Інформатор хотів отримати відповідь від МВС на питання, пов’язане з дорогою землею у Києві, натомість потрапив у бюрократичні кола з зайвою витратою часу та паперовими листами
Інформатор звернувся до Міністерства внутрішніх справ України з запитом про надання інформації щодо великої та дорогої земельної ділянки у Києві на 1,2 млрд грн, до якої має відношення підпорядкований заклад освіти. Ніщо не віщувало проблем, адже це щоденна практика як для нашого видання, так і для держслужбовців – відправляти запити та отримувати відповіді на них. Втім, спочатку виявилося, що наш запит електронною поштою не відповідає вимогам МВС, потім з’ясувалося, що зареєструвати його не можуть, а після довелося взагалі відправити наші питання на папері Укрпоштою в МВС.
13 червня ми відправили запит електронною поштою до Міністерства внутрішніх справ України у звичайному для нас вигляді – на фірмовому бланку та з печаткою підприємства – на вказану для запитів електронну адресу. Невдовзі з Управління документування службової діяльності МВС України зателефонували. Там зазначили, що запитувана нами інформація не підпадає під дію Закону України «Про доступ до публічної інформації», відповідно попросили переробити наш документ, прибрати звідти печатку юридичної особи, від якої працює Інформатор, та відправити новий документ на пошту Департаменту документообігу та контролю МВС України (не ту, що для запитів на публічну інформацію).
В Управлінні зазначили, що на відміну від запиту на публічну інформацію, на який мають відповісти у строк до 5 робочих днів, на наш лист можуть відповідати до 30 днів, та наш лист будуть розглядати інші підрозділи у структурі МВС. Але його зареєструють та дадуть відповідь. Далебі, ми можемо і почекати з відповіддю, головне її отримати.
Після цього знову зателефонували з МВС ще раз (але інша людина), вже реєструючи наш документ. Але повідомили, що це не запит на інформацію, адже така інформація не зафіксована та потребує додаткових роз’яснень від Міністерства. Відповідно ми зможемо отримати відповідь у строк до 30 днів. Та запитали, чому на листі стоїть печатка юридичної особи (засновника нашого ЗМІ), яке має не таку ж назву, як ІА «Інформатор». Ми розповіли, що все трохи переробляємо документ як звернення та відправимо на іншу електронну адресу. По розмові ми відправили оновлений документ на вказану електронну адресу.
Тут підкреслимо, що у МВС немає спеціальної електронної скриньки для отримання кореспонденції від журналістів, як це є у більшості держструктур. Відповідно журналісти для МВС такі ж звичайні громадяни, як і всі інші. А можливості отримати інформацію швидше у них немає.
Вже за годину у відповідь на наш новий лист з запитаннями до МВС щодо земельної ділянки у Києві нам надійшла відповідь від Департаменту документообігу та контролю МВС. Там повідомили, що наш лист реєструвати не будуть, адже це не відповідає вимогам законодавства, тож не зрозуміло було, а чи отримаємо на нього відповідь. А також порадили надіслати його фізично до Києва за допомогою звичайної пошти.
«Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та їх посадові особи зобов’язані діяти виключно в межах повноважень і у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з пунктом 45 Типової інструкції з документування управлінської інформації в електронній формі та організації роботи з електронними документами в діловодстві, електронного міжвідомчого обміну, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 17 січня 2018 р. № 55:
«45. Факсограми та інші електронні документи, що надходять електронною поштою без/з електронним цифровим підписом (кваліфікованою електронною печаткою), реєстрації не підлягають.»
В системі електронного документообігу апарату МВС можуть реєструватись листи, які надійшли через систему взаємодії органів виконавчої влади або поштою», - зазначили у відповіді з Департаменту документообігу та контролю МВС України, а ще дали посилання з вимогами до оформлень запитів та звернень до МВС.
11 червня 2024 року у Київській міській прокуратурі повідомили, що вони відсудили землі рекреаційного призначення у Дарницькому районі Києва вартістю понад 1,2 млрд грн та площею майже 30 гектарів. У 1998 році Київська міська рада передала цю територію в постійне користування Національній академії внутрішніх справ для рекреаційного призначення, а саме для обслуговування та експлуатації бази відпочинку та оздоровлення курсантів.
Втім, як виявилося, на державній землі приватні забудовники зводили житлові будинки під продаж квартир у них. Мова йде про ЖК «O2 City Village» і ЖК «O2 Residence» на 22 км Харківського шосе у Дарницькому районі Києва. Забудовник – SAGA Development Андрія Вавриша. А виконавчим директором у цій будівельній компанії працює Олександр Горган – колишній голова Київської ОДА (2016-2018) та ексдепутат Київської облради (2015-2020).
За повідомленням прокуратури, Господарський суд Києва зобов’язав Національну академію внутрішніх справ «привести територію у придатний для використання стан» та повернути державі. Тож у нас виникли логічні запитання, які наслідки матиме вердикт Госпсуду Києва для Національної академії внутрішніх справ, забудовника SAGA Development та людей, які придбали квартири у ЖК «O2 City Village» і ЖК «O2 Residence». Крім МВС, ми відправили наші запити й до SAGA Development та Академії з кількома питаннями, а саме:
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.