Дефіцит антибіотиків: із київських аптек зникли дитячі препарати у сиропах

Наявність у аптеках Києва препаратів Аугментин, Цефікс, Цефодокс, Мелоклав, Амоксиклав для дітей Інформатору не підтвердили, в інших містах теж відсутні ті чи інші антибіотики

Дефіцит антибіотиків
Запаси ліків розкупили, нові поставки запізнюються через брак сировини - колаж з використанням фото Gettyimages.com

Зі столичних аптек зникли деякі антибіотики. Зокрема зараз складно купити антибіотики в сиропах, які застосовуються для лікування дітей. Це, наприклад, Аугментин es 400 і 600 мг, Цефікс, Цефодокс, Мелоклав 400, Амоксиклав 400 та інші. В інших містах ситуація поки що менш напружена, але й там у багатьох аптеках препарати закінчуються. 

Причин кілька. По-перше, закінчилися старі запаси «дитячих» антибіотиків — у багатьох аптеках їх розкупили ще напередодні запуску продажу за рецептами.

По-друге, багато аптек особливо не поспішають поповнювати запаси, оскільки антибіотики в сиропах - сегмент досить вузький, і влітку масового попиту на них немає, - каже голова профільної асоціації ФармРаду Олена Пруднікова.

По-третє, знизилися постачання препаратів до України: 

"Це пов'язано з глобальним дефіцитом сировини для антибіотиків у сиропах, з якими зіткнулися виробники", - пояснили в аптечній мережі "Подорожник".

дефіцит антибіотиків
В більшості аптек Києва немає антибіотиків для дітей, в інших містах теж спостерігаються ознаки дефіцита. Фото: Gettyimages.com

Київські педіатри не знають, чим лікувати дітей 

«Виписуємо рецепти на звичні антибіотики, а батьки не можуть купити їх в аптеках. Доводиться призначати менш ефективні форми, також шукаємо антибіотики у благодійних фондів із запасів гуманітарки», - розповіла педіатр однієї зі столичних клінік Марина. 

Аугментину немає, Цефодокс залишився в одній аптеці.

«Для дітей віком до 12 років антибіотики у таблетках не підходять. Їм призначають лікарську форму у сиропі. Але батьки скаржаться, що не можуть знайти більшість таких препаратів – ні за рецептом, ні без. Немає, наприклад, Аугментину es 400 і 600 мг, Цефікса, Цефодокса, Медіклава 400, Амоксиклава 400, тобто основних препаратів, якими ми лікуємо інфекційні запалення у дітей. Аугментин es 200 у суспензії можна знайти, але менш ефективний, крім того, доводиться призначати великі дози», — розповідає педіатр однієї з київських клінік Марина.

На майданчику liki 24 (моніториться наявність ліків в аптеках по всій Україні) по пошуку Агментин es 400 або 600 мг у Києві видає результат «немає в наявності».

На сайті "Аптеки Доброго дня" Аугментин es 400 мг є. Але якщо вибрати опцію «самовивіз» та вказати в геолокації Київ, то з'являється рядок «у цьому місті немає аптек для самовивезення». 

Те саме за кур'єрською доставкою. При цьому пропонується замовити доставку цього препарату «Новою поштою» (вартість доставки – від 70 гривень).

Ми замовили препарат через форму на сайті аптеки. Через якийсь час передзвонив оператор, і запропонував одразу внести 100% оплату за препарат. Тільки у цьому випадку його відправлять протягом 1-2 днів. Представник мережі також пояснив ситуацію із «дитячими» антибіотиками. 

«У Києві немає ні більшості видів Аугментину у суспензії, ні «Цефодоксу», ні інших сиропів. Основні запаси розібрали ще перед запуском рецептурних продажів, нових поставок поки немає, і коли вони будуть - невідомо. Ліки поки що є в регіонах, наприклад, у Полтаві, Дніпрі, Харкові, Запоріжжі. Але з регіональних підрозділів можуть відправити ліки лише за повною передоплатою», — сказали нам у мережі «Аптека доброго дня».

Аугментин es 400 мг в суспензії недоступний для замовлення через «Аптеку 911» та «Аптеку низьких цін».

«Препарату немає, постачання очікуються, але поки що немає інформації, коли саме він з'явиться», — повідомили нам у цій мережі.

По іншим препаратам ситуація така: 

  • Аугментин es 200, за даними liki 24, у Києві є. Його можна забронювати в кількох десятках столичних аптек (скажімо, Аптеці доброго дня, «Подорожник», АНЦ, «Анрі Фарм», «Копійка» та ін.). Вартість – 160-211 гривень за упаковку залежно від аптеки.
  • Те саме з Цефіксом. За даними liki 24, у київських аптеках є «дорослий» препарат у капсулах. А от щодо лікарської форми в суспензії, то по пошуку видає результат «немає».
  • Цефодокс в суспензії 500 мг теж ніде по Києву немає. Цефодокс у суспензії у дозуванні 1000 мг виявився лише в одній столичній аптеці — КП «Фармація» за адресою вулиця Ісаакяна, 2.
  • Медоклав є лише у таблетках, у суспензії – ні.
  • Амоксиклав у сиропі по Києву є, але в низьких дозах - 250 мг. У дозі 400 мг в аптеках немає. 

В інших містах стан справ різний. Наприклад, Цефодокса в дозах 1000 мг немає практично по всій країні. Спроби знайти препарат в аптеках Вінниці, Запоріжжя, Львова, Харкова, Хмельницького, Ужгорода, Одеси, Черкас успіхом не увінчалися. Цефіксу 100 мг у суспензії немає в Ужгороді, Чернігові, Одесі, Харкові, але він є у Вінниці та Запоріжжі.

У невеликих містах та селах ситуація менш гостра. Наприклад, і Аугментин, і Цефодокс, і Амоксиклав та інші ліки пропонуються до бронювання в аптеках Димера, Яготина, Переяслав-Хмельницького Київської області.

 

Куди зникли антибіотики і коли зникне дефіцит

Чому ходові антибіотики раптом стали дефіцитними? В «Аптеці доброго дня» пояснили, що більшість запасів розкупили ще напередодні запуску продажів за рецептом з 1 квітня.

«Тоді масово розбирали ліки, кому вони потрібні, та кому ні, «про запас». Нові партії надходили дуже невеликі. Тому рано чи пізно препарати закінчилися. Коли будуть нові поставки – неясно. У нас такої інформації поки що немає», — зазначили у цій аптечній мережі.

Нагадаємо: з 1 квітня в Україні запустили е-рецепти на всі рецептурні препарати (хоча паперові рецепти також продовжують діяти до закінчення воєнного стану). І на цій хвилі посилився загальний контроль за відпусткою рецептурних ліків, зокрема антибіотиків.

Застосування антибіотиків без призначення лікаря, «про всяк випадок», коли ними лікують нежить чи грип, не виправдане і навіть небезпечне. Це не тільки не допомагає одужати, а й провокує резистентність (тобто звикання) до препаратів. У результаті антибіотики втрачають ефективність, і, коли вони дійсно потрібні, доводиться застосовувати все більш серйозні ліки, наприклад антибіотики другого і третього ряду. Це величезна проблема світового масштабу, і вітчизняне МОЗ уже давно оголосило курс на боротьбу з безконтрольним застосуванням антибіотиків.

Але напередодні введення е-рецептів люди кинулися в аптеки скуповувати ліки про запас, через що продажі зросли в 3-3,5 рази.

