Демографічна катастрофа: як вторгнення росіян погіршило демографічну кризу в Україні та що тепер буде

На контрольованій урядом України живе 29 мільйонів людей, мільйони втекли за кордон або живуть в окупації

Демографічна катастрофа в Україні
Вступ до Євросоюзу став би важливим для України в економічному плані

Україна страждала від демографічної кризи ще до початку повномасштабного вторгнення Росії. Проте війна перетворила цю кризу на катастрофу. Мільйони українців втекли за кордон, рятуючись від війни, або перебувають під російською окупацією.

Про це пише німецьке видання Der Spiegel. Видання нагадує, що на початку 1990-х років в Україні мешкало 52 мільйони людей, але зараз на підконтрольній території залишилося тільки 29 мільйонів жителів. Не менше семи мільйонів втекли за кордон, а п'ять мільйонів живуть під російською окупацією, десятки тисяч цивільних та військових загинули на війні.

Керівник Інституту демографії та соціальних досліджень у Києві Елла Лібанова сказала виданню, що населення промислово розвиненої країни скорочується, коли показник народжуваності падає менше, ніж 2,1 дитини на жінку. В ЄС цей показник трохи менше ніж 1,5. В Україні все набагато гірше – через війну цей показник менший за одиницю, тому депопуляція неминуча. Втім, те саме чекає й на Росію, яка просто має в чотири рази більше населення, тому трохи розтягне агонію.

Лібанова вважає, що потрібно не тільки створити належні умови для українського народу, але й заохочувати інших людей переїжджати в Україну. Проте спочатку повинна закінчитися війна. Ніхто не поїде в країну, яка перебуває під загрозою нападу.

Навпаки, варто тільки відкрити кордони, як втече ще більша кількість людей. Вступ до Євросоюзу став би важливим для України в економічному плані – це дозволило б стимулювати зростання та модернізувати економіку, що спокусило б мігрантів повертатися додому.

Доречі, раніше Лібанова прогнозувала, що в 2033 році в Україні в межах кордонів 1991 року проживатимуть не більше 35 мільйонів громадян. І цей прогноз, на її думку, є оптимістичним. Лібанова також неодноразово попереджала, що через виїзд за кордон мільйонів українських жінок із дітьми, що стався після початку війни, Україна може зіткнутися з демографічною кризою.

Станом на 31 грудня 2023 року в Україні народилося 187 387 дітей, повідомив 31 січня Opendatabot із посиланням на інформацію Міністерства юстиції. Це на 32% менше, ніж 2021 року: тоді народилося 273 772 немовляти. Загалом скорочення народжуваності фіксують в Україні з 2013 року. Відтоді й до початку повномасштабної війни в лютому 2022 року щорічно народжувалося на 6–7% менше дітей.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube