Можливе продовження зниження цін бензин та дизель на стелах АЗС України в межах 1 грн/л, залишається потенціал до зниження ціни на автогаз на 50-70 коп./л
Напередодні великодніх свят світові ціни на нафту знову почали зростати через перегляд квот ОПЕК та нові санкції США проти Ірану. Водночас на українських АЗС дизель та бензин все ще мають потенціал до здешевшання. Ціни на автогаз також зберігають потенціал до зниження, проте він значною мірою нівелюється послабленням гривні відносно євро та долара.
На минулому тижні 8 країн-експортерів нафти, що входять до картелю ОПЕК+ вирішили відкоригувати плани з видобутку. Починаючи з квітня 2025 по липень 2026 Саудівська Аравія, Росія, Ірак, Об'єднані Арабські Емірати, Кувейт, Казахстан, Алжир та Оман повинні будуть скоротити видобуток на 196-520 тис. барелів на добу залежно від місяця. Якщо таке скорочення буде проведено повною мірою, це значно компенсує попередні плани щодо збільшення видобутку на 411 тис. барелів та суттєво підтримає нафтові ціни у травні.
Нафтові ціни також підштовхнули й новини про нові санкції США проти експорту іранської нафти, в тому числі й проти нафтопереробного заводу в Китаї. Дональд Трамп прагне звести експорт іранської нафти до нуля на тлі відновлення переговорів з Іраном щодо його ядерної програми.
Разом з цим інвестори все ще зважають на ризики повноцінної торгової війни США та Китаю, які є найбільшими у світі споживачами нафти. Ескалація митого конфлікту між найбільшими економіками світу може призвести до збільшення інфляції та сповільнення зростання світової економіки. Міжнародна енергетична агенція заявила, що у цьому році ціни на нафту будуть найнижчими починаючи з 2020 року, коли попит скоротився через пандемію COVID-19.
Директор консалтингової групи "А-95" Сергій Куюн каже, що гуртові ціни в Україні вже синхронізувалися з європейськими, тож значної динаміки на гуртовому ринку на цьому тижні він не очікує. Разом з цим за словами експерта, на цьому тижні можливе продовження зниження цін бензин та дизель на стелах АЗС в межах 1 грн/л.
“За нашими розрахунками, якщо до кінця квітня ціна на нафту Brent протримається на рівні $65/барель, то в травні варто очікувати здешевшання пального на 3 грн/л. Зниження на одну гривню ми на минулому тижні вже пройшли, тож десь в межах гривні вони могли б рухатись і на цьому тижні. Попри зростання курсу євро такі можливості є”, - каже Сергій Куюн.
Засновник групи компаній "Прайм" Дмитро Льоушкін погоджується з ним щодо того, що пальне на цьому тижні може здешевшати ще на 1 грн/л. Проте зауважує, що загострення ситуації на Близькому Сході чи інші фактори, що повернуть котирування нафти Brent до значення $70/барель, можуть загальмувати це здешевшання.
“Математично мережі АЗС би мали вже з понеділка знизити ціну на 1 грн/л, оскільки паливо, яке вони закупили за дешевими цінами вже доїхало до АЗС. А чи зроблять вони це, коли нафта знову дивиться в бік зростання, сказати складно”, - каже Дмитро Льоушкін.
Він зазначає, що очікує деякого пожвавлення продажів палива на фоні Великодня, але воно буде незначним. Загалом, у квітні 2025 відносно квітня 2024 зниження споживання пального складе 10%.
“Sonatrach оголосила свої ціни на квітень за кілька днів до падіння цін на нафту. В країнах ЄС ціни нижчі, але газ звідти ще має доїхати. Тож передумов до зниження ціни на газ наразі немає. Той потенціал, що був нівельований зростанням курсу євро”, - каже аналітик консалтингової групи "А-95" Артем Куюн.
За словами засновника системи торгівлі скрапленим газом Sintonec LPG Михайла Шубана, на цьому тижні в гурті очікується стабільність з невеликими коливаннями в межах 300 грн/тонна. Крім цього Шубан вважає, що на АЗС залишається потенціал до зниження ціни на автогаз на 50-70 коп./л. Бізнесмен зауважує, що через значне потепління густина пропан-бутану знизилась, це означає що в тонні зараз більше літрів ніж у холодну погоду. Цей фактор також штовхає ціни в бік зниження та дещо нівелює фактор курсу валют.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.