Чому Словаччина врешті зважилася передати МіГ-29 Україні

Читать на русском

Врешті досягнуто домовленості щодо передачі ЗСУ літаків МіГ-29, які стояли на озброєнні словацької армії

Читать на русском
Чому Словаччина врешті зважилася передати МіГ-29 Україні
Їх обіцяли ще в травні

Врешті досягнуто домовленості щодо передачі ЗСУ літаків МіГ-29, які стояли на озброєнні словацької армії

Мова про передачу Україні словацьких винищувачів триває вже майже пів року, Братислава погоджувалася передати свої літаки в обмін на сучасніші зразки озброєння. Те, що питання на фінальній стадії вирішення саме зараз може свідчити про досягнення союзниками по НАТО принципового рішення щодо війни в Україні

Чому так довго не передавали

Про готовність передати Україні винищувачі МіГ-29 заявив 12-го грудня міністр закордонних справ Словацької республіки Растислав Качер, передає RTV. Ці слова прозвучали майже за пів року після того, як про передачу заговорили вперше. Ще в травні Словаччина заявила про готовність надати ЗСУ свої літаки, у липні було заявлено про готовність вести переговори, щодо їх передачі. Наприкінці серпня словацькі ВПС навіть провели урочисту церемонію «прощання» зі своїми винищувачами, про що повідомили на сайті міністерства оборони. Однак, як бачимо, і зараз, через три місяці після церемонії, ми й досі говоримо про передачу цієї техніки Україні.

Словацькі МіГ-29 суттєво підсилять повітряні сили України
Словацькі МіГ-29 суттєво підсилять повітряні сили України

У розпорядженні ВПС Словаччини є одинадцять винищувачів МіГ-29 радянського виробництва різних модифікацій. Однак, лише четверо повністю придатні до використання в бойових діях. Після початку російсько-української війни виникла проблема з постачанням запчастин. Тому наприкінці серпня Міноборони країни вирішило остаточно зупинити їх експлуатацію і передати техніку Україні, однак, не задарма.

Міністр оборони Словаччини Ярослав Надь заявляв, що рішення про передачу 11 літаків, кожен із яких коштує 35 мільйонів євро, потребує погодження з партнерами по НАТО. На заміну 11 радянських літаків Братислава хоче 14 сучасніших F-16, які мають надійти у 2024 році. До того часу повітряний простір країни захищатимуть польські винищувачі F-16 і чеські Grippens.

На відміну від американських літаків, МіГ-29 стоять на озброєнні ЗСУ, є ремонтна база й боєприпаси до них, у тому числі й натівські протирадіолокаційні ракети HARM. Наші пілоти навчені працювати на цій техніці, тому практично відразу зможуть пересісти в кабіни винищувачів. Це значно посилить ЗСУ.

Чому вирішили саме зараз 

Міністр закордонних справ Словаччини Растислава Качера під час зустрічі з президентом Володимиром Зеленським заявив, що йдуть переговори Сполученими Штатами щодо передачі винищувачів, однак не захотів розкривати подробиці, щоб не зірвати процес.

Слова Растислава Качора звучать на тлі гучних заяв інших членів НАТО
Слова Растислава Качора звучать на тлі інших гучних заяв членів НАТО

«Ми ведемо переговори з нашими партнерами по НАТО, як це зробити. Я думаю, що найближчими тижнями українська делегація приїде до Словаччини, і ми будемо працювати разом із нашими американськими друзями, щоб це стало реальністю», — сказав міністр в інтерв’ю «Інтерфакс-Україна».

Дії уряду Словаччини вписуються в загальну канву подій. Підтримка, яку Захід здобув від Індії та Китаю на G-20 у засудженні дій путіна ослабила острах перед можливим ядерним конфліктом. Схоже, західні союзники України вирішили активізувати зусилля щодо передачі озброєння, яке давно просив Київ, аби швидше закінчити війну, про це можна судити з натяків міністра оборони Олексія Резнікова.

Інформація про передачу словацьких МіГ-29 з’явилася майже одночасно з заявами про можливу появу на фронті сучасних німецьких танків Leopard 2 та американських систем протиповітряної оборони PatriotМіністр оборони Великої Британії Бен Воллес заявив у понеділок, що він «відкритий» до ідеї про постачання Україні систем зброї більшої дальності, передає «Голос Америки». А Times писали, що Пентагон вважає, що Україна цілком може використовувати озброєння власного виробництва, зокрема безпілотники, аби завдавати ударів на території росії. Видання вважає, що Вашингтон також постачатиме нам зброю дальнього радіусу дії.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.