Єдине, що наразі зрозуміло, це те, що це рішення політичне
Декілька депутатів Верховної Ради України 5 лютого повідомили, що міністра оборони України Олексія Резнікова буде звільнено і його посаду може обійняти нинішній керівник Головного управління розвідки Кирило Буданов. Щоправда вже 6 лютого Голова фракції “Слуга народу” в Верховній Раді Давид Арахамія спростував ці плани. До цього довкола українського оборонного відомства спалахнули кілька корупційних скандалів, що закінчилися звільненням кількох чиновників МО. Інформатор розбирається, що відбувається навколо найважливішого під час війни міністерства? Та як всі ці скандали вплинуть на долю України?
“Очевидно, що у МО є корупція – як і в будь-якому іншому міністерстві. Після 24 лютого відомство стало головним розпорядником бюджетних коштів. У такому середовищі обов'язково з'являться ті, хто захоче вставити свою маржу у контракт. Для боротьби з ними у нас є спеціальні органи. Але в останні пару тижнів у мене міцнішає відчуття, що боротьба з корупцією ризикує перетворитися на парасольковий бренд. Під який буде спокуса загнати різні речі, зокрема боротьбу з біографіями – як у випадку з Олександром Лієвим.
Якщо є факти корупції Лієва – ми всі мусимо їх побачити. Але зараз його відставка зумовлена не корупцією, а біографією, і тепер у коментарях йому пишуть подяку за роботу ті генерали і полковники, яких я знаю особисто. Ще під новий парасольковий бренд починають засовувати «події поза контекстом». Пам'ятаєте відео зі звільненим заступником міністра оборони, у якого під час обшуку з дивана дістають мільйони гривень? Це Олександр Миронюк, його було звільнено з міністерства у липні 2021 року. За чотири місяці до призначення Резнікова. Але більшість ЗМІ в заголовок винесли лише те, що в «заступника міністра знайшли мільйони в дивані». Судячи із коментарів, люди не заглиблюються у деталі – і тому вимагають крові не минулого керівника відомства, а нинішнього. Лайки не пахнуть. Чи є у міністерстві корупція? Певна річ. Низка чиновників вже під слідством. Громадська думка відіграла важливу роль – і ця історія потрапила до фокусу уваги правоохоронців. Але я не хотів би, щоб громадська думка перебирала на себе роль суду. З однієї простої причини.
Наша країна фрустрована війною. Працює правило футбольного стадіону, коли емоції перетворюють людей на натовп. Коли місце дискусії займають дебати, а кожен, хто виходить на дебати, бореться не за істину, а за те, щоб не програти. Хтось полює за популярністю, комусь застилає очі переконаність у власній правоті, але в результаті дискусія про факти корупції у нас перетворилася на змагання емоцій. А ще є ризик, що в той момент, коли суспільство перетворюється на стихію – сперечатися з якою собі дорожче – багато хто вирішує промовчати. Так от. У нас керівництво армії та МО було призначено за три з половиною місяці до повномасштабної війни. Я далекий від думки, що за цей час можна зробити диво. А з початку вторгнення Резніков фактично перетворився на міністра закордонних справ міністерства оборони. Так, на війні не буває другорядних напрямків, але у добі 24 години і їхня кількість не додається зі збільшенням кількості завдань. Хтось скаже, що із цими завданнями може впоратися будь-хто інший. Напевно може, але вочевидь не будь-хто. Я просто пам'ятаю, що було з армією за часів міністра Тарана та головкома Хомчака. Коли волонтери забезпечували військо більше, ніж держава, бо держоборонзамовлення стояло на паузі. Адептам фрази "гірше бути не може", хочеться нагадати, що гірше може бути завжди. Саме тому мені здається, що відставка міністра оборони Резнікова не вирішить проблем, усунення яких ви прагнете”, - прокоментував ці події публіцист Павло Казарін.
5 січня голова фракції “Слуга народа” Давид Арахамія написав у своєму Telegram-каналі: “Війна диктує кадрову політику. Час і обставини потребують посилення та перегрупування. Це відбувається зараз і буде відбуватися в майбутньому. Тому: Олексій Резніков у рамках уряду переводиться на посаду Міністра з питань стратегічних галузей промисловості для посилення військово-промислового співробітництва, що абсолютно логічно, враховуючи його експертизу по «Рамштайну» й необхідність «підняти» Міністерство, яке повинно робити більше. Генерал-майор Кирило Буданов очолить Міністерство оборони, що абсолютно логічно для воєнного часу”.
Нардеп пояснює логіку цього рішення тим, що силові відомства на цьому етапі, коли ворог готується наступати, мають очолити не політики, а кадрові силовики.
