У соцмережах ширяться заклики палити ТЦК - це прояв гібридної агресії РФ: думки політиків та експертів

Протягом вихідних в Україні сталися три гучні напади на військкомати та їхніх працівників, загинув військовослужбовець, є й поранені. Росія намагається ще більше розхитати ситуацію з мобілізацією

напади на тцк
Росіяни закликають українців палити ТЦК

В Україні після останніх скандалів з атаками на ТЦК й вбивства військкома на Полтавщині українцям почали масово приходити СМС-розсилки з Росії. У повідомленнях росіяни закликають палити військкомати. Це нібито має спасти життя громадянам України.

Про те, що ворог намагається залучити людей до антидержавної діяльності стало відомо 3 лютого. В соцмережах українці публікують отримані повідомлення.

"Спали ТЦК, збережи життя собі і своїм близьким! Не будь розхідним матеріалом США та Зеленського!", - йдеться у повідомленнях від росіян.

Спам з РФ
Спам з РФ

Що взагалі відбувається навколо ТЦК?

1 лютого на автозаправці в Пирятині у Полтавській області чоловік застрелив військового ТЦК і втік з одним із мобілізованих, яких супроводжував цей солдат. Через кілька годин підозрюваних затримали, під час обшуку в них вилучили гранати, мисливську рушницю та патрони. У Полтавському ТЦК розповіли, що постраждалому одразу надали невідкладну допомогу, викликали швидку і поліцію. Але лікаря, які прибули на місце, вже не змогли врятувати життя. Фігурантам справи загрожує від 7 до 15 років ув'язнення.

Речник Полтавського ТЦК Роман Істомін розповів журналістам, що загиблий військовий родом із Полтавщини й був 1985 року народження. Він пройшов строкову службу, і у 2023 році був мобілізований. Військово-лікарська комісія визнала його обмежено придатним, тому чоловіка призвали до служби в місцевому ТЦК. У загиблого військового ТЦК залишилася дружина, діти та батьки.

Також того самого дня, 1 лютого, внаслідок вибуху в Рівненському ТЦК загинула одна людина, а ще шестеро отримали поранення. Один із потерпілих у Рівному перебуває у важкому стані, про що 3 лютого повідомив головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський.

Наступного дня, 2 лютого, внаслідок вибуху невстановленого предмета біля будівлі ТЦК у Павлограді один чоловік отримав поранення. За словами Сирського, стан пораненого в Павлограді стабільний, а завдані травми - неважкі.

Реакція військового керівництва України

3 лютого головнокомандувач Збройних сил України Олександр Сирський відреагував на останні напади на територіальні центри комплектування та соціальної підтримки. Він назвав такі атаки на ТЦК ганебними та наголосив, що насильство щодо військовослужбовців є неприпустимим, а тому головком розраховує на розслідування цих злочинів та вимагає покарання винних.

Сирський висловився й щодо мобілізації, він нагадав, що ЗСУ роблять все можливе, щоб захистити нашу державу й український народ. Але в умовах повномасштабної війни це неможливо без заходів мобілізації.

"В ЗСУ роблять все, щоб в ході мобілізаційних заходів не допускати випадки порушення прав людини. Сухопутні війська намагаються долати існуючі проблеми в роботі ТЦК, виправляти помилки, працюють над покращенням якості роботи ТЦК. Втім загальнодержавна справа захисту України неможлива без всенародної підтримки армії та поваги до військовослужбовців", - резюмував Головнокомандувач.

А командувач Сухопутних військ ЗСУ Михайло Драпатий заявив, що суспільство не має права мовчки спостерігати за наростаючою хвилею зневаги до захисників України. Він вважає, що подібні скандали має бути гостра та справедлива реакція, щоб вони більше не повторювалися.

"Ми вже бачили випадки приниження та агресії щодо наших захисників, але я не бачив гострої реакції суспільства на це. Тепер маємо прямі збройні напади. Так діє ворог. Він працює з нами і поміж нас, поки ми роздивляємось, хто що лайкнув. Без справедливого покарання вбивць, зловтішників і зрадників ми отримаємо ще більше вбитих в тилу побратимів. В інших містах. В інших кварталах. На заправках, у супермаркетах, у під'їздах, на вулицях, які ми називаємо іменами Героїв", - написав Драпатий.

Політики та експерти критикують систему й вимагають змін

Народна депутатка Мар’яна Безугла, відома різкою критикою військового керівництва, заявила, що вбивство військкома на Полтавщині - це результат роботи Територіальних центрів комплектування. Пізніше вона закликала не заплющувати очі на тотальну військову корупцію в ТЦК та СП, влаштування "своїх", піраміду поборів у сухопутних військах та вкотре наїхала на Сирського.

"Взагалі, слід забрати сховані в сухопутних військах ТЦК до Міноборони, скоротити майже 100 тисяч персоналу, очистити цей смітник. Не уявляю, як новий командувач Драпатий таке зробить, коли Сирський за п’ять років (!) управління сухопутними військами дозволяв напрямку занепадати, мав своїх "гаманців", толерував ручні кадри, і зараз не помічає внутрішніх проблем, блокує аудит, перепідпорядкування ТЦК та диджиталізацію", - написала Безугла.

Щодо скандалу навколо ТЦК висказався й офіцер ЗСУ, експерт в галузі БПЛА Юрій Касьянов. Він заявив, що сама ідеологія і практика мобілізації потребує серйозних змін, тому що вона несправедлива, і відтак неефективна.

"Не повинні ТЦК-шники бусфікувати військовозобов'язаних - це незаконно, і негідно військових. Кому потрібні такі "захисники", яких спіймали і насильно відправили на війну? Мобілізація має бути максимально справедливою: на обліку повинні стояти всі без винятку військовозобов'язані, з 20 (щонайменше) до 55 (щонайбільше) років. Включно з тими, хто перебуває за кордоном. Адже можна всіх поставити на облік, у нас же діджиталізація, правда?..", - заявив експерт.

На його думку, повістки мають надсилатися методом жеребкування, наприклад, як у США, де лотерейна система мобілізації давно працює. В такому випадку не буде ніяких довідок про непридатність, ніякої броні, ніякого економічного бронювання.

"Прийшла повістка - ось тепер, будь ласка, йди на ВЛК, доводь, якщо хочеш, що ти хворий, або в тебе троє дітей, або ти можеш розраховувати на бронь...", - підкреслив Касьянов.

Скандальний Олексій Арестович теж сказав свою думку щодо вбивства військовослужбовця на Полтавщині. Він назвав інцидент трагедією, яка, "на жаль, була практично неминуча".

"Рішення, прийняті 2022 року, вели нас до неї послідовно і неухильно, наростаючи, як снігова куля. Всі дурні крикливі мрії про те, що військові прийдуть і порядок наведуть, і "всіх постріляють" закономірно закінчилися тим, що почали стріляти у військових. Все це - ціна за те злочинне рішення, ще 2022 року, коли військових зобов'язали забезпечувати привід у ТЦК і коли людина у військовій формі із захисту стала загрозою", - стверджує Арестович.

Гостро висловився й журналіст та військовослужбовець Вахтанг Кіпіані. Він заявив, що вбивство військовослужбовця ЗСУ і теракт проти ТЦК - це підстава провести "моніторинг всіх акаунтів, які зловтішаються смерті нашого військового. Ті що закордоном - забанити, оголосити підозри й поступово витягувати через Інтерпол".

"Такі випадки дуже добре проявляють позицію кожного, а інтернет дає можливість зрадникам себе підсвітити. І це треба використовувати", - процитував Кіпіані Марію Берлінську.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube