В Нацбанку розраховують, що підвищення ставки буде щонайменше спонукати банки підвищувати рівень відсотків за депозитами
У четвер 12 грудня правління Національного банку ухвалило рішення підвищити облікову ставку на 0,5 відсоткових пунктів – до 13,5% річних. Як пояснили в пресслужбі регулятора, ухвалене рішення "спрямовується на збереження стійкості валютного ринку, утримання інфляційних очікувань під контролем та поступове сповільнення інфляції до цілі 5%". Експерти дали прогноз, чи можливо буде досягти цієї мети.
В Нацбанку розраховують, що підвищення ставки буде щонайменше спонукати банки підвищувати рівень відсотків за депозитами. Мінфін теж може піти на символічне збільшення рівня дохідності за облігаціями внутрішньої державної позики (ОВДП). Тоді люди "понесуть" гроші на депозити та підуть купувати цінні папери, а не валюту. Хоча вартість кредитів теж зросте. Це шкодить економіці загалом, але водночас трохи зменшує апетити до збільшення цін.
Загалом же, зазначив у коментарі для LIGA.net керівник IQ invest Дмитро Франчук, підвищення ставки може вплинути на:
"Підвищення облікової ставки до 13,5% Національним банком є відповіддю на зростання інфляції. Основна мета цього кроку — стримати інфляційний тиск та знизити попит на кредити через дорожчання запозичень. Це має допомогти стабілізувати курс національної валюти та сприяти збереженню вартості грошей", – каже він.
Щодо курсу гривні та поведінки Нацбанку – в цьому очікування бізнесу і громадян все ще прогнозовані.
"Щодо очікуваного курсу долара на кінець наступного року. Здивували відсутністю апокаліптичних очікувань. Майже ніхто не передбачає девальвації понад 12% (46,5 грн/дол. та вище) на кінець 2025 року. Шалених оптимістів, хто б ставив на укріплення гривні також немає. Основна маса відповідей розділилася між незначними та помірними темпами девальвації гривні наступного року. Схоже, в попередні 5 місяців Нацбанк сформував певні очікування майже незмінного курсу і заякорив їх на майбутнє", – пише фінансовий аналітик інвесткомпанії ICU Михайло Демків.
Водночас він звертає увагу на певну загрозливу тенденцію – постійне зростання обсягів скуповування валюти населенням. Тобто люди традиційно використовують можливості купувати валюту, аби убезпечити заощадження. Хоча роблять це поволі, без ажіотажу. Бо розуміють, що різкого знецінення гривні, найімовірніше, не буде. І валютних ресурсів тримати курс у НБУ вистачає. З урахуванням достатніх обсягів міжнародної допомоги, спроможність згладжувати надмірні курсові коливання у наступному 2025 році залишатиметься значною.
"Прогноз НБУ щодо надходження наступного року міжнародної допомоги на суму понад 38 млрд доларів США залишається актуальним. Це фінансування дасть змогу НБУ підтримувати належний рівень міжнародних резервів для забезпечення стійкості валютного ринку", – зазначив на монетарному брифінгу 12 грудня голова НБУ Андрій Пишний.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.