У неділю, 5 лютого, чутки про свою можливу відставку прокоментував на великій прес-конференції і сам Рєзніков. За його словами, таке рішення може ухвалити лише президент.
“Рішення бути мені міністром оборони або ні, прийматиме Верховний Головнокомандувач і президент України Володимир Зеленський. Він дає уявлення про призначення, а Верховна Рада – призначає. Тому тільки за рішенням президента я прийматиму ті чи інші рішення, а далі робитиму те, що мені запропонує глава держави”, - сказав міністр.
За його словами, у разі звільнення він підтримає наступника, а також надасть йому поради та консультації та персонально представить міністрам оборони, з якими має особисту комунікацію та наголосив, що робитиме все для перемоги нашої держави у війні.
Щоправда, зранку 6 лютого Давид Арахамія змінив свою думку та написав: “Кадрові зміни в сфері оборони протягом цього тижня не відбудуться”.
Народний депутат Ярослав Железняк пояснив, що поставити на посаду міністра оборони Буданова неможливо за законом.
“Ну ось. Прочитали нарешті всі Закон про призначення на посаду Міністра оборони цивільної особи. Резніков поки на посаді МінОборони. Буданов на ГУР. Коли будемо писати книгу про нашу перемогу, прошу ось цю частину не вставляти, щоб не було соромно перед наступним поколінням”, - прокоментував нардеп повідомлення Арахамії про відсутність кадрових змін.
Перед розмовами про можливу відставку голови Міноборони у відомстві пролунали потужні корупційні скандали. Наприкінці січня газета "Дзеркало тижня" опублікувала статтю, де повідомлялося про завищення закупівельних цін на продукти харчування для військовослужбовців. Резніков назвав це "штучною інформаційною атакою під вигаданим приводом". Він пояснив завищені ціни на продукти, зокрема на курячі яйця, помилкою при підготовці контрактів.
Проте заступника міністра В'ячеслава Шаповалова та голову профільного департаменту міноборони Богдана Хмельницького, які відповідали за цей напрямок, було звільнено з посад. Українські правоохоронці також повідомили їм про підозру у зловживаннях, а суд заарештував їх на 60 діб.
Крім того, було звільнено начальника департаменту військово-технічної політики, розвитку озброєнь та військової техніки міністерства оборони Олександра Лієва. До цього глава "Центру протидії корупції" Віталій Шабунін розповсюдив дані про те, що Лієв нібито підтримував незаконний сепаратистський "референдум" у Криму у березні 2014 року. Сам чиновник назвав ці дані брехнею. Пізніше “Українська правда”, яка опублікувала фейк про нібито наявний у Олександра Лієва російський паспорт, вибачилась. А Комісія з журналістсько етики винесла виданню «Українська правда» і авторам Альоні Мазуренко і Михайлу Ткачу публічний осуд.
5 лютого "Українська правда" з посиланням на свої джерела написала, що міністра оборони найближчим часом буде звільнено, а його місце займе Буданов - голова Головного управління розвідки. При цьому, за даними видання, Резніков може очолити міністерство юстиції чи стратегічних галузей промисловості. Але, як ми бачимо, знову влучила в штангу.
Ще один гучний скандал стосувався знайдених під диваном одного з чиновників Міноборони великих сум готівки. Видання "Українська правда" (знову) опублікувало відео обшуків, які відбувалися у колишнього заступника міністра оборони Олександра Миронюка.
Особливість цієї гучної історії полягає в тому, що обшук, результати якого опублікували журналісти, проводився ще у серпні 2022 року. Сам Миронюк звільнився з МО у 2021 році. Але це відео було опубліковано взимку 2023 року. Як повідомляється, обшук був пов’язаний з розслідуванням можливого шахрайства при закупівлі в армії, одним із фігурантів якого є тепер вже ексначальник профільного департаменту Міністерства оборони Богдан Хмельницький.
Всі ці скандали формують образ України як корупційної держави. Україна посідає 122 місце зі 180 країн за індексом корупції Transparency International, що робить її другою за корумпованістю країною в Європі після Росії, пише на початку 2023 року впливове видання The New York Times.
На цьому тлі дміністрація Байдена вжила додаткових заходів для забезпечення контролю за військовим обладнанням та зброєю, яку США надсилають Україні. США вимагають, щоб українські посадовці реєстрували всю отриману військову техніку, відстежували її просування до лінії фронту та повідомляли про витрати боєприпасів і будь-які пошкодження чи знищення зброї. Американський персонал проводить інспекції для відстеження зброї США всередині України, де це дозволяють умови безпеки.
Агентство США з міжнародного розвитку (USAID), яке розпоряджається бюджетною підтримкою в розмірі 13 мільярдів доларів, уклало контракт з Консалтингово-аудиторською компанією для моніторингу допомоги. Минулої осені компанія Deloitte завершила перевірку грошових потоків, які Агентство США з міжнародного розвитку надало через Світовий банк до українського бюджету, і не виявила жодних «значних проблемних питань», - заявили в USAID. Тож, зрада відміняється.
Враховуючи це, цікаво подивиться, якими судовими рішеннями закінчаться наявні корупційні скандали. Як пояснив Федір Веніславський, член парламентського комітету з питань нацбезпеки, представник Президента України у Верховній Раді, скандальний контракт, про який писало ZN, передбачав організацію харчування військовослужбовців і з розрахунку певної суми, яку я не можу назвати, на добу. Ця сума була визначена попередньо незалежним державним експертним закладом.
“І всі компанії, які забезпечують харчування, запропонували ціну організації добового харчування нижчу ніж та, яка була визначена експертами. І в рамках вже цього добового харчування вони закуповують ось ті продукти. Там з приводу яєць, тих, про які йдеться, знову ж таки за словами міністра оборони, мова йшла про некоректну подачу... Як це правильно сказати? В яких одиницях вимірювалися ті чи інші закупівлі. Тобто там кілограм в перерахунку на кілокалорії і так далі”, - сказав парламентар.
Сам Олексій Резніков на прес-конференції 5 лютого зазначив, що колишній директор Департаменту державних закупівель Міноборони Богдан Хмельницький після аудиту роботи його департаменту, призначеного влітку минулого року, був усунутий з посади.
Також на тлі корупційних скандалів міністр анонсував створення громадської антикорупційної ради при Міноборони, яка дозволить міністерству отримувати експертизу від громадськості. Міністр наголосив, що під час воєнного стану дуже важливо закривати доступ до певної інформації та при цьому надавати можливість суспільству контролювати публічні фінанси. Він додав, що провів зустрічі з парламентськими комітетами, під час яких йшлося про поновлення законодавства. Депутати планують нормувати закупівлі в секторі безпеки та оборони таким чином, щоб було захищено важливу інформацію, але щоб ці закупівлі стали більш публічними.
Питання про звільнення міністра оборони поки що відкладене, а не скасоване. Напевно, воно політичне. Адже, за європейськими нормами, міністр, підлеглі якого потрапляють у скандали, має піти з посади. Майже всі останні корупційні розслідування щодо Міністерства оборони базуються на інсайдах з неназваних джерел, які були опубліковані у ЗМІ. Не розуміючи, хто саме ці інсайдери, важно зрозуміти, з якою метою вони ділились цими даними.
Щоправда, антикорупційні ініціативи, анонсовані Олексієм Резніковим, дають надію, що корупція у його міністерстві буде якщо не повністю викореніна, то хоча б суттєво зменшена. Додатково свій оптимізм з цього приводу ми черпаємо зі спосттереженнь за суттєвою активізацією НАБУ, САП та інших антикорупційних відомств. А анонсований нашими західними партнерами великий аудіт всіх сфер українського життя, дає впевненість, що всі ті, хто намагається заробляти на війні, будуть знайдені та покарані.
“У війну ми ввійшли з певною конструкцією влади. Вона була з серйозними проблемами. Про деякі ви дізнались, про деякі ще дізнаєтесь. Можна підтримувати цю конструкцію влади, можна не підтримувати. Але факт є в наступному. Саме завдяки цій конструкції ми вистояли, і вернули частини територій. Так, під час цього була корупція. Так, було чимало підлостей і зрад. Але ми вистояли. Тобто конструкція була проблемною, але виявилась міцною. Сподіваюсь, що ті хто розвалює цю конструкцію в умовах посилення наступу, практично недієздатної ради, і відверто дилетантського уряду - уявляють, що роблять. Ні, я не захищаю нікого. Навіть більше я хочу, щоб всі відповіли за свої помилки. Єдине, я хочу цього після перемоги”, - відзначив кандидат політичних наук Віктор Андрусів.
Тож, чи варто наполягати на відставці Резнікова прямо зараз? Навряд чи. Адже це означатиме, що його визнають винним ще до вироків його підлеглим, підозрюваним у корупції. Цей факт дасть тим силам на Заході, які хочуть примусити Україну скласти зброю, додаткові козирі в їх намаганнях максимально зменшити підтримку України з боку союзників. Зрозуміло, що найбільше в такому зацікавлені вороги України.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.