Ми вживаємо молоко чи не щодня, а чи знали ви про нього наступні факти?
Кожен з нас, без сумніву, хоч раз в житті пробував цей відомий з дитинства натуральний продукт. Хтось вживає його щодня, а хтось хоча б раз на тиждень. Хтось в сирому вигляді, а хтось у вигляді страв, безліч з яких готується на основі цього продукту. Мова про молоко.
Багато хто напевно чув про так звану непереносимість лактози. Це порушення здатності перетравлювати лактозу та цукор, що міститься в молоці та інших молочних продуктах. Це призводить до незасвоєння продукту й проносу.
Для споживачів, що страждають на подібний розлад, виробники давно виготовляють безлактозне молоко та вершки, які мають різні смаки та згодяться для вживання на кожен день, аби гроші дозволяли. Адже коштує безлактозна молочна продукція дещо дорожче за звичайну. Різниця в ціні становить близько 10 гривень на одному літрі молока. Втім користь від такої продукції для організму з вищезазначеною особливістю – очевидна.
Звичайне молоко також має неабияку користь, якщо нормально засвоюється. Про неї і поговоримо. Одразу обмовившись про те, що влітку пити сире молоко, придбане на ринку, медики не радять ні тим, хто сприймає продукт нормально, ні іншим категоріям українців, так би мовити, з особливостями. Молоко, куплене на базарі, варто піддавати термообробці. Простіше кажучи, кип’ятити або готувати з нього сметану, кефір, сирники, пудинги тощо.
Молоко і молочні продукти в нормі мають бути присутніми в меню здорових людей щодня. Користь молока полягає у вмісті поживних речовин у легкозасвоюваній формі.
Основним компонентом молока є молочний цукор (лактоза), який перетравлюється за допомогою спеціального ферменту — лактази. Молоко містить:
Найбільш вживаним є коров'яче молоко. Користь козячого молока вища, ніж коров'ячого, та перше має специфічний смак, який не всім до вподоби. Проте саме в козячому молоці більше жирів і білків, кальцію, магнію, фосфору і калію, ніж в коров'ячому. Це молоко збагачує організм білками, жирами, мінералами, нормалізує обмін речовин. А це, своєю чергою, сприяє здоров'я і довголіттю.
Як ми вже вище зазначали, користь безлактозного молока полягає в тому, що воно робить можливим вживання молочних продуктів людьми з непереносимістю лактози.
Користь кислого молока також полягає в тому, що воно є джерелом корисних лакто- і біфідобактерій. Для вигодовування дітей першого року життя підходить тільки грудне молоко жінки, оскільки воно відповідає потребам немовляти в поживних речовинах.
Однак, на день можна пити не більше 500 мл молока. Надмірне вживання молока може викликати здуття живота, нудоту та діарею. Так, один літр молока, крім важливих поживних речовин, містить близько 25 грамів жиру. Тому літр на день - це вже забагато. Норма вживання молочних продуктів у різних вікових групах вимірюється в порціях, наприклад,100-150 мл або г молочного продукту.
У разі непереносимості лактози вживання молочних продуктів призводить до здуття живота, діареї або запору, болю в животі. З віком активність лактази знижується.
Шкода козячого молока може полягати в підвищеному ризику зараження бруцельозом у разі його недостатньої термічної обробки. Понаднормове вживання молока є справою надто калорійною та призводить до підвищеного газоутворення в кишківнику. Надлишок - понад два літри на день - молока викликає підвищений ризик раку молочних залоз у жінок і раку простати у чоловіків. Багато молока не слід вживати при:
Пити молоко за болю в горлі, нежитю, кашлю не рекомендується. За застуди воно може створювати живильну флору для розвитку бактерій.
Раніше Інформатор.UA писав, якими найближчим часом очікуються ціни на молочку та інші продукти в Україні.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.