За звичайних умов, працівники повинні мати щонайменше 42 години поспіль вихідних днів протягом тижня. Проте, на період воєнного стану, тривалість вихідних може бути зменшена до 24 годин.

  5. Відпустка: Працівники мають право на щорічну оплачувану відпустку. Роботодавець може обмежити тривалість відпустки на поточний робочий рік до 24 календарних днів і відмовити у наданні невикористаних відпусток за попередні роки. Проте, у відпустці у зв'язку з вагітністю та пологами, а також для догляду за дитиною до трьох років, не можуть відмовити.

  6. Неоплачувана відпустка: Процедура надання неоплачуваної відпустки регулюється законом. Працівник може попросити про неоплачувану відпустку на будь-який строк, проте у період дії воєнного стану обмеження на рік становлять 15 днів. Роботодавець зобов'язаний надати працівникові, який виїхав за кордон або набув статусу ВПО, неоплачувану відпустку до 90 днів за його вимогою.

 

Нагадаємо, раніше "Інформатор" писав, що в Україні внесли зміни до дати святкування Дня медика. Згідно з Указом, який підписав президент Володимир Зеленський, замість 18 червня, професійне свято лікарів буде відзначатися 27 липня. Однією з мотивацій цієї зміни є бажання віддалитися від російських стандартів.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.