«Причина й у тому, що дуже складно було розраховувати плани продажу цього року. Отже, і плани виробництва. Значна частина дітей залишила територію України. Ті, хто залишився, були максимально роз'єднані і не заражали один одного інфекціями. Від цього відштовхувались у прогнозах під час планування. Але реальність виявилася іншою. Діти за фактом перебували поза спілкуванням 2 ковідних роки і вже 1,5 роки війни, дитячий імунітет знизився, і навіть найменший контакт з інфекцією призводить до захворювання та поширення. Тому потреба в антибіотиках виявилася вищою за очікувану», – розповів нам директор з маркетингу та продажу фармкомпанії «Алкалоїд Київ» Артем Матвєєв.

черги в аптеки наприкінці березня 2023
Після ажіотажу на антибіотики наприкінці березня, напередодні запровадження е-рецептів, попит значно знизився. Фото: Gettyimages.com

Голова профільного об'єднання ФармРаду Олена Пруднікова каже, що проблема може бути й у тому, що аптеки просто втратили інтерес до «дитячих» антибіотиків

«Після запуску продажів антибіотиків строго за рецептом багато аптек переглянули свої плани із закупівель. Нікому не цікаво заморозити чималі кошти у товарі, оборотність якого різко впала. А із дитячими антибіотиками саме така ситуація. Продаються вони лише за рецептом, влітку піку захворюваності немає, тобто масового попиту на ліки не спостерігається. Тому аптеки і не поспішають закуповуватись неходовим зараз товаром. Вважають за краще вкладати вільні гроші в більш затребувані ліки. Тим більше, що «зайвих» грошей аптеки зараз не так багато. Практично у всіх впали обсяги продажів, багато хто навіть знижує зарплати фармацевтам», — пояснила Пруднікова.

Пруднікова прогнозує, що поступово ситуація з антибіотиками вирівнюватиметься, і повністю стабілізується, швидше за все, до осені. При цьому асортимент може скоротитися. 

«Братитимуть по кілька позицій найзатребуваніших ліків, а не триматимуть повну лінійку «для вибору», — підсумувала Пруднікова.

 

Глобальні проблеми також мають вплив

У той же час в аптечній мережі «Подорожник» кажуть, що не можуть поповнити запаси антибіотиків у суспензіях, оскільки їх немає або мало постачальників. 

«Наразі спостерігається глобальний дефіцит сировини для виробництва саме цієї лікарської форми антибіотиків. Світові фармконцерни постачають насамперед ключові для них ринки, до яких Україна не належить. Тому є складнощі із замовленням товару», — зазначили у мережі.

До складу багатьох антибіотиків у суспензіях входить клавуланова кислота, основними виробниками яких є Китай та Індія. Ще на хвилі пандемії відзначалися перебої з виробництвом та постачанням цієї сировини, що було пов'язано з підвищеним попитом на інгредієнт на місцевих ринках. Минулого року деякі китайські виробники додатково зменшили відвантаження на зовнішні ринки. Тому вже з осені 2022 року почав наростати дефіцит. Очікується, що ситуація почне нормалізуватися тільки в кінці літа. При цьому не виключається, що сировина подорожчає, а отже, можуть подорожчати й антибіотики. Поки що ж київські педіатри шукають вихід із ситуації.

«Доводиться призначати препарати у менш ефективних дозах. Такі ліки доводиться давати дітям вищими дозами, що, звичайно, як мінімум, незручно. Та й процес одужання може тривати більше часу. Також антибіотики можна знайти у деяких благодійних фондів із запасів гуманітарки, їхнім батькам дають безкоштовно. Також батьки моніторять ситуацію, і якщо з'являється можливість. Замовляють доставку антибіотиків з інших міст, хоча це й коштує дорожче», — розповіла столичний педіатр Марина.

Раніше Інформатор розповідав про дефіцит йодіду калія, що зник із аптек після слів Володимира Зеленського про намір росіян підірвати Запорізську АЕС. 

Також ми повідомляли про штучні черги, що утворилися біля аптек великих міст наприкінці березня через інформацію про нібито повну заборону продавати медичні препарати без рецепту. Наприклад, такі черги спостерігалися майже біля всіх аптек Дніпра.  

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube