Чому українська влада боїться проводити вибори в Україні - експертна думка

Руслан Бортнік вважає, що всі технічні проблеми, пов’язані з виборами, вирішувані

Директор Українського інституту політики Руслан Бортнік
Директор Українського інституту політики Руслан Бортнік

Проведення демократичних виборів в Україні буде означати наявність вільних медіа із доступом до ефіру, вільну політичну діяльність опозиції, вільні збори, мітинги та демонстрації – це те, чого як раз і боїться влада. Боїться, що перевідкриття політичного поля України буде серйозним фактором дестабілізації. Про це журналісту Інформатора розповів політолог та політичний експерт, директор Українського інституту політики Руслан Бортнік. 

Директор Українського інституту політики Руслан Бортнік
Директор Українського інституту політики Руслан Бортнік

«Крім того, гостро будуть стояти питання безпеки – що хтось під час цих політичних активностей може постраждати. Що якийсь мітинг чи збори громадян може бути обстріляні російською федерацією. Авжеж, питання безпеки – це важливий фактор. Але технічно він цілком вирішуваний», - зазначив він.

Політолог вважає, що всі технічні проблеми, пов’язані з виборами, вирішувані, хоча й по черзі. І не є тим бар’єром, через який не можна провести вибори. Їх передусім не можна провести через політичні проблеми. Він нагадує, що, в решті решт, вибори проходили в західних країнах і в умовах Другої світової війни. Вибори проходили в Україні в 2014, 2015 (місцеві), 2019 та 2020-му роках. Тобто, фактично всі останні вибори у нас були в умовах війни. 

Всі технічні проблеми вирішувані

Що стосується незалежних спостерігачів на виборах. За словами експерта, взагалі існують моделі голосування, при яких кількість спостерігачів мінімізована. Це відбувається дистанційно – поштою, з використанням «Дії» і решти. Таким чином могли би голосувати й військовослужбовці.

«Виборчий процес можна розтягнути на тиждень – зробити не один день голосування, а декілька. Як це роблять деякі великі територіально країни. На території України сьогодні багато іноземців. Думаю, що багато з них погодилися б взяти участь в якості спостерігачів на парламентських чи президентських виборах», - каже Руслан Бортнік.

Так само військовослужбовці там, де нема доступу до інтернету, могли б голосувати, наприклад, поштою. Коли, умовно кажучи, офіцер приносить бюлетень, військовослужбовці будуть голосувати, бюлетені будуть запаковуватися у конверти і відправлятися. Все це технічні проблеми. Вони складні, але їх цілком можна вирішити.

На думку політолога, в світі знайдеться багато хоробрих іноземців, які зможуть приїхати в України і забезпечити спостереження на тих дільницях, які безпосередньо відкриваються і які працюють.
У питаннях, пов’язаних з голосуванням людей на окупованих територіях тощо Бортнік бачить є три проблеми в частині голосування виборців. Перше – люди на окупованих територіях. Друге – внутрішньо переміщені особи. І третє – це ті наші мігранти, які знаходяться закордоном.

«Голосування перших та останніх можна забезпечити також дистанційним способом, дозволивши їм проголосувати через застосунок «Дія». А за кордоном можна відкрити та розширити мережу виборчих дільниць при українських посольствах та консульствах. Зараз її явно недостатньо, тому що вона неспроможна буде забезпечити навіть технічну можливість для голосування. Там до десяти мільйонів українців, хоча ми чудово розуміємо, що така їх цифра й близько не проголосує», - вважає Бортнік.

Він впевнений, що також треба аналізувати й питання тимчасово переміщених осіб по території України. Адже, умовно кажучи, на якісь виборчій дільниці в Харкові чи Харківській області буде мало людей, а в Львівській чи Закарпатській – дуже багато. І у тих регіонах, які прийняли основну масу біженців, треба розширювати мережу виборчих дільниць, збільшувати чисельність їх персоналу. Для того, щоб на цих дільницях було забезпечена можливість голосувати більшій кількості українських виборців, яка зросла за рахунок внутрішньо переміщених осіб.

За кордоном потрібно домовлятися з тими країнами, де знаходиться багато наших біженців, відкривати розширені виборчі дільниці. Можливо, й за межами консульств. І також забезпечувати можливості дістанційних форм голосування.

«Скільки можуть коштувати вибори в Україні? Раніше це було від одного до п’яти мільярдів гривень. Думаю, сьогодні сума буде співставна. Особливо, якщо врахувати той фактор, що частина голосування може бути дистанційна – не через виборчі комісії. За рахунок чого можна було б знати гроші – впевнений, що їх міг би виділити нам Європейський союз чи Рада Європи, яка виступає ініціатором проведення виборів. В якості гранту чи міжнародної технічної допомоги. Мова йде про відносно невеликі гроші», - доводить експерт.

Потрібно повернути політичну ситуацію до довоєнного часу

На думку Руслана Бортніка, проблема виборів в Україні полягає зовсім у іншому. Для того, щоб провести демократичні вибори, треба скасувати обмеження на роботу ЗМІ, тобто відмовитися від практики єдиного загальнодержавного марафону і повернути до ефіру всю решту каналів – у тому числі й опозиційно налаштовані. Для того, щоб українці могли свідомо, зважено, враховуючи різні точки зору, приймати своє рішення. Потрібно скасувати обмеження на політичну діяльність. Наприклад, проведення мітингів, зборів чи демонстрацій.

І тут теж Бортнік не бачить якоїсь катастрофи. Адже сьогодні проходять численні виступи співаків, різного роду культурних діячів, які збирають великі аудиторії. Бачимо й спортивні змагання, на яких теж можуть збиратися чимало людей. Тобто потрібно розгорнути ситуацію, повернути її в політичному плані до довоєнного часу.

«Головна проблема в тому, що будь-які вибори завжди є елементом дестабілізації. А вибори в умовах війни можуть стати поводом для політичної гри тієї ж російської федерації. Повернення в умовах війни опозиційної політичної риторики може послабити та знизити рейтинги влади, знизити рейтинги довіри, викликати та посилити кризу недовіри між суспільством і політичною системою. Це і є головною причиною, через яку наші очільники поки що не готові йти на вибори», - сказав Руслан Бортнік.

Ігор ТЕМИН

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube